111
30.6.2020
Zeki İnsanların Genellikle Ateist Olması
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   madashell
   Görmezden gelmeye çalışsak da var bir durum. Aileden alınan din eğitimi sonrası yuvadan uçan gençler daha çok okuyarak, araştırarak dinden uzaklaşıyor.
    sezen_kose
    ilk defa duyuyorum, böyle etiket edip kalıplaştırmaya gerek yok
     a.l.p.o.l.l.o.n
     Saçma bir genelleme bi bak bakalım inancı yerinde olan dahilere onlar daha sağlıklı düşünürler
      buse01
      Off bu başlıkta iyi duyar kasılır valla.
       hakanadar
       Mutezile olurlar bnce
        burakb_
        Buna karşılık bir kaç şey söylenebilir de üşeniyorum. Ben çok çok mal ateist de gördüm. Ayrıca kafadan diyelim ki yüzde 85 kadar Müslüman var ülkede. Bunların arasındaki zekilerin sayısı ile diyelim ki yüzde 10 luk ateistlerin arasındaki zekileri kıyaslasak ateistler daha mı ağır basar diyorsun sen şimdi ? Ben sadece belki ortalama olarak daha yüksek olduğuna okey diyebilirim ama direkt olarak zeki insanlar ateist olur demek yanlış geliyor.
         sevimsizz
         benim bir sözüm var az okursan cahil olursun çok okursan dinsiz olursun
          ulrich
          Zeki diye biliyorum bu adami.
           sozdedegilgozde
           Ben böyle genellemeleri doğru bulmuyorum açıkçası. Zeka ve dindarlık arasında bir bağlantı olduğunu da düşünmüyorum.
            pumpkinpie
            İstatistiksel bilgi olmadan konuşulmaması gereken bir konu. Ayrıca inançsız insanları ateist diye genellemek de biraz şey...
             gecemm07
             Vallaha böyle bir genelleme ilk defa duyim gardiş🙄🤔
              arslanbey
              ADEM ile HAVVA cennette güle oynaya yaşarken durduk yere ELMANIN yenmesi sonucunda oluşan birtakım TATSIZLIKLAR ve yaşanan HUZURSUZLUK... ve ardından bir meleğin İSYAN etmesi ve adının İBLİS konulması. iblisin amacının insanları SAPTIRMAK olması ve ALLAH ile bu konu hakkında TARTIŞMALARI. dünyaya iki insanın SUÇU yüzünden SÜRGÜN edilmemiz. baya baya iyi HİKAYE. bu hikayeye AKILLI, ZEKİ insan İNANMAZ. kusura bakabilirsiniz. sizin TERCİHİNİZ.
               furkanbozkurt
               Böyle genellemeler yapıp insanları ayrıştırmak neden??? Ben senin savunduğun bu savı nice zeki Müslüman kardeşime hakaret sayarım
                tsukyomi
                Bir ateist ve dindarın sorunu ele almasına bakalım; Dinde kadercilik vardır. Hakim olan Tanrı'nın hikmetinden sual olunmayacağına, o böyle gördüyse kabullenileceğine, sorgulanırsa dinden çıkılacağına inanılır, kısaca görünmeyen bir varlığın asla çiğnenmeyecek buyruğu altındasındır. Dindar sorunun da çözümün de Tanrı'dan geldiğine inanıp, aşırı efor sarfetmeden kaderine güvenirken ateist sorunun görünmeyen bir varlıktan geldiğine değil, bir problemden kaynaklandığına inanır. O problemi bulur, nasıl çözerim diye düşünür, hamlelerini hesaplayarak harekete geçer ve zor da olsa problemi çözer. Kaderciliğin kolaylığı sorunu Tanrı ile paylaşmak iken, ateist sorunla başbaşadır ve onu kendi kendine çözmek zorundadır. Elbette ateistler üstün zekalı, dindarlar kolaycı demiyorum yanlış yere çekilmesin. Burada bahsettiğim yüksek IQ değil, sorunu sınır olmaksızın tüm yönlerden ele almak. Bunu yapabilen da zeki bir insandır zaten.
                 pillowtalk
                 Dini inanışların zekayı etkilediğini düşünen bir zihniyet hala mevcut mu ya ?
                  zeynebio
                  yok öyle bir şey kim diyor böyle şeyleri ya. O ateistler kendini zeki gibi gösteriyor olmasın.
                   rarero
                   Dinler dogmadır ve ideolojiler kafestir. Sorgulama yetisi dogmaların yıkılmasına sebep olur. Sorgulama yetisi kafesleri yok eder. Sorgulama ise zeki mi bilemem ama aklı çalışan insanların giriştiği bir şeydir. Herkes sorgulayamaz. Ya da sorgulama ihtiyacı hissetmez. Bu sebeple bu önermenin bazı noktalarda doğru olduğu söylenebilir.
                    roxannee-
                    Bu zeka ile değil okumakla araştırmakla alakalı bir şey. dogmatik düşünmeyen sorgulayan insan bazen dini anlamsız bulup ateist olmayı tercih ediyor olabilir.
                     cinayetvaraga
                     Din perdesi inen zihnin gelişmesini ve bakış açısını daha da genişletmesini umamayız zaten. Hangi din olduğu önemli değil. Bilim dalları toplumlar üstü bir şey. Değerleri sorgulayıp her şeyi yeri geldiğinde hiçe sayabiliyor. Ama din... Konuşmaya değmeyen bir şey.
                      salih896
                      Saçma bence din inanç ve tercihler zekayı belirlemez diye düşünüyorum her insan farklı yaratılmıştır ateistligi özgürlük sanıp veya cevresindeki kişilere hava atmak için ateist olanların benden daha zeki olduğunu söyleyemezsin
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.