106
6.7.2020
Yürürken Sigara İçilmesi Yasaklasın Diyen İnsanımsılar
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   pillowtalk
   Arkadaşlar bundan rahatsız oluyor olabilirsiniz buna hiçbir lafımız yok. Ancak; Öncelikli olarak bu nasıl denetlenecek? Birisi yolda durmuş sigara içiyor. Polis adamın adım atıp atmamasına göre mi ceza yazacak? "Kardeşim sen adım attın ben gördüm. Cezanı yazıyorum" mu diyecek ? Ayrıca yasaklar yasakları doğuruyor bu ülkede. O yasaklansın. Bu yasaklansın. Şu yasaklansın. Sen istiyorsun ki benim hoşnut olmadığım her şey yasaklansın. Benim sevmediğim her davranışın bir cezası olsun. Bu diğer insanların özgürlük alanını kısıtlamaktan öteye geçmez ki. Ben içiyorum arada. Yetişmem gereken yere giderken vs. Bir insan da çıkıp demedi ki "Kardeşim içme, beni rahatsız ediyorsun". Hayır sosyal mecralardan klavye delikanlılığı yapacağınıza yürekli olup rahatsız ettiğini söyleseniz dikkat edecek belki o insan. Bu ülkede sağı da solu da liberali de muhafazakarı da çomar abi. Değişmiyor. İstemedikleri bir olayda anında karşı tarafın özgürlük alanını kısıtlayıcı davranışlara yöneliyorlar. Sözlü eylemlerde bulunuyorlar. En kötü bakışlarıyla ötekileştiriyorlar. Her kesim kendi görüşünün koyunu olmuş resmen.
    lellu
    Yasaklanmış mı?
     moonlight3rd
     O saygısız yavşaklar arkalarında sanki kimse yürümüyormuş ve sokak da babasınınmış gibi öküzce o sigara dumanını içine çekip de sağından solundan gelen insanların ciğerlerine gönderiyorsa asıl bu durum senin keyfin yüzünden benim ciğerlerimin, senin dumanının tacizine uğraması anlamına gelir. Adama bak bi de gelip neyi savunmuş. Sokakta belli noktalar haricinde hiçbir yerde sigara içilmeyecek. Al sana çözüm. Klavye delikanlığı deyip de buradan anonim yardırman da ironik.
      djsinemovic
      Ya tamam da bence bu konudan rahatsız olan insanlar bi ideolojiyle ya da ben sigara sevmediğim için kimse içmesin diye demiyolardır bunu. Basitçe sigara içen insanlar artık almamaya başlasa da sigaranın pis, insanın içini yakan bi kokusu var. Sigara içen biri yürürken içiyorsa, aynı kaldırımda yürüyen diğer insanların üstüne üstüne üflemese yeter. Siz öyle yapıyorsunuz demiyorum ama şikayet edenler genelde bu tipler yüzünden şikayet ediyordur, bana denk gelince ben de rahatsız oluyorum. Bi ideoloji özgürlük kısıtlama çalışması vs. olduğunu sanmıyorum
       cekirdeksizkarpuz
       Ben de yürürken sigara içmek yasaklansın diyen kimseyi görmedim ama varsa da yasakla falan olacak iş değil bu. Her şeyin olduğu gibi bu konunun çözümü de eğitimde sanırım. Birbirimize saygılı olmayı, biraz empati yapmayı öğrensek zaten kalabalık bir sokakta, yanımızda başkaları varken vs sigara içmemeye ya da en azından onları rahatsız etmeden içmeye özen gösteririz. Ben de sigara kullanıyorum ama kokusunun içmeyen insanları ne derece rahatsız edeceğini biliyorum, bu nedenle de azami özen gösteriyorum.
        burakb_
        Nasıl yapılır bilemem ama her türlü kısıtlamayı desteklerim açıkçası. Bir kere durakta içeni afedersin s*kesim geliyor. Hele hastayken av köpeği gibi oluyorum en küçük kokuya duyarlı oluyorum sigara mahvediyor beni.
         noobzac
         Aktif ya da pasif içici olacak kadar ciğersiz değildirler.
          jamiryuu
          Neşet baba ne demiş “Fakirin bi cuğarası var ona da karışmayın” be..
           ilsasilem
           Of ne alaka özgürlük alanı kısıtlamayla ya. Sen otobüs durağında, yolda, sigara içilmeyen alanlarda sigara içip beni zora sokuyorsun ama? Tüm dumanınu çekmek zorunda mıyım ben? Respect please
            fuind
            14 yıllık bir tiryaki ve bunu hayatının en büyük pişmanlığı gören biri olarak katılmadığım durum. Görüşünü olumsuz bir önlemle (yasak) tanımlayıp sadece önleme (yasağa) odaklanmışsın. Unutmaman gereken ilk şey senin özgürlüğünün başkalarının özgürlüğüne engel olmaya başladığı yerde sona ermesidir. Basitçe anlatmak gerekirse; kimse sana sokakta su içme, simit yeme demez. Çünkü başkaları bu durumdan etkilenmez. Ancak sigara içtiğinde bunun onlarca olumsuz etkisi ortaya çıkar. İnsanların sigara dumanı çekmesine sebep olursun, çocuklar elinde sigara gördüğünde bunu bir yetişkinlik emaresi olarak görebilir, kafasında normalleştirebilir. Buna hiç birimizin hakkı yok malesef. Velhasıl dostum önermen tutmaz. Yasakları savunmuyorum asla. Ancak olumsuz bir duruma engel olmak için çıkarılan yasak insanları kutuplaştırmaz, hayat kalitesini yükseltir.
             tc-atilla-bayimli
             ben tiryakiyim ama bu meretin kokusu içmeyene çok kötü geliyor gerçi şu anda malboro parlement gibi sigaraları üreten philip morris firması çok az duman veren ve kokusuz elektronik sigara üretti ama ülkemizde satışı yasak
              jewpacabra
              Böyle mecralarda çatır çatır duyar kasıp insanları aşağılayanları merak ediyorum yürürken sigara içen biriyle karşılaştığında durumunu insaniyet ve dikkate alınır bir üslupla izah ediyor ve içilmemesini rica ediyor mu diye. Karşılarına dikilip 'saygısız yavşak içme lan' diye yüzlerine de söyleyebiliyorlar mı diye. "Söylemeye gerek mi var?" denilebilir, doğrudur, fakat insan denilen kendisi dışındaki insanlara karşı duyar sahibi olsaydı; buna sigara içenlerin yanında içilmesinden rahatsız olanlar da dahil, inanın çok şey farklı olurdu. Ne yürürken içilmesini savunuyorum ne de içenleri kınayanları yargılıyorum, kimse de götünden anlamasın.
               benita
               Yasaklansın diyemem tabii ama bazılarının dumanı açık havada bile fena tıkıyor, yaya geçidinde kaçacak yer de bulamıyorum yarabbi şükür diyorum artık
                mavicaydanlik
                Yüzümüze sigara üfleyenlere inat yasaklansın!!!!
                 senanrblt
                 Hiç bi Allahın kulu sigara ıçtim diye bana ceza kesemez amk oldu olcak alın s*kin bi de
                  leafgoat
                  şimdi öncelikle insanımsılar demen pek hos olmamıs 20 yıldır sigara icen biri olarak evet yururken sigara icmekten hoslanmıyorum onumde sigara icen birinin dumanını solumak istemiyorum acele işin var ise işini halledene kadar sigara icmeye bilirsin bir cok yabancı ulkede otobus ve metro durakalrının 10 m ilerisinde sigara icme alanları var bizdede bu uygulana bilir bu durumun özgürlükle alakası yok karsılıklı anlayıs sadece
                   furkanbozkurt
                   İnsanımsılar mı?? Bu pek hoş olmadı.
                    karalayanadam
                    Aşırı sağlıksız olduğu için yasaklanmalı.. Yürürken sigara içmeyi bıraktım, önemli noktalarda yaşam kalitemin değiştiğini fark ettim. Tıkanmadığımı yorulmadığımı.. sonra, oha çok iyi lan deyip boş sigarayı hayatımdan tamamen çıkardım.
                     mortie
                     sigara içen. yer yer yiyen biri olarak yasağı savunuyorum. özgürlük denen şey başkasının sınırına girdiğine biter zaten. ailende astım, bronşit olan var diye çocuk var diye onların yanında pofur pofur içemiyorsan diğer insanlarla bu kadar yakınken de içmemen lazım.
                      roxannee-
                      Ben böyle insanların yanından geçerken külleri yüzünden üstümdekiler yanacak delinecek diye korkuyorum.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.