Yürürken Sigara İçilmesi Yasaklasın Diyen İnsanımsılar
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   pillowtalk
   Arkadaşlar bundan rahatsız oluyor olabilirsiniz buna hiçbir lafımız yok. Ancak; Öncelikli olarak bu nasıl denetlenecek? Birisi yolda durmuş sigara içiyor. Polis adamın adım atıp atmamasına göre mi ceza yazacak? "Kardeşim sen adım attın ben gördüm. Cezanı yazıyorum" mu diyecek ? Ayrıca yasaklar yasakları doğuruyor bu ülkede. O yasaklansın. Bu yasaklansın. Şu yasaklansın. Sen istiyorsun ki benim hoşnut olmadığım her şey yasaklansın. Benim sevmediğim her davranışın bir cezası olsun. Bu diğer insanların özgürlük alanını kısıtlamaktan öteye geçmez ki. Ben içiyorum arada. Yetişmem gereken yere giderken vs. Bir insan da çıkıp demedi ki "Kardeşim içme, beni rahatsız ediyorsun". Hayır sosyal mecralardan klavye delikanlılığı yapacağınıza yürekli olup rahatsız ettiğini söyleseniz dikkat edecek belki o insan. Bu ülkede sağı da solu da liberali de muhafazakarı da çomar abi. Değişmiyor. İstemedikleri bir olayda anında karşı tarafın özgürlük alanını kısıtlayıcı davranışlara yöneliyorlar. Sözlü eylemlerde bulunuyorlar. En kötü bakışlarıyla ötekileştiriyorlar. Her kesim kendi görüşünün koyunu olmuş resmen.
    lellu
    Yasaklanmış mı?
     moonlight3rd
     O saygısız yavşaklar arkalarında sanki kimse yürümüyormuş ve sokak da babasınınmış gibi öküzce o sigara dumanını içine çekip de sağından solundan gelen insanların ciğerlerine gönderiyorsa asıl bu durum senin keyfin yüzünden benim ciğerlerimin, senin dumanının tacizine uğraması anlamına gelir. Adama bak bi de gelip neyi savunmuş. Sokakta belli noktalar haricinde hiçbir yerde sigara içilmeyecek. Al sana çözüm. Klavye delikanlığı deyip de buradan anonim yardırman da ironik.
      cekirdeksizkarpuz
      Ben de yürürken sigara içmek yasaklansın diyen kimseyi görmedim ama varsa da yasakla falan olacak iş değil bu. Her şeyin olduğu gibi bu konunun çözümü de eğitimde sanırım. Birbirimize saygılı olmayı, biraz empati yapmayı öğrensek zaten kalabalık bir sokakta, yanımızda başkaları varken vs sigara içmemeye ya da en azından onları rahatsız etmeden içmeye özen gösteririz. Ben de sigara kullanıyorum ama kokusunun içmeyen insanları ne derece rahatsız edeceğini biliyorum, bu nedenle de azami özen gösteriyorum.
       burakb_
       Nasıl yapılır bilemem ama her türlü kısıtlamayı desteklerim açıkçası. Bir kere durakta içeni afedersin s*kesim geliyor. Hele hastayken av köpeği gibi oluyorum en küçük kokuya duyarlı oluyorum sigara mahvediyor beni.
        noobzac
        Aktif ya da pasif içici olacak kadar ciğersiz değildirler.
         jamiryuu
         Neşet baba ne demiş “Fakirin bi cuğarası var ona da karışmayın” be..
          ilsasilem
          Of ne alaka özgürlük alanı kısıtlamayla ya. Sen otobüs durağında, yolda, sigara içilmeyen alanlarda sigara içip beni zora sokuyorsun ama? Tüm dumanınu çekmek zorunda mıyım ben? Respect please
           fuind
           14 yıllık bir tiryaki ve bunu hayatının en büyük pişmanlığı gören biri olarak katılmadığım durum. Görüşünü olumsuz bir önlemle (yasak) tanımlayıp sadece önleme (yasağa) odaklanmışsın. Unutmaman gereken ilk şey senin özgürlüğünün başkalarının özgürlüğüne engel olmaya başladığı yerde sona ermesidir. Basitçe anlatmak gerekirse; kimse sana sokakta su içme, simit yeme demez. Çünkü başkaları bu durumdan etkilenmez. Ancak sigara içtiğinde bunun onlarca olumsuz etkisi ortaya çıkar. İnsanların sigara dumanı çekmesine sebep olursun, çocuklar elinde sigara gördüğünde bunu bir yetişkinlik emaresi olarak görebilir, kafasında normalleştirebilir. Buna hiç birimizin hakkı yok malesef. Velhasıl dostum önermen tutmaz. Yasakları savunmuyorum asla. Ancak olumsuz bir duruma engel olmak için çıkarılan yasak insanları kutuplaştırmaz, hayat kalitesini yükseltir.
            tc-atilla-bayimli
            ben tiryakiyim ama bu meretin kokusu içmeyene çok kötü geliyor gerçi şu anda malboro parlement gibi sigaraları üreten philip morris firması çok az duman veren ve kokusuz elektronik sigara üretti ama ülkemizde satışı yasak
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.