32
4.5.2020
YKS 2020'nin Öne Çekilmesi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   madashell
   Sınav 27-28 haziran'da yapılacakmış. 1 ay kadar öne alınmasının mantıksal bir izahını bulan bizlere de anlatabilir mi?
    ahmetsakar
    İnanılmaz bir ülkeyiz gerçekten. Milyonlarca insanın emeğiyle nasıl dalga geçilir birlikte izliyoruz.
     redkit00
     Bizim ülkemiz için normal bir durum. Çocuklara yazık oldu bu süreçte ne zamandır stres altında evlerindeler hem de öyle bir durumla karşılaşıyorlar şimdi. Bu karar bu ülkede eğitime verilen değeri özetler.
      hesapsilindi00
      1 aydan bir şey olmaz. Bilen adam her türlü yapar
       cherry-cupcake
       Sandıkta görüşürüz TT olmuş durumda. Öğrencilerin durumunu, psikolojisini kimse düşünmüyor mu? Kaç gündür eve hapis bu gençler. Girecek kitlenin çoğunluğu 20 yaş altında...
        fyodorovna
        Çok saçma ama öte yandan bir gün bile ders çalışmak önemli diyenleri de anlamıyorum. Hepimiz sınava girdik ve en azından iki yıl hazırlandık, bir gün fazla ders çalışma kavramını hele ki bu karantina döneminde anlamam çok zor. Bu tür saçma kararlara her zaman alışkın ve hazırlıklı değil miydik?
         leylumley
         Burda sövebiliyoz mu ban mı yiyoruz
          leylumley
          Mezun senemde böyle iğrenç bir belirsizliğin içinde kaldım. Evde çalışmanın zorluğu yetmezmiş gibi heves de bırakmadınız insanlarda. Bu ülkenin başındaki insanlar o kadar zihinsel özürlü ki bencillik yapacakları zaman bile tam düşünemiyorlar. Ne olacak uzun vadede bunun sonuçları? Neyse önemli olan 3 ay sonra gelecek bi avuç rus değil mi
           ahmetsakar
           Ece Üner harika konuşmuş.
           https://twitter.com/eslhtc/status/1257707400280322048
           https://twitter.com/eslhtc/status/1257707400280322048
            morgennstern
            Şahsen ben bu sene sınava girecek olan bir bireyim. Çalışıyorum da sıkı olarak. Burada basit düşünmemek gerektiğini düşünüyorum açıkçası. Bu sene sınav, ulusal ve uzun sıkıntılı bir sürece girdiğimiz döneme denk geldi malesef. İnsanların ve ülkenin durumunu da baz alınınca duruma ortalama bir mantık çerçevesinde bakılabiliyor elbette kısmen. Ancak beni rahatsız eden durumu bu süre zarfında bir arkadaşımın yurt dışına gitme kararı ile (okuma amaçlı) bana sorduğu bir soruyla daha da açıkça belirtebileceğimi düşünüyorum. Soru şuydu, "Peki buraya ve o ülkeye baktığında orda cidden sevdiğin ve en muazzam gelen şey ne?". Cevap aslında çok basit (ülkemi seviyorum yanlış anlaşılma olsun asla istemem), "Orada insanların sorunları gerçek sorunlar, adamlar bireysel yahut normal bir hayatın getirdiği sorunları yaşıyorlar, bir şeylerle, olağan üstü durumlarla, haksızlıklarla, tarafların çatışmasıyla uğraşmıyorlar, gerçekten olması gereken sorunlarla bir hayat yaşıyorlar." Kesinlikle bu söylediklerim kötü anlamda değil, tekrar etmek isterim. Ama düşününce zaten psikolojik açıdan kötü bir dönemden geçiyorken (Ki burada sadece basit bir evden çıkamama durumu söz konusu değil, bu sırada ailesi yahut kendisi korona ile savaşan, ailesi işsiz kalan insanlar da var..) yine biz, kendi kendimize, kendi neslimize madem ki 1 aycık oradan bakılınca da, böyle bir durumun bu tarz karar alım süreci şeklinde yaşanmamasını isterdim. Benim için yine pek bir şey değişmedi. Psikolojik olarak olaylardan pek etkilenmem o dozda zaten, daha doğrusu kontrol edebildiğimi düşünüyorum. Ama ileri-geri alınarak böyle stresli bir dönemde öğrencilerin ekstra kendileri için (İnsan yapısı malesef... Benciliz ki ben bencilliği kısmen insan fıtratından sayarım, kötü bakmam.) daha da stres yaptıkları bir durumda bu tür belirsiz bırakmalar bir süre, yahut ileri geri tarih oynamaları vb. olaylar pek sağlıklı ve hoş olmadığını söylemem gerek. En basitinden son bir örnek olarak empati yapmak amaçlı, size 30 dk verdiler Tytde daha ne istiyorsunuz tarzı yaklaşımlar yapılırken, öğrenci bunu öğrendiğinde sadece 'O zaman daha mı zor soracaklar, paragraflar daha mı uzun olacak..." gibi kaygılarla boğuşuyor tekrardan. Olay 1 ay ileri ya da geri oynaması değil kısaca.. Her türlü hoş olmayan bir karar alma süreci olduğunu düşünüyorum (Genel koşullar altında da düşünülünce.) kendi fikrimce. Bu yıl sınava girecek arkadaşlarıma son olarak başarılar, iyi kötü bitecek bu süreç, hiçbir şey sizden değerli değil.
             xe1verelim
             Gerçekten şu süreçte sınava girmek büyük risk oluştuyor ama maalesef yine sınav ertelenmedi arkadaşlar. Sınav günü ve öncesinde kesinlikle yapmanız ve asla yapmamanız gerekenlerle ilgili bir video hazırladım. Ben Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde doktora yapıyorum. Umarım bu videoda söylediklerim size ya da yakınlarınıza sınav konusunda yardımcı olur:
             https://m.youtube.com/watch?v=cHqg-vmVdh4&feature=youtu.be
             https://m.youtube.com/watch?v=cHqg-vmVdh4&feature=youtu.be
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.