Yılbaşının Kırmızı Gözdesi 'Kokina'nın Hikayesi
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   hogwartsmektubugelmeyen
   Şu anda pek çok yerde rekor fiyatlara satılan kokina, aslında öylece toplu değil, tek tek toplardan oluşan bir bitki. Bide binbir emekle romanlar topluyor. Bakmayın bir demetinin ya da 3-5 tanesinin 15 lira olduğuna.. Kokina o kadar ama o kadar dikenli bir bitki ki, eve alanlar bilir dokunmaz bile neredeyse imkansızdır. İşte roman kadınları dağlara çıkıp tek tek toplarlar onu. Sonra da iğneyle birleştirip birkaç tanesini bir araya getirirler. Eğer kırmızı topçukları ayırırsanız hafiften, içinde iplerin geçtiğini göreceksiniz. Yani bu fiyata satılması normaldir. Bizim kadınlar bunu Rumlardan öğrenmiş. Peki asıl nereden geliyor? Hristiyanlık'ta ökseotu gibi görülürmüş kokina. Altında öpüşür filan, ancak zor bulunduğu için zamanla kaybolmuş. Aslında pek çok şeyde olduğu gibi bir adı da ateş çiçeği olan bu bitkinin paganizmle de alakası var. Druidler, bir kütüğe taparlardı bunun da adı Yule Kütüğü idi. Ağaçlar onlar için ilahilerin dünyadaki sembolleriydi. Bu nedenle de onlara adak adarlardı. Kokina da bu ağaçları süslemek için kullanılırdı. Sonrasında ağaçlar yakıldığı için, bu çiçeklere de ateş çiçeği denirdi. Şimdilerdeyse yılbaşıdna evlere koyuluyor. Eğer bir sonraki yıla kadar solmazsa, o evdeki ailenin bir ev sahibi olacağına inanılıyor :)
    sairsel
    ilk görüşte gilaboru sanmıştım ben bunu
     benita
     Geçenlerde para bozdurmak için aldım, kullandım kendisini evet. Ayrıca benimki 1 hafta bile dayanmadı, çadır sahibi bile olamayacağım bu gidişle.
      asit
      onu bunu boşver ya, yenir mi bu onu söyle sen
       dr.rock
       yılbaşının gözdesi kokaini konuşalım diye okudum , oha dedim millete bak biz çekirdek çıtlıyoruz onlar çataldan kokain çekmek derdinde, oha dedim, yuh dedim, çüş dedim, brovvv dedim, höh dedim
        meyvesebze
        Soldu benim ki Demek o yüzden ev sahibi olamadım..
         kaaninteyzesi
         Ben rockin yorumunu okuyana kadar hala kokain sanıyorum..ne güzel bitkiden yapiliyo diye düşünüyordum. Kokina evet. Güzel bitki. Hatırlıyorum zamanında kapıya asmistik.bende 5-6 ay kaldi
          peripedia
          Hep görüyor ama adını bilmiyordum. Hala tek seferde söyleyemem. Ben de kokain olarak okuyanlardanım. Öğrenmiş olduk. Böyle güzel bir bitkinin bir o kadar anlamsız bir batıl inançla pazarlanmasını ise eleştirebilirim. O detay pek hoşuma gitmedi.
          /
          0

          Tarihe Göre

          İçerik bulunamadı.