Yerli Otomobil TOGG'un Motoru Bosch'tan Alınacak: 'Herkesten İyi Yapıyorlar, Bu Motoru Üretmenin Mantığı Yok'
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dio-gundem
   Karakaş, Habertürk yazarı Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamada; "TOGG otomobilinde Almanya menşeili olan Bosch marka bir motor kullanılacağını belirtti. Karakaş, “Motor konusu önemli. 400 kg batarya paketi ve bir ya da iki motor. Belki bazı modellerde daha da fazla. Burada bir toplamdan söz ediyoruz. Elektrik motoru, redüktörleri, bağlantıları. Bir bütün. Yapılabilir mi? Tabi iki yapılır. Ama Bosch bunu herkesten daha iyi yapıyor. Bizim üretim ölçeğimizde yapmaktansa almak daha iyi. Biz birkaç yüz binlik üretimlerle başlamıyoruz ki! Birkaç binle başlıyoruz. Yükselecek ama başlangıçta binli rakamlar. Bu motoru üretmenin mantığı yok." ifadesini kullandı. “Bataryadan daha kolay olan konu elektrik motoru. Evet verimlilik oranı yüksek ve biraz değişik. Boyutları, ağırlığı daha azaltılmış fakat sonuçta 150-160 yıldır insanların yaptığı bir şey. Faraday nasıl işleyeceğini buldu, yanlış hatırlamıyorsam Davenport da ilk elektrik motorunu yaptı. 1830’larda. Bunu niye kendimiz yapmıyoruz? Tesla bir modeli için motorları wmagna’dan alıyor ama diğer motorlarını kendi üretiyor. ” Karakaş hemen hemen beklediğim yanıtı veriyor: “Ölçek ekonomisi. Beni Bosch’dan motor almakla suçladınız. Beni suçlayın, kızın hatta sövün ama burada çalışan bunca arkadaşıma haksızlık etmeyin. Tek ricam budur. Motor konusu önemli. 400 kg batarya paketi ve bir ya da iki motor. Belki bazı modellerde daha da fazla. Burada bir toplamdan söz ediyoruz. Elektrik motoru, redüktörleri, bağlantıları. Bir bütün. Yapılabilir mi? Tabi iki yapılır. Ama Bosch bunu herkesten daha iyi yapıyor. Bizim üretim ölçeğimizde yapmaktansa almak daha iyi. Biz birkaç yüz binlik üretimlerle başlamıyoruz ki! Birkaç binle başlıyoruz. Yükselecek ama başlangıçta binli rakamlar. Bu motoru üretmenin mantığı yok. Almak her açıdan daha verimli. Ha, sayılar artar üretmek daha iyi olur o ayrı mesele. Ama her şeyi de açık açık konuşamayız zaten bugünden. Sonuçta bu bir iş, Ticari meseleler var. Bugün Bosch’tan almak daha mantıklı. “
    noobzac
    Elektrikli araçları diğerleri ile karıştırmamak gerek. Bu tip araçlarda mühim olan bataryadır. Sektörün liderlerinden Tesla bile otonom sürüş özelliğini Bosch'tan, bataryanın pillerini Panasonic'ten alıyor. “Alman arabası” dediğimiz içten yanmalı motora sahip araçların da en mühim parçaları Almanya'da üretiliyor (örneğin motor ki bazen onu bile ithal ediyorlar), diğer parçaları dışarıdan alınıyor mesela Türkiye'den. Bilmeden konuşmamak lazım.
     me_out_bye
     Bence kaba ve çirkin bir görünüme sahip. Konuyu okumadım. Pek ilgilenesim yok. Param olsa araç alacak olsam. Bunu almam yalan söylemeyeyim hiç. Hiçte öyle yok türk yapımı aman bunu alayım illa hatta dur acil bmw mi satıp bu ne zaman çıktı hemen alıp togg tuk ile gezmeliyim ! Falan hiç öyle işlerle işim olmaz. Biraz ayna vari bir insanım. Bizi s/sömürenlere o kdr fazla değer vermem. Başka türlü davranılsaydı bana ? O zaman eyvallah. Şu an böyle. 🤷🏻‍♂️ İşinize geliyorsa.
      roxannee-
      Yerliydi dimi bu TOGG?
      /
      0

      Tarihe Göre

      İçerik bulunamadı.