Yerel Asgari Ücret Uygulaması Ekonomik Adaleti Sağlar mı?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   2021 yılı asgari ücret zammının konuşulduğu şu günlerde yıllardır tartışılan bu konu üzerine de konuşalım. Şimdi şöyle ki İstanbul'da yaşayan insanların en büyük sorunu hayatın gerçekten çok pahalı olması. Ev kiraları, ulaşım, kuaför/berber tarifesi bile İstanbul'da çok başka işliyor. Büyükşehirler için de aynı durum geçerli. Anadolu'da daha küçük bir il ya da ilçede yaşayan çalışan ile İstanbul'da hayatını idame ettirmek durumunda olan çalışanın aynı asgari ücrete tabi olması matematiksel olarak pek adil değil tabi. Bununla birlikte ülkemiz asgari ücretinin açlık sınırının dahi altında kalması herkes için problemken küçük illerde yaşayanlar için yine çok ciddi bir adaletsizliğe sebep olabilir.
    handeyakar07
    Tüm işçilerin en yüksek maaş verilen yere gitmesi ile sonuçlanır
     asit
     İstanbul'un ve büyük şehirlerin nüfusu ikiye katlanabilir bu durumda..
      dr.rock
      Tazminat davalarında böyle bir durum var, hakimler karar verirken sosyoekonomik duruma bakıyor, Hande haklı ama yerel asgari belirleme mantıksız da değil
       sedefartuny
       Ücret dağılımı gerçekten adaletli bir şekilde yaşanılan şehrin kira ve ulaşım gibi giderleri göz önüne alınıp gerekli hesaplamalar yapılarak belirlenir ise göç durumu pek olmaz. Ek ücret çalışanın cebine kalmayacak yani kirasına ulaşımına gidecek. Benim savunduğum bir uygulamadır.
        burakb_
        Türkiyede işlemez, suistimal edilir. Söylendiği gibi daha çok ücret için göçler başlar. Aynı zamanda adaletsizliğe de yol açar gene söylendiği gibi büyükşehirin dezavantajları olduğu gibi avantajları da var neden ekstra olarak böyle bir uygulama yapılsın.
         okadin
         Bir gün Türkiye'de gerçekten asgari ücret kayda değer bir rakam olursa o zaman konuşulacak mevzudur. Şu an kredi faizinin düşmesi ama ev sahiplerinin ev fiyatlarına iki katına çıkarması gibi bir sonucu olur sadece.
          peripedia
          Bence bu ülkede hiçbir uygulama ekonomik adaleti sağlamaz. Haksız kazançın belli başlı cepleri dolduğu şu zamanlarda hele hiç mümkün değil.
           mehmet_08
           Amerikada böyle ama eyalet sistemi gerekiyor Bu ülkeyi eyaletlere ayırmak mantıklı olur
            redblack
            Köyden sehre göçün hizlanmasi, istanbulun daha da çekilmez hale gelmesi acisindan guzel bir duzenleme gibi gorunuyor. Ayrica daha fazla kazanacagiz hirsiyla buyuksehirlerde oluşacak olan nufus yigilmasi barinma, gida gibi temel ihtiyaclarin fiyatlarini direkt olarak yukarita cekecektir. Degişen? Yine hiç bir sey belki daha da kötüsü olacak.
             detokssuyu
             Sağlamaz. İnsanlar kendilerini extra ücreti olan şehirlerde çalışıyor bile gösterebilirler. Ekonomik adalet bu gibi devlet müdahaleleri ile değil. Hakedene hakettiği rakam verilerek sağlanır ancak.
              tivayci
              Hiç bir uygulama tek başına ekonomik adaleti sağlayamaz. Ama bu uygulama bi parça da olda katkıda bulunabilie. Miktar tespitine ilişkin çalışmalar sendikalar nezdinde yürütülebilir. İllerde örgütlü büyük sendikalar zaten.
               csa
               Yemeez. Bir kere İstanbul'da pahalılığa rağmen nüfus fazla. Azaltmak lazımken tutup İstanbul'da daha yüksek asgari ücret verirsen, bir şekilde nüfusun artma riski var. Kısa vadede olmasa bile uzun vadede. Değmez. Bence aksine nüfusu düşük şehirlerde iş kurulması için teşvikler verilmeli.
                bisidiyicem
                adında meymenet yok. en düşük/minimal/ birşeyin dibi anlamına gelen bir ucret hicbisi saglamaz.
                 mehmeterdogan
                 Bence adaletli
                  helena22
                  asgari ücretin eşit olması gerekir, ancak açlık sınırırının da üstünde olması gerekir. o zaman herkes kendi gelirine göre daha rahat hareket edebilir. bunlar için sosyal devlet olması gerekiyor tabii
                   eflayilmaz
                   Asgari ücret ilk önce Anadolu’da en rahat geçinilen yere göre bile geçinecek ücrete gelsin sonra yerel kısmına bakalır
                    rarero
                    Pek mantıklı bir uygulama olarak gözükmüyor. Göç hareketliliğini artırır ve büyük şehirlerde pek çok soruna yol açar. Ülkemiz insanı bunun dengesini koruyabilecek dirayette ne yazık ki değil. Ekonomik olarak değerlendirildiğinde faydadan çok zararı olur.
                     roar
                     Aslında düşününce kulağa mantıklı geliyor ancak işleyişte pek de öyle olmaz. Küçük şehirlerde insan kalmaz yani. Bu ülkede insanlar depremzedelere verilen yardımı bile evlerine götürüyorlar. Hey yavrum hey.
                     /
                     0

                     Tarihe Göre

                     İçerik bulunamadı.