Yerel Asgari Ücret Uygulaması Ekonomik Adaleti Sağlar mı?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   2021 yılı asgari ücret zammının konuşulduğu şu günlerde yıllardır tartışılan bu konu üzerine de konuşalım. Şimdi şöyle ki İstanbul'da yaşayan insanların en büyük sorunu hayatın gerçekten çok pahalı olması. Ev kiraları, ulaşım, kuaför/berber tarifesi bile İstanbul'da çok başka işliyor. Büyükşehirler için de aynı durum geçerli. Anadolu'da daha küçük bir il ya da ilçede yaşayan çalışan ile İstanbul'da hayatını idame ettirmek durumunda olan çalışanın aynı asgari ücrete tabi olması matematiksel olarak pek adil değil tabi. Bununla birlikte ülkemiz asgari ücretinin açlık sınırının dahi altında kalması herkes için problemken küçük illerde yaşayanlar için yine çok ciddi bir adaletsizliğe sebep olabilir.
    handeyakar07
    Tüm işçilerin en yüksek maaş verilen yere gitmesi ile sonuçlanır
     asit
     İstanbul'un ve büyük şehirlerin nüfusu ikiye katlanabilir bu durumda..
      dr.rock
      Tazminat davalarında böyle bir durum var, hakimler karar verirken sosyoekonomik duruma bakıyor, Hande haklı ama yerel asgari belirleme mantıksız da değil
       sedefartuny
       Ücret dağılımı gerçekten adaletli bir şekilde yaşanılan şehrin kira ve ulaşım gibi giderleri göz önüne alınıp gerekli hesaplamalar yapılarak belirlenir ise göç durumu pek olmaz. Ek ücret çalışanın cebine kalmayacak yani kirasına ulaşımına gidecek. Benim savunduğum bir uygulamadır.
        burakb_
        Türkiyede işlemez, suistimal edilir. Söylendiği gibi daha çok ücret için göçler başlar. Aynı zamanda adaletsizliğe de yol açar gene söylendiği gibi büyükşehirin dezavantajları olduğu gibi avantajları da var neden ekstra olarak böyle bir uygulama yapılsın.
         okadin
         Bir gün Türkiye'de gerçekten asgari ücret kayda değer bir rakam olursa o zaman konuşulacak mevzudur. Şu an kredi faizinin düşmesi ama ev sahiplerinin ev fiyatlarına iki katına çıkarması gibi bir sonucu olur sadece.
          peripedia
          Bence bu ülkede hiçbir uygulama ekonomik adaleti sağlamaz. Haksız kazançın belli başlı cepleri dolduğu şu zamanlarda hele hiç mümkün değil.
           mehmet_08
           Amerikada böyle ama eyalet sistemi gerekiyor Bu ülkeyi eyaletlere ayırmak mantıklı olur
            redblack
            Köyden sehre göçün hizlanmasi, istanbulun daha da çekilmez hale gelmesi acisindan guzel bir duzenleme gibi gorunuyor. Ayrica daha fazla kazanacagiz hirsiyla buyuksehirlerde oluşacak olan nufus yigilmasi barinma, gida gibi temel ihtiyaclarin fiyatlarini direkt olarak yukarita cekecektir. Degişen? Yine hiç bir sey belki daha da kötüsü olacak.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.