Yaşam Paradoksu: 'Hiçbir Şey Mutlak Değil' Lütfen Bu Çıkmazla Alakalı Düşüncelerinizi Yazın
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   hcaglarcoban
   Yıllardır aklımı kurcalayan bir paradoks var. Bu yazıya gelecek her yorumu önemsiyorum. Lütfen düşüncelerinizi yazın. Genel olarak doğru-yanlış iyi-kötü vs. her türlü yargıyla alakalı bir paradoks olduğunu düşünüyorum. Aklınıza gelebilecek her türlü bilgi sadece insan algısıyla ve değerleriyle oluşturulmuş bilgiler ve veriler. Örnek vermek gerekirse şu anki bilincimize en yakın, daha mağarada yaşama aşamasına bile geçmemiş ilk insanın hayatını hayal ettiğimde günümüzdeki sayılar, harfler, bir şeyi tanımlamak için kullandığımız bütün sesler, siyaset, din, iyilik yapmak, kötülük yapmak aklınıza gelebilecek her şey ilk insan için hiçbir anlam ifade etmiyor. Her şey sıfır ile başlıyor. Sadece somut şeylerden de bahsetmiyorum örneğin birini öldürmenin kötü bir şey olduğu gerçeği bile ilk insanı düşündüğümüzde günümüzdeki gibi kötü bir anlam içermiyor. Doğada sebep ne olursa olsun hala daha birbirini öldüren hatta kendi yavrusunu öldüren canlılar var. Sıfır ile başlayıp anlam ekleye ekleye günümüzdeki değer yargıları ve doğru-yanlış değerlendirmelerimizin oluştuğunu düşünüyorum. Tüm bunlardan dolayı hiçbir bilginin, duygunun, düşüncenin ve tanımladığımız aklınıza gelebilecek her şeyin mutlak doğru olduğunu bilemeyeceğimizi düşünüyorum. Dünya'da bizim tanımlayabildiğimiz her şey insan beyninin süzgecinden geçip geriye kalanlardan oluşuyor. Hep kırmızı diye bildiğimiz renk bile kırmızı olmayabilir. Beynimizin bize kırmızı olarak gösterdiği rengi görüyoruz sadece. Renk konusu verebileceğim en basit örnek. Bu durumun şu an bildiğimizi düşündüğümüz bütün duygular, fikirler, düşüncelerden oluşan versiyonunu hayal edin. Hiçbir şey %100 değil. Paradoks kısmına gelirsek şu an kurduğum cümleler ve beni bu düşünceye iten sebepler bile kesinlikle mutlak değil.
    garavel-usta
    Mutlak olan tek şey var oda ölüm hadi eyw
     karolunita-
     Çok uzunmuş ya okuyan biri bana özetlesin hayrına
      moon_night
      Özet geçecek birini arıyoruz🙋🏼‍♀️🙋🏼‍♀️🙋🏼‍♀️
       eski_bi_tanidik
       Herkes kafasına göre yasıyo işte
        altmisbir
        Toplumlar sosyal hayatlarında yazılı olmayan adetler, ahlak yargıları ve davranışlar gibi şeyler oluşturmuş bunun mutlak olması tabi ki beklenemez bir toplumda gayet sıradan olan şey diğer toplumda ayıp olabilir misal insan kurban etmek. Bizde bizim toplumumuzda oluşmuş kabul görmüş davranış ve ahlak kurallarına uymak ile sorumluyuz. Falxa kafa yoracak bir şey yok bence bunda
         gregory_
         Beyin ve bilim buna yariyor zaten, biseyi mutlak kabul edersen ilerlemen imkansiz o konu da, dinler gibi.
          tsukyomi
          Mutlak olan tek şey zaman ve onun oluşturduğu döngüdür. Zaman değişti, devir böyle deriz ama aslında zaman kendi doğrultusunda ilerler, ona bir şeyler atfeden, ortama uyum sağlamak için değişen insanlardır. Bu değişim din, dil, ırk, devlet vs olabilir ama asla zaman olmaz. Daha önceki tecrübelerinden ders çıkarmayan insanoğlu da döngüyü devam ettirir, isteyerek ya da istemsizce. Mutlaklık budur.
           kitaptakikurt
           madde olan yada olmayan herşeyin başlangıcı insanlardır insanlar belirleyerek başlatmıştır böyle olduğunu düşünüyorum.din mesela bir başlangıç olarak kendileri oluşturup başlamış üstüne eklenerek bugünlere gelmiş veya yasaklar korkular insanlara ket vurarak olgu oluşturarak bugünlere ulaşılmış,kırmızıya kırmızı dedikleri de bu olsa gerel belki de kırmızının adı gerçekte beyazdı yada başka isim.kim nasıl başlangıcını sağladıysa bugüne gelmiş diyalektik materyalizmdir bu aslında
            sairsel
            Yazdıklarından anladığım kadarıyla ilk insanın bakış açısı ile günümüz insanının bakış açısı karşılaştırılmış. İlk insandan günümüze kadar gelen bunca zamanda kaç milyar insan yaşadı ve ne kadar çok kavram üretti ise o kadar çok paradoks oluşma olasılığı vardır. Mutlak olan şeyler hayatın gerçekleridir ve insan bu gerçekleri zamanla tecrübe ederek öğrenir.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.