5
24.7.2020
Yas İlan Edilen Yunanistan'da Çanlar Ayasofya İçin Çaldı
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   dio-gundem
   Müzeden camiye dönüştürülen Ayasofya'da ilk cuma namazı bugün kılındı. Yunan Ortodoks Kilisesi bu durum nedeniyle 'yas günü' ilan etti. Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ta kiliseler "yas" için çan çaldı. Bazı kiliselerde bayraklar yarıya indirildi. Ayasofya'da 86 yıl aradan sonra ilk kez Cuma namazı kılınması Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde öfke ve üzüntü ile karşılandı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Bugün (Ayasofya'da) yaşananlar gücün değil zayıflığın göstergesi" derken Yunanistan Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hieronimos, Cuma namazının kılındığı 24 Temmuz Cuma gününü, Hristiyanlık ve Yunanistan adına yas günü ilan etti. Kıbrıs Başpiskoposu Krisostomos ise Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesinin, "kabul edilemez ve canice" olduğunu dile getirdi.
   https://twitter.com/bbcturkce/status/1286669301144002561
   https://twitter.com/bbcturkce/status/1286669301144002561
    redblack
    Müze veya camii olarak kullanilmasi tabii ki bizim iç meselemiz, bu haliyle ne Yunanistan'i ne de başka bir devleti ilgilendirmez. İsterlerse bi yerlerini yirtsinlar. Dipçe: Ülkenin bir vatandası olarak, iktidari da muhalefeti de elestiririm. Bu aile icindeki bir bireyi övme veya yermeye benzer, ama disaridan bi baskasi aile icindeki mesele uzerinde söz sahibi degildir. İç meselelerimizle ilgili konularda hic bir ülke buna karisamaz.
     furkanbozkurt
     Ağlayın bakalım ağlayın...
      1harleyquinn1
      İslam dininde diğer dinlere saygı vardır. Neden kendilerine ait bir kiliseyi yakmışız gibi davranıyorlar. Kaldı ki Türkiye'de bir çok kilise vb ibadethane var, aynı şeyi o ülkeler için söyleyemicem ama.
       noobzac
       Papa'nın rahatsız olacağı ve yas haberlerini öncesinde Türkiye ile alay etmek için Dio'da dillendiren, Batı emperyalizmine aşık kuş beyinliler vardı. Bugünlerde yas ilan edenleri teselli ediyor olabilirler :)
       /
       0

       Tarihe Göre

       İçerik bulunamadı.