Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı HDP'ye Kapatma Davası Açtı
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dio-gundem
   Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Halkların Demokratik Partisinin (HDP) kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı. İddianame, Yüksek Mahkeme'ye gönderildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, yazılı açıklamasında, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarından olan siyasi partilerin, toplumun ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sunmayı amaçlayan kurumlar olduğunu belirtti. Siyasi partilerin bu amaçlarını evrensel ve demokratik hukuk kuralları çerçevesinde barışçıl yollarla gerçekleştirmelerinin esas olduğunu vurgulayan Şahin, bununla birlikte Anayasa'nın 68/3. fıkrasında ve Siyasi Partiler Yasası'nın 90. maddesinde, siyasi partilerin faaliyetlerini Anayasa ve kanun hükümleri çerçevesinde sürdürmeleri gerektiğinin düzenlendiğini hatırlattı.
   https://onedio.com/haber/yargitay-bassavcisi-hdp-ye-kapatma-davasi-acti-971412?ref=slider1
   Detaylar
    ggggggg
    PKK yavaş yavaş yok oluyor.
     bisosyolog
     Başka bir şey açılır. Bu ülkede parti kurma özgürlüğü var
      berat-albayrak-official
      Kapatılması T.C. için daha iyi olur. Dağ kesen, köy basıp türklere soykırım yapan faşist sahte komünist dağ ayılarına dostluk yapan her parti kapatılmalı, bunu bildiği halde partide olanlar halk önünde yakılarak ingaz edilip küllerinden türk bayrağı yapıp taşlaştırılıp meclisin önüne asılmalı. *İroni Değildir*
       ahpte-pateh
       Uyarı: Aşağıdaki yazıyı tamamen okumadan yanıt yazmayın. HDP kapatılması gereken bir parti ama şimdi değil. Özellikle iktidarın değişmesine bu kadar az kala değil. HDP küçük boyutlu bir zarar, AKP-MHP ise daha büyük boyutlu. Biz önce küçük zararı yok ederek büyük zarara yem oluyoruz. Bence olması gereken iktidar değişene dek HDP'nin varlığına devam etmesiydi. İktidar değiştikten sonra önce Cumhur İttifakı, sonra da HDP liderleri yargılanır; partileri de kapatılırdı. HDP'nin kapatılması muhalif oyları düşürüyor çünkü partisi kapatılan HDP seçmeni muhalefeti desteklemeyebilir. Yeniden HDP politikasında bir parti açılırsa da bu kapatma yeni Parti'nin oyunu arttırır çünkü 90'lardan beri HDP tarzı partiler kapatılıyor ve bu partiler her seferinde oy arttırıyor, en sonunda durum bu oldu zaten.
        tugcehatun
        Dağdaki o köpeklerle iş birliğini göz önünde yapan bir partinin kapatılmasına geç bile kalınmıştı. Ama öyle bir kapatmakla olmaz bence o vekillere de bir ceza verilmeli bir daha vekillik yapamamalılar ki tekrardan bi parti kurmaya çalışmasınlar
         mrlawyerkk
         Vatana millete hayrı olacak bir hamle olsun inşallah. Gerçi hdp kapanır ddp gelir ama bekleyip göreceğiz. Tarih gerçekten hep bir tekerrür hep.
          badideasensei
          HDP den haz etmiyorum ben de. Yalnız şu var ki ; *Parti kapatma konusunda dava açılır ve parti yönetimince feshedilirse , dava düşer ve bu parti aynı kadro, kişi/kişiler tarafından yine aynı isimle kurulabilir. *Partinin TEMELLİ KAPATILMASI için bölücü, laikliğe aykırı olma gibi suçlarının olması gerekir. Ki HDP hakkında iddia edilen şeyler var. Diyelim ki bunu ciddi ciddi kanıtladılar. Ama bunu ucu başka kişilere , Parti'ye vs dokunacağı için. Büyük ihtimalle temelli kapatılması sonuçsuz kalır.
           asit
           Kapatılsın kapatılmasına ama milletvekillerine ne olacak bu durumda ? Parti adı değiştirip veya yeni bir parti kurup devam edecekler zannediyorum. Kalıcı ve daha kesin bir çözüm lazım gibi.
            madashell
            Bakalım iyi parti nasıl bir tavır alacak. Bir ara AKP açılım falan kol kolaydı. Neredeeeeen nereye...
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.