Yargıtay, Boşanma Davasında Çocuk Sahibi Olmak İstemeyen Erkeği "Hafif Kusurlu" Saydı
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   monaiman
   Yargıtay'ın kararı hukukçuları da ikiye böldü. Avukatlar Büyüksezer ve Gürel, kusur kabul edilmemesi gerektiğini söylerken Hacıeminoğlu, çocuk sahibi olmak istememenin eşlerden diğeri üzerinde bir duygusal şiddet olduğunu öne sürdü. Çocuk sahibi olmayı istemek veya istememek de zaman zaman çiftler arasında gerginlik nedeni olabiliyor. Çocuk sahibi olmak evli çiftlerin birçoğunun genel olarak tercihi. Ancak bunun yanında kimi zaman eşlerin ikisi birden ya da biri çocuk istemiyor. Eşlerden biri çocuk isterken diğerinin istememesi zaman zaman boşanma davalarına konu oluyor. İstemeyen taraf, isteyenin nezdinde hafif kusur olarak kabul edilebiliyor. Bu konuda örnek kararlardan biri Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nce verildi. 2019/11741 sayılı kararında İzmir Bölge Adliye Mahkemesi'nin kadının ağır kusurlu kabul edilerek sonuçlandırdığı bir karşılıklı boşanma davasında bozma kararı verdi. Size bu karar ne kadar doğru? Bence kişiler evlenmeden önce bu konu hakkında uzlaşmalı, aksi takdirde böyle sorunlar ortaya çıkması olası yani.
    lovewkoko
    o ne lan öyle. çocuk yağmak istemeyen erkeğin kusurlu sayılması demek çocuk yapmayacaksanız evlenmeyin demek. ben mesela eşimden ayrılmak istiyorum çocuk yapmak istemiyor diye, hafif kusurlu mu sayılacak? çok saçma lan kendin için karar veremiyorsun.
     nobodyy1
     Yine yangınlar yine 21.yüzyıl... Ya olm SANA NE BE?? Çocuk istemiyorsa istemiyordur, belki kötü yetiştirecek diye korkuyordur, ondan istemiyor. Ya da bu kadar sorumluluğu almak istemiyor. Çocuk yetiştirmek kolay iş değil, 7/24 başında olacaksın, kendi işinden, zevkinden, boş zamanından fedakarlık yapacaksın. Yani bunda anlamıyacak ne var? 18. yüzyılda mıyız biz???
      sairsel
      Hafif kusur ne ya? Araç muayenesi mi bu 😁
       csa
       Kusurlu olma kısmı saçma ama bilmediğim için sormak durumundayım; kişilerden biri boşanmak istiyor ve diğeri istemiyorsa, hukuk gözünde bir kusur olmak durumunda mıdır ? Eğer öyleyse bence kusurdur ve doğrudur. Şunu demek istiyorum. Bir kere taraflardan biri bile mutsuz ve boşanmak istiyorsa herhangi bir sebepten (özellikle de kalıcı gözüken bir sebepten) bunu reddetmenin bir mantığı yok. Bir taraf istiyor diye kişiyi o tarafa bağlı bırakamayız. Bağını koparmasına izin vermek durumundayız. Zaten aksi takdirde uzun vadede kimse mutlu olamayacaktır. Bir boşanma da ayrılmak isteyen tek taraf bile varsa bu net bir boşanma sebebi bence. Ama hukuk için böyle mi emin değilim. Elbette çocuk istememek bir kusur değildir ama çiftlerden biri için bu olay evlilikten ve birlikte olduğu kişiden daha önemliyse ve boşanma için hukuk nezdinde bir kusurlu şartsa bu durumda gereken şekilde kusur kabul edilmelidir. Tek bir itirazım olur, bence tek taraf değil, ikisi de kusurludur. Sonuçta ikisi de birbirine karşı ilişkiyi boşanmaya götüren ve karşı tarafa göre "kusurlu" bir tercih içerisindedir. Özetle, kimse için bir kusur sayılamaz gerçekte çocuk istemek veya istememek. Fakat hukuk nezdinde boşanma için bir kusur şartsa, iki tarafa da kusur yüklenerek ortadan halledilebilir durum. Evlenmeden bu konuların konuşulması elbette iyidir ancak kalıcı bir çözüm asla olamaz. Kimse 5 sene sonra ne isteyeceğini bilemez. Kişiler konuşur, ikisi de istemiyordur çocuk. Evlenirler fakat bir süre sonra tek tarafta bir istek oluşabilir, uzun süre bu istek bir cevap bulamayınca boşanma söz konusu olabilir. Yada birisi istiyor birisi istemiyordur ama istemeyen kişi henüz genç oldukları için değişebileceğini düşünür ki çok da haklıdır, fakat nihayetinde değişmeme ihtimali olabilir. Tek net olarak söylenebilecek şey; çocuk konusunda fikir ayrılığı kesinlikle geçerli bir boşanma sebebidir.
        kafatamircisi
        Eğitimsiz kişileri haketmedikleri mevkilere getirirlerse sonuçları böyle olur
         kisi
         Bana göre mantıksız. Eski bir düşünce. Kısır çıkan gelini boşamaktan pek farkı yok. 2021'de olmaması gereken bakışlar.
          gizemino
          İnsanların evlilik beklentileri ne acaba cidden.... Kadın için de erkek için kusurlu olabilecek bir durum göremedim
           raselika
           Kusur değil tercihtir o. Kusur olsa duramazsın.
            killforyou
            Evlilik sözleşmesinin şart olduğunu buradan da görüyoruz
             badideasensei2
             😂😂😅 İnsanlar çocuk yapar ya da yapmaz size ne. Aklıma Nazi Almanyası geldi. Onlar destekliyordu tabi bizde cezalandırma daha ucuza gelir.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.