Yanlış Telaffuzu Ağza Kürekle Vurma Hissi Uyandıran Sözcükler
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dr-zet
   Şarz (şarj), eşki (ekşi), eşortman (eşofman), ukranya (ukrayna), yanlız (yalnız)
    beddualippa
    'Olmayadabilir' Daha bunun doğrusunu yazan bir insan evladına denk gelmedim. Birçok kitapta bile bu şekilde. Ön okuma yapılmış, redakte edilmiş, editlenmiş kitaplarda bile yapılan bir hata bu düşünün. Şimdi insanlar da/de bağlacını ayrı yazmayı bile yeni yeni öğrendi, 'olmayadabilir' kelimesindeki da' nın bağlaç olduğunu nasıl anlatacaksın? Oysa 'olmayabilir de' yazmak çok daha kolay. Kelimeleri, günlük hayatta kullandığımız şekilde yazıyoruz. Yani yazı diliyle konuşma dilini aynı sanıyoruz. En büyük sorun da bu zaten. Türkçe aslında düşünüldüğü kadar kolay bir dil değil, yazıldığı gibi okunduğu da bir şehir efsanesi... Bunun dışında ben en çok sarmaya dolma denmesine sinir oluyorum. Yaprak dolması diye bir şey yok maalesef. Sarılan şeylere sarma diyoruz; yaprak, lahana gibi... Doldurulan şeylere de dolma diyoruz; biber patlıcan gibi. Bu kadar basit fakat gel gör ki bir türlü öğrenemeyen, ısrarla yanlış söyleyen var. Çünkü günlük konuşma dilinden, yöresel ağızlardan kaynaklanan bir telaffuz bozukluğu sorunu var. Daha da uzatabilirim, benim işim bu ama sizleri sıkmak istemiyorum.
     benita
     Gevreğe simit demek 😛
      meyvesebze
      Böğğğrekkk Tufafiye Kiprik Gaste
       rocknrollbabe
       “Saten” abi “zaten” demeyi bile bilmeyende ne biliyim yani😂
        kuyinist
        Simite gevrek denmesi. Cildiriyorum. Kadin ankara simidi almis etikette ankara simidi yaziyor gelmis gevrek aldim diyor. Gelde sinirlenme Birde sarzzzzz nedjr abi sarjjjjj o sarjj
         djsinemovic
         Üüf şu tribi olan insanları tokatlamak lazım asıl.. ne olmuş yani bilmeyebilir, yanlışlıkla diyebilir, düzeltmeye çalışmak ciddi bir ego problemi bence. Tdk maaş mı bağladı hepinize
          cosmic.aura
          * Herkeş (veya herkez) // Herkes * Aşurtmen (veya haşufman) // Eşofman * Gardolap (veya kardolap) // Gardırop Bunların geneli halk ağzı işte ama garip geliyor insana.
           tiroyitbezi
           Gazeteye 'gaste' denmesi
            biristeri
            Kağırt (annem hala kağıdı böyle söyler defalarca uyardım yok ebenin haşırt) Dinazor (bknz: dinozor abi evet her zaman konuşulan bir şey değil ama takıyorum naaağğpiim) Şemşiye (hee şemşiye şemşiye)
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.