Yangınları Takip Edebileceğiniz Bazı Siteler
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   rarero
   Malum haber alma hakkımız da böyle zamanlarda kısıtlanıyor. Doğru verilere ulaşabilmek için böyle bir dio'yu gerekli gördüm açıkçası. Türkiye başta olmak üzere dünya üzerindeki orman yangınlarını geçmiş yangın verileri ve risk tahminleriyle inceleyebileceğiniz bazı online haritalar: 1- Orman Genel Müdürlüğü Haritası T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki Orman Genel Müdürlüğü'nün Orman Yangınları Haritası, Türkiye'deki orman yangınları konusundaki resmi kaynak diyebiliriz. Orman yangınları, “Devam ediyor”, “Kontrol altında” ve “Söndürüldü” olmak üzere 3 farklı kritere göre gösteriliyor. Ama güncel değil açıkçası ve halen devam eden yangınları göstermeyebiliyor.
   https://cbs.ogm.gov.tr/yangin/
   https://cbs.ogm.gov.tr/yangin/
   2- NASA Yangın Haritası NASA, uyduların termal tarayıcılarıyla tespit edilen dünya genelindeki yangınları interaktif haritalar üzerinden gösteriliyor. “Bugün”, “Son 24 Saat” ve “Son 7 Gün içinde çıkan yangınlar görülebiliyor. Sitede ayrıca aktif yangınların dışında 2000 yılından bu yana gerçekleşen yangınlara da harita üzerinden ulaşılabiliyor. firms.modaps.eosdis.nasa.gov 3- NASA 'Worldview' Haritası Yine NASA’nın uydular üzerinden toplanan anlık verilerle sunduğu interaktif haritalarında, yangının yanında doğa olayları ve çevre felaketleri de ayrıntılı olarak gözlemlenebiliyor. Yangın haritasına erişmek için aşağıdaki linke tıklayıp, ardından, sol menüdeki katmanlardan “Fire” (yangın) sekmesini seçmeniz yeterli oluyor. worldview.earthdata.nasa.gov 4- Küresel Orman İzleme Haritası Küresel çapta ormanları gerçek zamanlı olarak izlemek için açık kaynaklı bir platform olarak kurulan Global Forest Watch da orman yangınlarını takip edip, internet kullanıcılarına sunuyor. Platformun yangın haritası, uzayda bulunan en gelişmiş uydulardan biri olan ve meteorolojik verilerin elde edilmesi amacıyla tasarlanan Suomi'nin kızılötesi ışınlarla fotoğraf çeken aygıtının elde ettiği görüntülere (VIIRS) dayanıyor. Harita üzerinden seçilen bölgede çıkan yangınlar, 3 aylık dönemler itibariyle hareketli olarak sergileniyor.
   https://www.globalforestwatch.org/map/
   https://www.globalforestwatch.org/map/
   5- Avrupa Uzay Ajansı'nın 'Copernicus' Haritası Avrupa Birliği’nin Avrupa Uzay Ajansı tarafından yönetilen yeryüzü inceleme programı Copernicus’un orman yangın bilgi sistemi bulunuyor. Bu sistem üzerinden elde edilen verilerle oluşturulan ve herkese açık olan online haritada, aktif yangınlar, yanmış alanlar gibi bilgilerin yanısıra seçilen bölgeye göre yangın tehlikesi tahminleri de bulunuyor.
   https://effis.jrc.ec.europa.eu/apps/effis_current_situation/index.html
   https://effis.jrc.ec.europa.eu/apps/effis_current_situation/index.html
   /
   0

   Tarihe Göre

   İçerik bulunamadı.