107
6.6.2020
Yalnız Yaşayan İnsanlardan Akıl Sağlığını Korumak İçin Öneriler
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   damarcibasi
   Bir süredir iş yeri değişikliği nedeniyle tamamen yabancı bir şehirde yalnız yaşıyorum. Şehir değişikliğim tam da COVID-19 pandemisinin başlangıcına denk geldi. Bir süre off the record izin alıp ailemin yanında kaldım ama uzun süredir bu yabancı şehirde tek başıma küçük bir stüdyo dairede yaşıyor ve akıl sağlığımı korumaya çalışıyorum. Bu güne kadar oyalanacak şeyler buluyordum iyi kötü ama son birkaç gündür ne işime odaklanabiliyorum ne iki kelime birşey okuyabiliyorum. Telefonda konuşmak yetmiyor bir süre sonra konuşacak şey kalmıyor zaten iyi madem deyip kapatılıyor telefonlar sonra uzun bir sessizlik. Haftasonu olmasından kaynaklı iş yerimde de değilim ve iletişim kurabileceğim sohbet edebileceğim hiçkimse yok. Özetle ben bu süreçte oldukça zorlanmaya başladım. Siz nasıl başa çıkıyorsunuz?
    epifizbezii
    Müziği asla susturma evin içinde devamlı müzik çalsın. Veya bir tv programı açık kalsın arka plan ev sesi önemli .
     cinayetvaraga
     Ben olsam çavuşu tokatlardım
      raselika
      Kedisiyle yaşayan biri olarak kesinlikle bir hayvan sahiplenmek. Size bir arkadaş gibi oluyor bir süre sonra. Onun dışında bir hobi edinilebilir. Resim olabilir, düzenli bir spor hayatı olabilir, yemek yapmak olabilir. Neyin motive ettiğini bulmak gerek.
       handeyakar07
       Makyaj yaparak.
        benita
        Ben genelde böyle bi çıkmaza girdiğimde yürüyüş yapıyorum ama gezer gibi değil, kulaklığımı takıyorum ve hafif hızlı tempoyla yürüyebildiğim kadar yürüyorum. Öyle bir imkanın varsa tavsiye ederim. Onun dışında ev içinde oyalanabileceğin bir hobi yok mu? Resim yapabilirsin, bir şeyler yazabilirsin, balkonun varsa bitki alıp onlarla oyalanabilirsin. Kafa yormayacak ama oyalayacak şeyler
         damarcibasi
         Egzersizimi yaptım yemeğimi pişirdim müzik eşliğinde akşamımı biraz daha çekilir hale getirmeye çalışıyorum. Tavsiyeler ve güzel muhabbetiniz için hepinize teşekkür ederim.
          ozanesi
          Yalnız yaşamaya devam edin. Bu yalnızlık sürekli bir yalnızlık değil ancak. Ara sıra birileri olsun am evinizde kalıcı değil, geçici heyecanlar olsun. Sonrası hep kafa dinleme, hep huzur
           a.l.p.o.l.l.o.n
           Herkes deli rahat olun 🦄
            issizmadaaam
            Kendinizle konuşmayı ve sohbet etmeyi alışkanlık haline getirin canlarım. Ben yıllardır yalnız yaşıyorum ve muhtemelen komşularım benim eve sürekli birilerini çağırdığımı zannediyodur çünkü hiç susmuyorum. Kendi kendime sorup, kendi kendime cevap veriyorum. Ha akıl sağlığım yerinde mi, orası tartışılır.
             tsukyomi
             Oyun, müzik ya da hobi işleri yalnız yaşayanlar için standart korumadır ama şahsi favorim çatır çatır oynamak. Öyle sanatsal danslar değil, ruh haline göre bir Mezdeke üyesi olmak, Mahmut Tuncer vibes, Ajdar hareketleri vb. kısmen saykodelik danslar gerçekten yalnızlığın getirdiği o gri rengi alıp götürüyor. Dışarıdan gerizekalı gibi gözüküyorsun ama dışarıyı kim takar, önemli olan depresiflikle savaşmak. Kafayı kıracağınıza gerdan kırın l:m
              kisidegildisiii
              Yalnız yaşamak akıl sağlığını başlı başına koruyan bir şey bence. Evet başlarda çok zor olabiliyor ama insanlara olan bağımlılığınızı azaltıyor. Bu hayatta varım, bir başımayım diyebiliyorsunuz. Bir noktadan sonra kendi isteklerinize kulak vermeye başlıyorsunuz. Kalabalık bir evde yaşarken, bir birey olabilmek hele hele kendi isteklerinize kulak verebilmek çok zor.
               nickiharuto
               Güzel başlık açtım hepsini okudum keyif aldım. Ve Benimde buna bir çarem yok. Spor yaparım,kurslara katılıyorum, yemeklerimi geliştirmek için çalışıyorum ve yemek yaparken 157 adet şarkıdan oluşan muzik listemin tadını çıkarıyorum. Karantina günlerim müzik eşliğinde yemek yapmak,kitap ve playstation ile geçti.
                fatma-altinok
                Aslında aile evinde yaşayan insanlardan akıl sağlığını korumak için tavsiye almak lazım. Yakında aklımı yitirebilirim.
                 zeynebio
                 Yalnızlığı bende asla sevmem. Yolda tek yürüyorsam mutlaka birini arar telefonda sohbet ederek yürürüm. O yüzden seni anlıyorum. Zor bir durum. Bir şeyler izlemeyi deneyebilirsin. Belki vakit öldürmene yardımcı olur.
                  emir-yildiz4
                  elinden geldiğince yalnızlığını korumanı öneririm ne zaman hayatıma birilerini almaya çalışsam bunda başarısız olup koşarak yalnız hayatıma dönmeye çalışırım 1 senedir yalnız yaşıyorum ve ruhsal olarak çok kaliteli 1 yıl geçirdiğimi söyleyebilirim deneyin yalnızlığı seveceksiniz :))
                   samyeli90
                   Ben bu virüsden önce de hep evdeydim pek çıkmam evden beni pek zorlamadı bu #evdekal muhabbeti sıkılmıyor musun evde derler yapacak şey buluyorum kitap okuyorum bir şeyler yazıyorum müzik dinliyorum leptobum var dizi film izliyorum oyun oynuyorum videolar izliyorum çok rutin sıkıcı denebilir ama bana sıkıcı değil En büyük uğraşım da kedim olması ev hayvanı büyük uğraş bir kuş dahi olsa sahiplenilmeli bence
                    ilsasilem
                    Yalnız yaşamaya devam edin. Başkaları akıl sağlığınızı bozabilir. Ben yandım eller yanmasın
                     roxannee-
                     Yalnızlığı çok severim. Biraz kalabalık bir ortamda bulunayım anında basar ortam beni. Yalnızlığa çok alışmakta sorun elbette ancak yalnızlığın kıymetini bilmekte fayda var diye düşünüyorum.
                      rockycries
                      aslında cevap çok basit. akıl sağlığınızı korumayın. gerek yok.
                       100numaraliadam
                       evlen.
                       /
                       0

                       Tarihe Göre

                       İçerik bulunamadı.