114
6.6.2020
Yalnız Yaşayan İnsanlardan Akıl Sağlığını Korumak İçin Öneriler
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   damarcibasi
   Bir süredir iş yeri değişikliği nedeniyle tamamen yabancı bir şehirde yalnız yaşıyorum. Şehir değişikliğim tam da COVID-19 pandemisinin başlangıcına denk geldi. Bir süre off the record izin alıp ailemin yanında kaldım ama uzun süredir bu yabancı şehirde tek başıma küçük bir stüdyo dairede yaşıyor ve akıl sağlığımı korumaya çalışıyorum. Bu güne kadar oyalanacak şeyler buluyordum iyi kötü ama son birkaç gündür ne işime odaklanabiliyorum ne iki kelime birşey okuyabiliyorum. Telefonda konuşmak yetmiyor bir süre sonra konuşacak şey kalmıyor zaten iyi madem deyip kapatılıyor telefonlar sonra uzun bir sessizlik. Haftasonu olmasından kaynaklı iş yerimde de değilim ve iletişim kurabileceğim sohbet edebileceğim hiçkimse yok. Özetle ben bu süreçte oldukça zorlanmaya başladım. Siz nasıl başa çıkıyorsunuz?
    handeyakar07
    Makyaj yaparak.
     epifizbezii
     Müziği asla susturma evin içinde devamlı müzik çalsın. Veya bir tv programı açık kalsın arka plan ev sesi önemli .
      cinayetvaraga
      Ben olsam çavuşu tokatlardım
       zeynebio
       Yalnızlığı bende asla sevmem. Yolda tek yürüyorsam mutlaka birini arar telefonda sohbet ederek yürürüm. O yüzden seni anlıyorum. Zor bir durum. Bir şeyler izlemeyi deneyebilirsin. Belki vakit öldürmene yardımcı olur.
        benita
        Ben genelde böyle bi çıkmaza girdiğimde yürüyüş yapıyorum ama gezer gibi değil, kulaklığımı takıyorum ve hafif hızlı tempoyla yürüyebildiğim kadar yürüyorum. Öyle bir imkanın varsa tavsiye ederim. Onun dışında ev içinde oyalanabileceğin bir hobi yok mu? Resim yapabilirsin, bir şeyler yazabilirsin, balkonun varsa bitki alıp onlarla oyalanabilirsin. Kafa yormayacak ama oyalayacak şeyler
         raselika
         Kedisiyle yaşayan biri olarak kesinlikle bir hayvan sahiplenmek. Size bir arkadaş gibi oluyor bir süre sonra. Onun dışında bir hobi edinilebilir. Resim olabilir, düzenli bir spor hayatı olabilir, yemek yapmak olabilir. Neyin motive ettiğini bulmak gerek.
          fatma-altinok
          Aslında aile evinde yaşayan insanlardan akıl sağlığını korumak için tavsiye almak lazım. Yakında aklımı yitirebilirim.
           zuzayli
           Kim açtıysa çok sağolsun 😪
            nickiharuto
            Güzel başlık açtım hepsini okudum keyif aldım. Ve Benimde buna bir çarem yok. Spor yaparım,kurslara katılıyorum, yemeklerimi geliştirmek için çalışıyorum ve yemek yaparken 157 adet şarkıdan oluşan muzik listemin tadını çıkarıyorum. Karantina günlerim müzik eşliğinde yemek yapmak,kitap ve playstation ile geçti.
             kisidegildisiii
             Yalnız yaşamak akıl sağlığını başlı başına koruyan bir şey bence. Evet başlarda çok zor olabiliyor ama insanlara olan bağımlılığınızı azaltıyor. Bu hayatta varım, bir başımayım diyebiliyorsunuz. Bir noktadan sonra kendi isteklerinize kulak vermeye başlıyorsunuz. Kalabalık bir evde yaşarken, bir birey olabilmek hele hele kendi isteklerinize kulak verebilmek çok zor.
              damarcibasi
              Egzersizimi yaptım yemeğimi pişirdim müzik eşliğinde akşamımı biraz daha çekilir hale getirmeye çalışıyorum. Tavsiyeler ve güzel muhabbetiniz için hepinize teşekkür ederim.
               tsukyomi
               Oyun, müzik ya da hobi işleri yalnız yaşayanlar için standart korumadır ama şahsi favorim çatır çatır oynamak. Öyle sanatsal danslar değil, ruh haline göre bir Mezdeke üyesi olmak, Mahmut Tuncer vibes, Ajdar hareketleri vb. kısmen saykodelik danslar gerçekten yalnızlığın getirdiği o gri rengi alıp götürüyor. Dışarıdan gerizekalı gibi gözüküyorsun ama dışarıyı kim takar, önemli olan depresiflikle savaşmak. Kafayı kıracağınıza gerdan kırın l:m
                bubbless
                Çiçekler al farklı bitkiler, hayvan bakabilirsen eve bir arkadaş al, güzel kitaplar ve dergiler al, film listesi çıkart ve eski top10 filmleri falan izle, yeni diziler keşfet, yoga yapmayı dene farklı yemekler yapmayı dene resim çizmeyi dene öykü yazmayı dene. Ben yalnız yaşamaya bayılıyorum yaaa yalnız kalmak için insanlardan kaçıyorum
                 100numaraliadam
                 evlen.
                  issizmadaaam
                  Kendinizle konuşmayı ve sohbet etmeyi alışkanlık haline getirin canlarım. Ben yıllardır yalnız yaşıyorum ve muhtemelen komşularım benim eve sürekli birilerini çağırdığımı zannediyodur çünkü hiç susmuyorum. Kendi kendime sorup, kendi kendime cevap veriyorum. Ha akıl sağlığım yerinde mi, orası tartışılır.
                   leprechaun
                   aslında cevap çok basit. akıl sağlığınızı korumayın. gerek yok.
                    a.l.p.o.l.l.o.n
                    Herkes deli rahat olun 🦄
                     roxannee-
                     Yalnızlığı çok severim. Biraz kalabalık bir ortamda bulunayım anında basar ortam beni. Yalnızlığa çok alışmakta sorun elbette ancak yalnızlığın kıymetini bilmekte fayda var diye düşünüyorum.
                      ilsasilem
                      Yalnız yaşamaya devam edin. Başkaları akıl sağlığınızı bozabilir. Ben yandım eller yanmasın
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.