24
26.6.2020
Verdiğimiz Kararlarda Ne Kadar Özgürüz?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   nunukafasi
   Hepimiz özgürlük üzerine çok fazla şey söylüyoruz. Özgür irade, özgür düşünce vs vs. derken gerçekten özgür müyüz? Verdiğimiz kararlar ne kadar bizim özgür irademizin bir parçasıdır?
   0
    ulrich
    Ne yesem ne icsem kararlari kesinlikle bana ait, detaylar paraya ait. Baska da bir sey yok.
     mertoceto58
     Felsefe tarihinden çok uzun süredir tartışılan bir soru bu, bana sorarsan ya tamamiyle özgürüz ya da yapabileceklerimiz sınırlıdır, ya determinist ya da indeterminist bir özgürlük var,
      pillowtalk
      Bir başkasının özgürlüğünü ihlal ettiğiniz an biter. Ama herkes sınırını genişletirse ortada sorun kalmaz. Yine harikayım ya. Harcanıyorum yine.
       lucifer666
       yaşamımızda verdiğimiz kararlarda ne kadar fazla seçeneğimiz varsa o kadar özgürüzdür .tek seçeneği olan insan özgür değildir bence.
        a.l.p.o.l.l.o.n
        Ufkuna bağlı vede bilincine ama sakın kuralları ve disiplini özgürlüğü kısıtlayıcı düşünmeyin çünkü özgürlüğü özgür yapan onlardır. Özgürlük rastgele sürekli oradan oraya geçmek değildir özgürlük kendini bilip amaç edinmektir. Kimseyi aldanma ve kendine bir amaç edin inan onun için o kadar çok seçeneğin,yolun ve tecrüben olacakki özgürlüğü dibine kadar yaşayacaksın ve söylemek isterimki günümüzde de amaçsız nesiller yetiştiği için özgürlük dilde dolanıp duruyor. Dostlar siz siz olun size ait fikirlerle ilerleyin ve bir konuyu her açıdan bakıp doğrulamadan onaylamayın çok fazla yanlış bildiğimiz terimler var bilgi kirliliği özgürlüğü kısıtlayan odur işte onu yenersek önümüz aydınlık.....
         damarcibasi
         Dünya koca bir network, aldığınız her karar daha önce yaşanmış olayların etkisindedir ve daha sonra alınacak kararları etkileyecektir. Bu etkileşim sonsuz ihtimaller içeren bir döngüde sürer gider. Aldığınız her karar ile o anki sonsuz ihtimallerin birini tetiklemiş ve gerçeğe dönüştürmüş olursunuz diğer sonsuz-1 ihtimaller ise yok olur o andan sonra. Özgür irade bu etkileşimi göz önünde bulundurduğumuzda çok muğlak bir kavram olarak kalıyor.
          papatyavkaktuss
          Kararlarımı elbette veririm ama verdiğim kararı anneme abime de bildiririm. Normal olarak onlar benden yaş olarak, tecrübe olarak büyükler verdiğim karar olumluysa tamamdır değilse yol gösterirler. Bence bu da bir özgürlüktür.
           roxannee-
           Ben özgür olduğumuzu düşünmüyorum. Ya geçmişimiz ya gelecek kaygımız ya da çevresel faktörler her zaman kararlarımızı fazlasıyla etkileyen durumlar.
            1cerenaltay
            Yasaların olması kiminin özgürlüğünü korurken kiminin özgürlüğünü kısıtlar.
             mertiniz
             Elalem ne der diye düşünmekten karar veremiyoruz. Ne özgürlüğü!
              ozanesi
              Özgürüz. Bize sunulanı seçmekte özgürüz, haksızlık etmeyelim
               velevkiozge
               Verdiğimiz kararlara biri müdahale edene dek özgürüz aslında. Modern dünyanın olayı bu. Herkes birbirinin hayatına, seçimlerine müdahale etmekte özgür olduğunu sanıyor
                quashea
                Kendimizden vazgeçip birilerini mutlu etmek için çabaladığımız bu hayatta ki özgürlük mü ?
                 zeynep-ceren-sanli
                  hobbit_02
                  Elalemin izin verdiği kadar özgürüz
                   suae_
                   Kesin, kesin özgürsünüz. Ailene danışmadan, yok işte amcanın dadısının dadısına gidicende, akıl alıcanda... Sonra özgür oluyoruz, hayır tabi ki de dinleyin. 'Ulu sözü dinlemeyen ulur.' Diye bir söz vardır, ama insanları bu kadar zorlamanın, kendi iradesine karışmak bence boş. Ben kararlarımda hep özgürüm, kimse karışamaz, tabi kide gidip bir büyüğüm fikir danışırım ama, ondan sonra yine de kendi özgür irademle karar veririm. Prensip olarak herkesten fikir alıp, yine de kendi özgür irademle karar veririm. Kimi insanlar özgürlüğü farklı yorumlar, kimisi daha farklı, ben özgürlüğü 'Sadece kendinin, bağımsız bir şekilde davranmak veya yaşamak' olarak yorumlamam. Bence özgürlük, 'Kişinin kendi iradesi ile verdiği kararlar, başkasının baskısı altında kalmadan, ve de, davranışlarını kimseye göre kısıtlamamaktır.
                    serpil-so
                    Sıcak çayı ilk tuttuğunuzda yanarsanız, daha sonra her önünüze geldiğinde onu sıkı sıkı tutmak istemenize rağmen sıcak olduğu düşüncesi ile hareket edeceksiniz. Belki çok iyi bir benzetme olmadı ancak özgürlüğü yapmak istediğimiz şeyler olarak düşünürsek, yaşadıklarımızın sonuçlarına göre hareket ettiğimiz sürece çok özgür sayılmayız. Geçmiş, hatta hatırlamadığımız geçmiş bize bugün kararlar aldırıyor. yani aslında bugün 30 yaşında bir yetişkin olarak 3 yaşındaki çocuğun deneyimleriyle hareket ediyoruz diyebiliriz. Bu tek yönlü bir bakış açısı tabi ki, oysa özgürlük çok yönlüdür, bunu da dipnot olarak düşelim :)
                    /
                    0

                    Tarihe Göre

                    İçerik bulunamadı.