Vasıflı Bir Mesleği Olmayanların Yurt Dışında Yaşama Sevdası
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   bay_tonymontana
   Dünyada geçerliliği olan bir mesleğe sahip olmayan vatandaşlarımız, yurtdışına çıkınca ne yapmayı düşünüyorlar? Çok merak ediyorum. ihtiyaç duyulan böyle bir mesleğe sahip donanımlı insanlar zaten türkiye'de de iş buluyorlar. onların yurtdışına çıkmaktaki amacı, daha fazla para ve saygı kazanmak. bence gayet anlaşılır ve meşru. mavi yakalı işçilerin de yurtdışına çıkma sebeplerini anlıyorum. orada da bedenleriyle çalışacaklar, burada da. o yüzden yorulmalarının karşılığını yurtdışında adil bir sekilde alabilirler hiç olmazsa. bu da gayet meşru bence. peki, ya bunların dışında olanlar? ortalama bölümlerden mezun olup bedenen çalışmayı da kendilerine yakıştıramayanlar? kayda değer bir yeteneği, donanımı, kültürü, birikimi olmayanlar?.. gitmek istedikleri ülkelerde kendileri gibi çok insan vardır. neden kendilerini tercih etsinler ki? yani orada da tutunamamaları büyük olasılık. hadi tercih ettiler diyelim. türkiye'dekinden çok çok daha iyi şartlarda mı olacaklar? yurtdışında bulunmuş bir insan olarak, hiç sanmıyorum. hatta tüm zorluklarına rağmen tr'de daha rahat olmaları muhtemel. ülkenin vatandaşı olarak daha fazla seçenek açılabilir önlerinde. ülke insanlarının kaba saba olduğundan, siyasetin kirliliğinden mi kaçmak istiyorsunuz? haklısınız. ama gittiğiniz ülkelerde de böyle olmadığından emin misiniz? Bu tür insanlara yurtdışında mcdonald's tuvaleti temizletirler, demedi demeyin. özet: yurtdışında yaşama hayali kuruyorsan, beyaz veya mavi yaka içerisinde aranılır, "kalifiye" bir insan olacaksın. vasat ve - diplomalı olduğun için el emeği ile çalışmaktan gocunan bir insansan tr'de kal da hiç olmazsa seçeneklerin daha fazla olsun. yine de sen bilirsin. ama avrupa veya kuzey amerika filmlerdeki gibi değil. mc donald's tuvaletlerinin de temizlenmeye ihtiyacı var.
    mert_
    Kanka artık vazgeç, s2sende gidicez bu bok çukurundan. Uğruna canımızı vereceğimiz Tğrkiye bu Türkiye değil...
     myheartofstereo
     türkiye'de kendi isteğiyle kalan ya çok seviyordur ya da net katıksız..
      -lucy-
      Akplisin dimi?? Doğru söyle? Türkiyenin ne halde olduğunu görmemen için öyle olmam lazım.
       imailahorsilahh
       Yurt dışına gitmek isteyen insanlara niçin bu kadar bilenmiş vaziyettesin? Kendi işine baksana, bir de vasıfsız, beyaz yakalı diye ayırıyorsun. İsteyen istediği yere gidip zorlukları deneyimlemekte özgür. Tuvalet de temizler, donanımlı bir şirkette de çalışabilir. Sana ne? Sana anca bok yemek düşer.
        mrlawyerkk
        Yurt dışına gidip şahane işler yapmak zorunda değil kimse. Neye yeteneği varsa hangi işte mutlu olacaksa onu yapmalı. Nedir bu yurt dışı tavrı anlamıyorum.
         tsukyomi
         Dün anlattık bunları sana Tony. Hayırdır bu ne karın ağrısı yahu? Bırak kim nereye çıkarsa çıksın.
          asit
          Amerika'da part time garsonluk yapan w&t öğrencisiyle Türkiye'deki statüsü yüksek meslek gruplarının aldığı para aşağı yukarı aynıysa, kimseye gelip de böyle bir zırva anlatamazsın. Tutturdunuz bi orada yaşamak kolay değil de bilmem ne.Oldu o zaman herkes bürokrat, hakim, savcı, doktor olsun. Sosyal statüsü ne olursa olsun abicim her insan, insan gibi yaşamayı hak ediyor.
           misyoner
           Umut fakirin ekmeği
            samyeli90
            Ne alakası var ki nedir bu yurtdışın da yaşama isteğine düşmanca bakmak sanane milletin istediği şeyden böyle insanları ayıramazsınız sınıflandırmayı bırakın insanları artık herşeyine karışıyorsunuz insanların artık isteklerine hayallerine de karışın
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.