Varsa Başınızdan Geçen Olayı Anlatın ya da Tartışmaya Katılın: Taciz Nerede Başlar Nerede Biter?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   maskoff
   Bu tartışmayı kadınların fikrini almak kadar erkeklerin de fikrini almak için başlatıyorum. Aslında çok tartışmalı bir konu. Her şey taciz midir? Birinin telefon numarasını almak, mesaj yazmak, gönderilerini beğenmek, beğendiğini söylemek tacize girer mi? Kadınlar ne diyor? Erkekler ne hissediyor? Bazen masum bir girişim taciz olarak değerlendirilebiliyor. Bu konuda erkekler ne yapmalı? Taciz nerede başlar nerede biter bunu örneklerle soracağım. Ayrıca başınıza gelen taciz olayları anlatabilirsiniz. Bu tacizdir diyebilirsiniz. Çok iyi olur herkes için emin olun çünkü tedirgin edici bir konu. Kadınların fikrini merak eden erkekler için de çok önemli bir konu çünkü. İnsanlar adım atmak istiyor ama tacizci olarak damgalanmak istemiyor. Örnek-1 Yemek siparişi verdiğiniz bir kurye sizi beğeniyor. Bir iki kere yemek siparişi getirdikten sonra sizinle tanışmak istediğini söylüyor. Bunu siparişin içine yazdığı bir notla ya da sosyal medya üzerinden kendisini tanıtıp sizinle tanışmak istediğini söylüyor. Bu taciz midir? Kullandığı dilin rahatsız edici olmadığını varsayıyoruz. Kibar bir dille yazılmış. Örnek-2 Bir çalışansınız ve isminiz biliniyor. Yaka kartınızda yazıyor ya da odanızda, masanızda adınızın olduğu bir levha var. Sizinle iletişime geçen müşteri yine sizinle tanışmak istiyor ama iş yerinizde ve siz çalışırken bunu söylemek istemiyor. Sizinle sosyal medya üzerinden iletişime geçmeye çalışıyor. Bu taciz midir? Örnek-3 Hiçbir şekilde adınızın bilinemeyeceği bir şekilde bir mekana gittiniz. Sizi yine beğenen birisi var. O mekanda fotoğraf çeken ve instagramdan paylaşım yapan arkadaşınız üzerinden size ulaşmak istiyor. Atıyorum sen Ayşesin, fotoğrafı paylaşan arkadaşın Buse. Buse'ye mesaj atıyor arkadaş ve sizi gördüğünü beğendiğini söyleyen bir mesaj atıyor kibar bir dille. Bu iki kişiye yapılan taciz midir? Örnek-4 Evli ya da sevgilisi olan bir kişiyle tanışıyorsunuz ve iltifat etmek için "Eşiniz çok şanslı" diyorsunuz. Bu taciz midir? Böyle bir şey söylenemez mi? Örnek-5 Numaranızı işini halletmek için veriyorsunuz. Daha sonra kişi size telefondan ya da sosyal medya hesabından kendi numarasıyla durumu izah ederek mesaj atıyor ve tanışmak istediğini söylüyor. Bu taciz midir? Örnek-6 Görselde olan durum. Hastanede numarası verilmiş ve oradan eklemiş numarasını. Mesaj atmış daha sonra. Bu taciz midir? --------------------------------- Bu örneklerle ilgili düşüncelerinizi yazın. Başınızdan geçen taciz olan ya da olmayan olayları anlatın. Nerede başlıyor ve nerede bitiyor? Sizi tanımayan birisi sizinle nasıl tanışabilir? Buyrun tartışmaya! (Cevaplardan anlaşıldığı gibi herkesin farklı bir fikri var bu konuda)
    tsukyomi
    Taciz ısrardır, istenmeyen her şey değildir. Karşıdaki bunu istemeyeceğini bilemeyebilir ama ısrar ediyorsa istese bile o istek yok olur. Zira bu kadar ısrar narsistliğin de ufak bir sinyalidir, kesinlikle benim, sadece benim olacak dürtüsüyle yaşar bunlar. Hayır kelimesi sadece kendileri için vardır, dünyanın geri kalanına yasaktır hayır demek. Gelelim bahsi geçen tacizin diğer kısmına. Telefon numarası kişiye özeldir, öyle sosyal medya hesapları gibi herkese açık bir şey değildir. Bunu başka bir yerden alarak zaten kişisel alanı taciz etmiş olursun, yani iki taciz var burada, ikisi de suç unsuru. Bunun romantik olduğunu düşünenler de suça teşvik eder. Bu romantizm değildir, ileride çok acı çekeceğinin, belki de öleceğinin ilk sinyalidir. Romantizm kavramını değiştirin önce, istemeden yapılan şeyler sürpriz değil tacizdir, suçtur. Tacizi normalleştirmeyin.
     zuhredorukta
     Israrcı yaklaşımlar tacizdir. Kişinin fikirsel özgürlüğünü yok saymak bir tacizdir. Rahatsız olduğunu dile getirdiği halde hala istemediği bir ilgiye maruz kalıyorsa bir kişi bu tacizdir. Etik normuna uymayan davranışlar da taciz sayılabilir. Yukarıdaki son örnek gibi.
      ali-ozdemir
      erkek yakışıklı ve güçlüyse taciz değildir.fakat değilse tacizdir
       asit
       Bana göre tamamen insanların yaklaşımına bağlı. Bi insanla tanışmak istemek normaldir. Seninle insan gibi uygun bir üslupla iletişime geçebilir. Laubali olmadan, saygısını bozmadan açılmak iletişim kurmak gayet normal. Karşı taraf cevap vermek ya da dinlemek zorunda değil tabiki ama onun da yaklaşımı, üslubu çok önemli. Taciz, ısrar kısmında başlıyor galiba. Cevap alamadığı halde ısrarla yazmak, olumsuz cevabı kötü bi dille cevaplamak gibi.
        noway
        hepsi taciz olabilir mi yapmayın. işin içine ısrar girerse taciz olur. birinin size mesaj atması taciz sayılmaz. elbette üslup önemli, gelip rahatsız edici bir şey yazılmış söylenmişse tacizdir. her mesaj taciz değildir.
         verita
         1- Hem taciz hem değil. Telefon numaramı iş için aldı sonuçta ve mesleğini kötüye kullandı. Ama daha önemlisi bu kişi benim adresimi biliyor ve ben bu kişinin manyak biri olup olmadığını bilmiyorum. Bu da beni aşırı tedirgin eder. 2- Yaka kartından görüp iletişime geçmesi taciz değil. 3- Fotoğraftan görüp sosyal medyadan iletişime geçmesi taciz değil. 4- Bekar veya değil ''eşiniz çok şanslı demek'' taciz değil. Tabii yolda yürürken durup dururken bir kadına diyorsan ayıp bir şey. 5- Numaramı işimi halletmek için verdim ama o iletişime geçti ben reddettiysem ve ısrarla devam ediyorsa tacizdir. Ayrıca bu durum örnek 1' e de benziyor. 6- 5. maddeden çok da farkı yok. Bir taciz çeşidine de ben örnek vereyim. Bu tarz bir platforma yazdığım bir yorum yüzünden bir erkek konuyla ilgili mesaj attı. Normalde sosyal medyadan vs. kimseyle bir yakınlık kurup da sohbet etmem, arkadaş olmam veya flörtleşmem. Ama konuyla ilgili laf lafı açtı diye sohbet ettim. Çünkü cevap vermemek veya pat diye konuşmayı kesmek birçok erkeğe göre kezbanlık olarak görülüyor. Neyse biraz sonra bana fotoğrafını atmak istedi. Ben de reddettim. Ama attı. Attığı foto normal bir fotoydu. Ama ben tedirgin oldum, çünkü atacağı fotoğrafın penis fotosu olma ihtimali de var. Ben de böyle bir şey yapmaması gerektiğini söyledim ve beni saçma sapan bir şekilde tersledi. Sayın erkekler, karşınızdaki kadın sizden böyle bir talepte bulunmuyorsa, hatta siz talep ettiğinizde reddediyorsa ama siz ISRAR ediyorsanız tacizdir bu. Aslında birçok şey erkeklere göre taciz gibi gelmeyebilir hatta taciz bile olmayabilir. Ama biz kadınlar bu ülkede her erkeğe karşı temkinli yaklaşıyoruz. Karşımızdaki kişi manyak mı bilemeyiz. Bu yüzden pek tanımadığımız erkeklere mesafeliyiz. Hatta ben bu yüzden sosyal medyadan tanışmak isteyen ve aslında benim de hoş bulduğum birçok kişiyi reddettim. Çünkü güvenmiyorum, tedirgin oluyorum. Bu durum sadece kadınlar için kötü değil, erkekler de dezavantajlı. Bu yüzden erkeklere de iş düşüyor. Şiddete meyilli hemcinslerini görmezden gelip, hoşgörü göstermemeliler. Kadınların neden tedirgin olduğunu anlamalı ve ''sanki .mı altından'' tarzı yaklaşımda olmamalı. Çok fazla Türk kadınını aşağılayıcı yorumlar görüyorum. Böyle olmayı biz seçmiyoruz, zorunda bırakılıyoruz.
          lellu
          Yalan yok o kadar çok korkuyorum ki, tüm seçenekler tacize giriyor benim için 🤷‍♀️
           cherry-cupcake
           iş görüşmesi yaptığımız kişiden gelen mesaj da tacize girer. eğer iş ile ilgili bir şey değilse bunun adı da tacizdir. 15 dakika oturduğumuz kişiden aldığım mesajın ardından böyle hissetmiştim. İlk olarak nasılsınız diyerek başladı konuşmamız ve sadede gelene kadar havadan sudan sohbet etmeye çalıştı. haliyle biraz geri çektim kendimi ve kısa cevaplar vermeye başladım. benim iyiliğim için bölüm sorumlusuna şöyle davranmam için tavsiyelerde bulundu ve bunu benim talebim olmadan söylemeye başladı. en sonunda teşekkür ettim ve konuşmayı bitirdim. daha sonra rahatsızlık mı veriyorum diye mesaj attı. evet rahatsızlık veriyor. eğer bu soruyu soruyorsanız bunun adı tacizdir!
            samyeli90
            Bir insanı istemediği halde cinsiyeti ne olursa olsun rahatsız ediyorsan bu tacizdir
             yesim-meseli
             Taciz tüm bu aşamalardan sonra tanışmak isteyen tarafın tepkilerine ve ısrarına göre belirlenir. Talebine hayır cevabı aldıktan sonra takındığı tavır ısrar yönündeyse evet tacizdir.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.