Varsa Başınızdan Geçen Olayı Anlatın ya da Tartışmaya Katılın: Taciz Nerede Başlar Nerede Biter?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   maskoff
   Bu tartışmayı kadınların fikrini almak kadar erkeklerin de fikrini almak için başlatıyorum. Aslında çok tartışmalı bir konu. Her şey taciz midir? Birinin telefon numarasını almak, mesaj yazmak, gönderilerini beğenmek, beğendiğini söylemek tacize girer mi? Kadınlar ne diyor? Erkekler ne hissediyor? Bazen masum bir girişim taciz olarak değerlendirilebiliyor. Bu konuda erkekler ne yapmalı? Taciz nerede başlar nerede biter bunu örneklerle soracağım. Ayrıca başınıza gelen taciz olayları anlatabilirsiniz. Bu tacizdir diyebilirsiniz. Çok iyi olur herkes için emin olun çünkü tedirgin edici bir konu. Kadınların fikrini merak eden erkekler için de çok önemli bir konu çünkü. İnsanlar adım atmak istiyor ama tacizci olarak damgalanmak istemiyor. Örnek-1 Yemek siparişi verdiğiniz bir kurye sizi beğeniyor. Bir iki kere yemek siparişi getirdikten sonra sizinle tanışmak istediğini söylüyor. Bunu siparişin içine yazdığı bir notla ya da sosyal medya üzerinden kendisini tanıtıp sizinle tanışmak istediğini söylüyor. Bu taciz midir? Kullandığı dilin rahatsız edici olmadığını varsayıyoruz. Kibar bir dille yazılmış. Örnek-2 Bir çalışansınız ve isminiz biliniyor. Yaka kartınızda yazıyor ya da odanızda, masanızda adınızın olduğu bir levha var. Sizinle iletişime geçen müşteri yine sizinle tanışmak istiyor ama iş yerinizde ve siz çalışırken bunu söylemek istemiyor. Sizinle sosyal medya üzerinden iletişime geçmeye çalışıyor. Bu taciz midir? Örnek-3 Hiçbir şekilde adınızın bilinemeyeceği bir şekilde bir mekana gittiniz. Sizi yine beğenen birisi var. O mekanda fotoğraf çeken ve instagramdan paylaşım yapan arkadaşınız üzerinden size ulaşmak istiyor. Atıyorum sen Ayşesin, fotoğrafı paylaşan arkadaşın Buse. Buse'ye mesaj atıyor arkadaş ve sizi gördüğünü beğendiğini söyleyen bir mesaj atıyor kibar bir dille. Bu iki kişiye yapılan taciz midir? Örnek-4 Evli ya da sevgilisi olan bir kişiyle tanışıyorsunuz ve iltifat etmek için "Eşiniz çok şanslı" diyorsunuz. Bu taciz midir? Böyle bir şey söylenemez mi? Örnek-5 Numaranızı işini halletmek için veriyorsunuz. Daha sonra kişi size telefondan ya da sosyal medya hesabından kendi numarasıyla durumu izah ederek mesaj atıyor ve tanışmak istediğini söylüyor. Bu taciz midir? Örnek-6 Görselde olan durum. Hastanede numarası verilmiş ve oradan eklemiş numarasını. Mesaj atmış daha sonra. Bu taciz midir? --------------------------------- Bu örneklerle ilgili düşüncelerinizi yazın. Başınızdan geçen taciz olan ya da olmayan olayları anlatın. Nerede başlıyor ve nerede bitiyor? Sizi tanımayan birisi sizinle nasıl tanışabilir? Buyrun tartışmaya! (Cevaplardan anlaşıldığı gibi herkesin farklı bir fikri var bu konuda)
    _gizem_
    Yaptıkları hiç hoş değil ama İyi niyetle yazdışarsa pek bi sorun yok Yine de hoj değil dkkdmdmd
     merilolika
     iyi niyetle yapılan birşeyse fesatlık yoksa bu durumların hepsi normal yalnız görseldeki kişinin konuşma tarzı farklı o durum hoşuma gitmedi tanışmıcaksan alma numarayı
      myheartofstereo
      1- değil 2- ne yazdığına bağlı 3- değil 4- biraz 5- 2 ile aynı 6- değil+abartmış -yanlış okumuşum, taciz-
       asit
       Bana göre tamamen insanların yaklaşımına bağlı. Bi insanla tanışmak istemek normaldir. Seninle insan gibi uygun bir üslupla iletişime geçebilir. Laubali olmadan, saygısını bozmadan açılmak iletişim kurmak gayet normal. Karşı taraf cevap vermek ya da dinlemek zorunda değil tabiki ama onun da yaklaşımı, üslubu çok önemli. Taciz, ısrar kısmında başlıyor galiba. Cevap alamadığı halde ısrarla yazmak, olumsuz cevabı kötü bi dille cevaplamak gibi.
        karolunita
        1-değil 2-bilemiyorum 3- galiba evet 4-değil 5-değil 6- bence evet
         mrsnl33
         1 ve4 değil.Digerleri tacize girer bence.
          berat-albayrak-official
          1 hayır 2 üsluba bağlı 3 hayır (bence) 4 evet 5 belki 6 evet
           tsukyomi
           Taciz ısrardır, istenmeyen her şey değildir. Karşıdaki bunu istemeyeceğini bilemeyebilir ama ısrar ediyorsa istese bile o istek yok olur. Zira bu kadar ısrar narsistliğin de ufak bir sinyalidir, kesinlikle benim, sadece benim olacak dürtüsüyle yaşar bunlar. Hayır kelimesi sadece kendileri için vardır, dünyanın geri kalanına yasaktır hayır demek. Gelelim bahsi geçen tacizin diğer kısmına. Telefon numarası kişiye özeldir, öyle sosyal medya hesapları gibi herkese açık bir şey değildir. Bunu başka bir yerden alarak zaten kişisel alanı taciz etmiş olursun, yani iki taciz var burada, ikisi de suç unsuru. Bunun romantik olduğunu düşünenler de suça teşvik eder. Bu romantizm değildir, ileride çok acı çekeceğinin, belki de öleceğinin ilk sinyalidir. Romantizm kavramını değiştirin önce, istemeden yapılan şeyler sürpriz değil tacizdir, suçtur. Tacizi normalleştirmeyin.
            zuhredorukta
            Israrcı yaklaşımlar tacizdir. Kişinin fikirsel özgürlüğünü yok saymak bir tacizdir. Rahatsız olduğunu dile getirdiği halde hala istemediği bir ilgiye maruz kalıyorsa bir kişi bu tacizdir. Etik normuna uymayan davranışlar da taciz sayılabilir. Yukarıdaki son örnek gibi.
             cherry-cupcake
             iş görüşmesi yaptığımız kişiden gelen mesaj da tacize girer. eğer iş ile ilgili bir şey değilse bunun adı da tacizdir. 15 dakika oturduğumuz kişiden aldığım mesajın ardından böyle hissetmiştim. İlk olarak nasılsınız diyerek başladı konuşmamız ve sadede gelene kadar havadan sudan sohbet etmeye çalıştı. haliyle biraz geri çektim kendimi ve kısa cevaplar vermeye başladım. benim iyiliğim için bölüm sorumlusuna şöyle davranmam için tavsiyelerde bulundu ve bunu benim talebim olmadan söylemeye başladı. en sonunda teşekkür ettim ve konuşmayı bitirdim. daha sonra rahatsızlık mı veriyorum diye mesaj attı. evet rahatsızlık veriyor. eğer bu soruyu soruyorsanız bunun adı tacizdir!
              lellu
              Yalan yok o kadar çok korkuyorum ki, tüm seçenekler tacize giriyor benim için 🤷‍♀️
               miller
               çok çekingen biriyim bu konuda yani tanımadığım birine burada bile mesaj atmaktan aşırı çekinirim. bir kaç kişiyle yazıştım aslında hiç sorun çıkmadı ama bu korkuyu aşamadım. hepsi taciz olabilir kişiye göre. selam demen bile taciz olabilir. kişi kendisini rahatsız hissedebilir. 1-2-3-4-5-6 hepsi taciz :(
                noway
                hepsi taciz olabilir mi yapmayın. işin içine ısrar girerse taciz olur. birinin size mesaj atması taciz sayılmaz. elbette üslup önemli, gelip rahatsız edici bir şey yazılmış söylenmişse tacizdir. her mesaj taciz değildir.
                 anotherhomosapiens
                 Bana göre hepsi tacizdir. Herkesle sırf gördünüz beğendiniz diye tanışmak zorunda değilsiniz. Karşıdaki insan size bir yeşil ışık yakmadığı sürece tanışmaya çalışmak tacizdir.
                  samyeli90
                  Bir insanı istemediği halde cinsiyeti ne olursa olsun rahatsız ediyorsan bu tacizdir
                   sak99
                   Her türlü baskı ve ısrar özgün karar verme hakkına tacizdir. Fakat bir kadın olarak altını çizmek istiyorum ki taciz olarak adlandırdığımız her madde bir kadın tarafından bir erkeğe yapıldığında da aynı oranda rahatsız edicidir, aynı oranda tacizdir.
                    bisosyolog
                    Bu örneklerim hiçbiri taciz değil. Taciz ısrardır, istenmediği halde ısrara devam etmektir. İnsanlar birileriyle birileri aracılığıyla bir şekilde tanışır. Bazen de kendileri tanışmak ister yapacak bir şey yok. Biriyle tanışmak istersin yazarsın. Ret cevabını alırsan yoluna bakarsın. He eğer alır da devam edersen işte o zaman sen tacizcisindir. Ancak şu görseldeki konuşma da iki tarafın da tavrı saçma geldi bana orası ayrı.
                     ali-ozdemir
                     erkek yakışıklı ve güçlüyse taciz değildir.fakat değilse tacizdir
                      yesim-meseli
                      Taciz tüm bu aşamalardan sonra tanışmak isteyen tarafın tepkilerine ve ısrarına göre belirlenir. Talebine hayır cevabı aldıktan sonra takındığı tavır ısrar yönündeyse evet tacizdir.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.