Uzun Süre Kitap Okumayınca Konuşmanın Bozulması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   okadin
   Maalesef deneyimlediğim bir olay. Annelik mevzusu, çocuklar, ev derken üzülerek belirtiyorum ki uzun bir dönem kitap okuyamadım. Bu süre zarfında konuşmalarımın akıcılığını kaybettiğini, teklediğimi, doğru kelimeleri bulmakta zorlandığımı farkettim. Düzenli olarak kitap okumanın hayatımız üzerindeki etkileri bununla sınırlı değil ve tahmin ettiğimizden çok daha büyük. Lütfen kitaplarımızı ihmal etmeyelim.
    sedefartuny
    Katılıyorum. Çok okuyan bilir, çok okuyan doğru anlatır. Düzenli okumanın konuşma üzerinde doğrudan bir etkisi var zaten. Çok okuyan bir puzzle yapar gibi konuşur, doğru kelimeyi doğru yere hızlıca koyabilir.
     busrawashere
     iki laf bir araya gelmiyor
      cinayetvaraga
      Doğru tespit. Dağarcık ne kadar geniş olursa olsun adeta yabancı dildeki nadide kelimeler misali dilimizdeki bazı kelimeleri de kullanmaz oluyoruz. Ki bu kelimeler konuşmamızı oldukça etkili ve karşı taraf üzerinde etki bırakır kılıyor. Hiç durmadan okumalı, çocuklarımıza okutmalı.
       eski_bi_tanidik
       Diyecek laf akla gelmiyor
        who_am_i
        Gerçekten etkisi büyük
         rosemary_
         Bu durum konuşma yeteneği olup olmamasıyla da ilgili bir şey. Kimileri eline bir kitap alıp okumazken karşısındakine nutuk atar, etkiler, kendi lehine bile çevirebilir olayları. Bu yüzden genelleme yapılmasını doğru bulmuyorum. Şahsen lisede deli gibi kitap okuyordum günde 100 sayfa rahat bitiriyordum, hatta bazı kitapları gün içinde bitirirdim. böylece yüzlerce kitap okudum ama sonuç olarak baktığımda evet bilgi dağarcığını genişletiyor, bazı moda kelimeleri konuşurken kullanabiliyorsun da hava yaratmak için. birkaç ay kitap okumadım mesela fark eden pek bir şey göremedim kendimde. şimdi tekrar kitap okuyorum ve beynimin yorulduğunu hissediyorum. En açık romanlarda bile.
          luciferin_kizkardesi
          Ben konuşmayı unutuyorum kelime haznem kilitleniyor dilim yok gibi oluyor filan
           muzlu-pasta
           Konuşma değilde okumada zorlanıyorum
            detokssuyu
            Evet bu benim için de geçerli. Benim de hem okumam hem konuşmam bozuluyor. Sürekli "şeyy ııı" dediğimi duyuyorum, uygun kelime bulamıyorum ya da okuma yaparken sürekli yanlış söylüyorum sözcükleri. Ama kitap okuduktan bir hafta sonra falan düzeldiğini hissediyorum. Biraz psikolojiye de bağlı olabilir.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.