Üniversiteye Giriş Sınavlarında İki Saat İçerisinde Zeka Ölçülebilir Mi?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Bugünlerde Boğaziçi öğrencileri için ülkemizin en zeki çocukları tanımlamasını yapıyoruz. Kendilerinin haklı mücadelelerine saygı duyuyorum. Nitelikli ve donanımla öğrenciler olduklarının farkındayım ama iki saatlik bir üniversite sınavı ve sınavda derece yapmış olmanın zeka ile çok ilintili olduğunu düşünmüyorum. Elbette bu sınavlarda derece yapmak Boğaziçi gibi ülkenin en kallavi okullarında okumaya hak kazanmak için çok ciddi bir altyapı ve ilmek ilmek emek olan bir süreç söz konusu ama çoktan seçmeli adayların sadece ezber yeteneği sorgulanan bir sınavda başarısız olmak zeka geriliğine ya da ortalama zekaya sahip olduğunuz anlamına gelmiyor. Bu ülkenin her bir genci çok kıymetli hepsinin farklı alanlara ilgileri ve yetenekleri var. Durum biraz sadece Boğaziçi gibi çok iyi okullarda okuyan öğrencilerin ülkenin en zeki öğrencileri olduğu tezine döndüğü için düşüncelerimi paylaşmak ve başlıktaki soruyu sormak istedim. Birçok öğrenci için telaş ve heyecan dolu iki saatlik bir süre ve çoktan seçmeli sorulardan oluşmuş bir sınav zekayı ölçebilir mi?
    moon_night
    Sanmıyorum Yıllarca uğraşıp didiniyorsun ama zekanı bir iki saatte heyecandan geberdiğin bir sınavla ölçülüyorlar...
     karolunita-
     hayır.
      kayberkay
      zeka ve bilgileri aklında tutma ayrı şeylerdir ama sınav sistemi gayet de okey bence yani kimse iyi yer kazanamayinca sınava falan laf atmasın yapan adam bal gibi de yapıyor valla
       sedefartuny
       İki saatlik bir sınav olabilir ama ardında çok uzun bir eğitim hayatı var. Sınav sistemini eleştiriyorum ama süreyle yarışıp iyi dereceler alan öğrenci benim gözümde zekidir. Stres yönetimi de zeka gerektirir çünkü.
        peripedia
        Tabii ki hayır. Derslerde iyi olmak, yüksek notlar almak da zeka göstergesi değildir. Lise birincimiz üniversite sınavında kusmaktan helak olmuş ve salondan çıkmak durumunda kalmıştı bu gibi durumlar çok sık yaşanıyor.
         detokssuyu
         Ölçülemez ama bu sınavı hakkı ile geçip iyi yerlere gelen iyi okulları kazananlar da belirli bir zeka seviyesinin üstündedir bana göre. Boğaziçi için de bu durum geçerli.
         /
         0

         Tarihe Göre

         İçerik bulunamadı.