546
28.8.2020
Üniversiteye Gidecek Öğrencilere Hayat Kurtaracak Bir Tavsiye Verin!
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   serngl
   Mezun olduğunuzda hayal ettiğiniz hayat sizi beklemiyor ne yazık ki. Kendinizi buna alıştırsanız iyi edersiniz.
    fuckerfukara
    eğer sayısalsanız ve 100 knın altındaysanız boşuna gitmeyin. eğer mühendislik tercih ettiyseniz odtü itü boğaziçi ytü bilkent hacettepe ve koç dışında bir üni kazandıysanız şimdiden işşisziniz. çöp illerde örneğin kars karabük zonguldak tunceli vs. tıp ve dişçilik dışında bir bölüm okuyosanız boşuna sene heba ederseniz gitmeyin. ARKADAŞLAR NİYE DİSLİKE ATIYOSUNUZ GERÇEKLER BUNLAR HİÇ O HAYALLERİNİN PEŞİNDEN GİT ZIRVALARINA İNANMAYIN. ÜNİDE GÖRECEĞİNİZ DERSLER AYNI ZATEN ÜNİNİN TEK KATKISI NETWORKTUR MÜHENDİSLİK İÇİN YAZDIĞIM 7 OKUL HARİCİNDE Bİ YER OKURSANIZ VE ÇOK AMA ÇOK ENDER BULUNAN BİR ZEKAYA BAKIŞ AÇISINA SAHİP DEĞİLSİNİZ İŞŞİZSİNİZ HA ZENGİNSENİZ ONU BİLEMEM ONA HER ŞEY SERBEST ZATEN. YOLUNUZU ONA GÖRE ÇİZİN
     nar_cicegi
     3.5 üstü ortalama yapacağım diye kasacağınıza sosyal yönlerinizi geliştirin. Özellikle özel sektörde işe başladığınızda ortalamanızdan çok iletişim kabiliyetiniz önem kazanacak. "Sosyal olcam gezicem partilicem ben abi yaaa" diye işin cılkını da çıkarmayın. Dengeyi iyi ayarlayın. Ortalamanızı da 2.5 altına düşürmemeye çalışın çoğu yüksek lisans programı min 2.5 ortalama istiyor. Şu an düşünmüyor olsanız bile gelecekte fikriniz değişebilir. "Yaa zaten çalışmadım sınava girip boş kağıt vermiş olmayayım" diyerek sınavlara girmemezlik etmeyin sonu gelmiyor, sınavlarınıza mutlaka gidin. İngilizcenizi geliştirin, yurt dışına gitme şansınız varsa "ama sevgilimi özleriiiim" diyip gitmemezlik etmeyin, yabancı diziler kulak aşinalığı kazanmak için iyi bir yoldur. Spor yapın. Spor geçmişiniz olmayabilir ama hala başlamak için geç değil. Beslenmenize dikkat edin. Yemeğinizi kendiniz yapmanız gereken bir yerde kalacaksanız unutmayın kızartma-makarna ikilisi dışında da yemekler var, internet tarif dolu üniversite kazanabilecek zekaya sahip olduğunuza göre tarifi uygulayarak yemek de yapabilirsiniz, cipsle beslendiğiniz dönemler olacak o batakta uzun kalmamaya çalışın. Mesleki kulüplere katılın. Hatta mümkünse yönetim kuruluna girmeye çalışın. Varsa bölümünüzle ilgili seminerlere, yarışmalara, etkinliklere katılmaya çalışın. Özellikle mühendislik okuyorsanız "sektörün hangi alanında çalışmak size daha çok hitap eder"i bulmak için farklı alanlarda uzmanlaşmış insanlarla tanışmaya çalışın. Stajlarınızı naylon staj yapmayın. Hocalarla kavga etmeyin, siz zararlı çıkarsınız. Mail yazma adabını öğrenin. Kitap okuyun. İmkanınız varsa konsere, sinemaya, tiyatroya gidin. İstanbuldaysanız devlet tiyatrolarında öğrenci biletleri çok ucuz, takip edin. Gündemi takip edin. Yeni bir ortama girdiğinizde konuşabileceğiniz konunuz olsun. İnsanlar sizi tanımıyorlar, tanışmadıklarında ne kaybedeceklerini bilmiyorlar, yeni bir ortama girdiğinizde (mesela okulda bir kulübe) bir köşeye çekilirseniz orda unutulursunuz girişken olun (yine ayarını tutturmayı unutmadan) Sevgiliniz olduğunda bütün üniversite hayatınızı onun etrafına kurmayın, başka arkadaşlarınız da olsun, onlarla da vakit geçirin. Mümkün olduğunca bölüm arkadaşlarınızla kavga etmeyin, onlar meslektaşınız olacak ileride iş arkadaşınız da olabilirler. Grup ödevlerinde üstünüze düşeni yapın ve unutmayın grup ödevleri sadece ödev konunuzu değil aynı zamanda başkalarıyla beraber çalışmayı ve en önemlisi başkalarının beceriksizliğiyle baş etmeyi öğrenmeniz içindir. Bölümünüzden de bölüm dışından da arkadaş edinin. Bölümünüzden üst dönemlerden de arkadaş edinmeye çalışın, hangi hoca nasıldır nasıl sorar geçen sene ne sormuştur örnek ödev nasıl olur onlardan bilgi alabilirsiniz ama sadece işiniz düştüğünde aramayın arada hallerini hatırlarını da sormayı unutmayın. Yapmak istediğiniz bir şey olduğunda bir kulübe girmek, sinemaya gitmek, spor yapmak....gibi arkadaşlarınız istemiyorsa vazgeçmeyin kendiniz gidin. En önemlisi de..
      blue-blue
      En yakın arkadaşınızla aynı eve çıkmayın
       detokssuyu
       Oda arkadaşlarınız da dahil olmak üzere kimseye güvenmeyin. Mümkünse hayır diyebilmeyi şimdiden öğrenin. Bu ders kalsın seneye veririm düşüncesinde olmayın bu durum okulu en az bir dönem geç bitirmenize neden olacaktır bu da profesyonel dünyaya geç girmek, hayallerinize geç ulaşmak anlamına gelir. Oraya okumak için gittiğinizi unutmayın.
        s.terzii
        Asla ama asla ilk başta tanıştığınız 15 kişilik grubun peşinden gitmeyin.Asla o grup aynı kalmıyor ve neredeyse hepsi ergen oluyor. Hayalinizdeki arkadaş grubu o değil, sabredin bekleyin insanları tanıyın.
         madashell
         makarna sosu yapmayı öğrenin ve öğrenmeye devam edin. bol bol makarna yiyeceksiniz. sabah kahvaltısında, gece acıktığınızda, ekmek arası makarna. kendinizi bu konuda geliştirin. kettle hayat kurtarır bunu unutmayın.
          hacisko
          Canlarım benim. Salın kendinizi. Birilerine güvenin güzel kazıklar yiyin. Borç içine girin gününüzü bazen gün edin. Sevin sevişin. Bazen parasız kalın nasıl yaratıcı oluyorsunuz bir görün. Maddiyatla uğraşmayın her şeyi kendiniz yapmaya çalışın. Öyle çok daha değerli oluyor çünkü. Yapın bunları yeri gelince üzülün. Ne zamana kadar gardınızı koruyacaksınız? 20li yaşlar tüm duyguları sonuna kadar yaşamaktır , yaşayın. Bu sizi daha iyi bir insan yapar. Mezun olduktan sonra zaten hata yapma şansınız olmayacak. Insanlar sizden mukemmeligi bekleyecek. Dayayın sırtınızı her gördüğünüz duvara. Vicdanınız rahat olsun da gerisi teferruat..
           hakanoguz
           Elektrik sobasında sucuk pişirmeyin, bütün kış sobayı her yaktığınızda sucuk kokusu bütün evi sarabilir.
            virtuoz-sr
            -büyük çoğunluğunuz travma gibi olaylar yaşayacaksınız. -sik kırığı insanlarla yurtlarda evlerde kalacaksınız. -gene büyük çoğunluğunuz ay sonunu getirmek için kara kara düşüneceksiniz. -maddi sıkıntılar yüzünden bir sürü kepazelik yaşayacaksınız. bunlara hazırlıklı olun.
             sule.uygur
             Birinci öğretimseniz ikinci öğretimden biriyle, ikinci öğretimseniz birinci öğretimden biriyle aynı odada kalmayın. Kimseye çok güvenmeyin o dostluklar sürmüyor.
              _umut_
              Sınıfta veya bölümde not tutan çalışkan biriyle arkadaş olun. Not için değil ama cidden o insanı sevdiğiniz ve dost olmak istediğiniz için olun. Sınav zamanına 1 hafta kala beraber o notlarla çalışın. Arta kalan zamanlarda da hayatınızı dibine kadar yaşayın. Boşverin okulu. İşe girdiğinizde öğrendiğiniz hiçbirşeyi yapmıyorsunuz zaten. Zaten iş de bulamıyorsunuz ki :)
               hysosiri
               Tıp kazanan varsa eğer biyokimya kitabı almayın :(((
                lovewkoko
                boş beleş kulüplere girmeyin. sizi yurt dışına ne götürecekse oraya yapışın. ve lütfen derste tuttuğunuz notları paylaşın paylaştırın.
                 zodyakli
                 Arkadaşlar hemen sonuç bölümünüe girmişsiniz bir durun yahuu! Öncelikle yurtta kalacaksanız ve kalabalık bir odayı paylaşacaksanız sınırlarınız iyi belirlemekte fayda var. Derslerinizi ihmal etmemekle birlikte her türlü sosyal aktivitelere katılın.
                  zeynebio
                  Kendinizi kaybetmeyin. Hemen büyüdüm diye istediğinizi yapabileceğinizi düşünmeyin.
                   maksu
                   Hemen hemen herkes kimseye güvenmeyin öyle yapmayın böle yapmayın vs yazmış.Bence derslere yetecek kadar çalıştıktan sonra kendiniz için çalışın bütçeniz ne kadar yetiyorsa kendinize çalışın. En önemlisi de yeni ortamlara girin yeni insanlar tanıyın ve yeni deneyimler kazanın .Bu size iyi veya kötü deneyimler sunacak ve ilerde her açıdan işinize yarayacaktır.👍🏼
                    djsinemovic
                    Kötü üniversitede iyi bölüme de iyi üniversitede kötü bölüme de gideceğinize bi iş ustalığı kazanın. Yanlış ta anlamayın bunu sizi değersizleştirmek için söylemiyorum kazanamamış olabilirsiniz sınav sistemi tek tip bir insanı seçiyor analitik zeka dışında da zeka türler vardır. Fakat sizin için uygun olmayan yerde boğulursunuz iyi üniversitede iyi (iyiden kastım sadece mühendislik değil tabi ki güzel sanatlar veya spor da iyidir ben herkes üniversite mezunu olsun diye uydurulmuş bölümlerden bahsediyorum) bölüm okumadığınız sürece kaliteli bi hayat kurma şansınız yok. Zanaatinizle çok daha iyi yerlere gelir çok daha başarılı olursunuz. Sadece üniversite okumak meziyet değildir her meslek grubu saygıyı hak eder
                     kedisesii
                     Hemen arkadaşlarınıza güvenip her şeyinizi anlatmayın lütfeen. kendi kararlarınız olduğunu unutmayın başkaları için taviz vermeyin ♥️♥️
                      melih-ugur-oktar
                      içli köftelerinizi evin ortasında bırakmayın :)
                       can-arat
                       Başlamayın...
                       /
                       0

                       Tarihe Göre

                       İçerik bulunamadı.