Üniversitede Aileyle Kalmak vs Ayrı Eve Çıkmak
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   merimor
   Üniversite okurken ailemin yanında kaldım. Artıları çoktu tabi. Evde yemek istesem yemeğim hazır, istemezsem dışarıda yiyebiliyorum. Çamaşırlarım yıkanıp ütülenip geliyor. Ev düzenli olarak temizleniyor... Ama hep arkadaşlarıyla ayrı eve çıkanlara özenmişimdir. Bitmeyen bir pijama partisi gibi geliyordu bana onların hayatı. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Üniversite okurken yurt mu, öğrenci evi mi yoksa aile yanı mı en iyisi?
    enemyplayer
    Üniversite insanın hayatı boyunca kazanabileceği en iyi deneyimdir bence. Kesinlikle aile ile harcanmamalıdır.
     zarfinicindekimadam
     Gerekirse aç kalın, susuz kalın, battaniyeye sarılıp donarak hayatta kalın, 2+1 evde 5 kişi yaşayın ama ayrı evde yaşayın. Aileniz istediğiniz kadar rahat olsun, karışmasın, etmesin o özgürlüğü asla tam olarak yaşayamayacaksınız. Bunun dışında asla tam olarak kendi başınıza da var olamayacaksınız. Para idaresini öğrenemeyeceksiniz, kendi hayatınızı planlayamayacaksınız, en basit ev işlerini bile beceremeyeceksiniz. Ailenizin evinde yapıyor olabilirsiniz ama biri size söylemeden yapmak aynı şey değil, bütün evin işlerini planlamak aynı şey değil. 18'den sonra aileye maddi olarak bağlı olabilirsiniz ama lokasyon olarak ayrılmanız şart. Üniversiteden sonra da çok zorunda olmadıkça dönmeyin. Ek tavsiye: hayatında ailesiyle ayrı yaşamamış birini eş olarak seçmeyin.
      tucco
      Ayrı eve çıkıp sersefil yaşamak kişiyi güçlü kılar. Üniversitede ayrı evde yaşayanların hayatta başarılı olma ihtimali daha fazladır çünkü mücadele etmeyi öğrenirler.
       benita
       Ben ayrı şehirde üniversite okudum 18 yaşında evden ayrıldım. Abim memlekette okudu, aile yanında kaldı. Aramızda 4 yaş var ama tecrübeye göre ben ondan daha abiyim :d
        tiroyitbezi
        Aile evi hem cennet hem cehennem ikisi arası bir şey cehennettir. Ben üniversiteyi kendi memleketimde okudum. Haliyle aile evinde kaldım. Sonuç olarak evet herşeyin hazır önüne geliyor. Yemek hazır ve nazır kıyafet ütü derdi desen yok oda arkadaşı dırdırı yok kendi odan kendi yatağın muazzam fevkalade. Ancak.. Huzurum yoktu. Lise okur gibi okudum üniversiteyi. Dışarda yemek yesem annem kızardı niye paranı çarçur ediyon ben ne güzel yemekler yapıyorum diye. Dışarı çıkamadım rahatça gezip eğlenemedim. Hep izin koparmam gerekti. Tabi burda ailenizin tutuculuğu da önemli ki benim ailem aşırı yobaz ve tutucu. Bakkala giderken hesap veriyordum.Bir ara düşünmedim değil acaba ben de yurt yazsam bana çıkar mı diye o kadar bunalttılar. Ancak sonradan saçma geldi hem kampüs yakın hem de kendi evimin konforu dururken ne diye sırf deneyim olsun diye yurta çıkayım. Kendi ayaklarımın üstünde durmayı bırak kendi götümün üstüne oturmayı öğrenemedim. Kısacası tercih sizin. İyi yönleri de yok değil tabi ama tekrar üniversite okusam şehir dışında yurtta ilerleyen zamanlarda da arkadaşlarla eve çıkmayı düşünürüm.
         kedisesii
         peki yurtta kalıp ekmek ve çay çalmak :D
          redblack
          Şehir disinda yurtta da degil evde kaldim, başta 2 kisiydik sonra 4 olduk ama asla ve asla evde 4 kisi kalmadik hiç, bildigin toplama kampi gibiydi, kendi yatagimda yattigimin sayisi çok azdir, ev bazen o kadar kalabalik oluyordu ki arkadaslarin evine uyumaya gidiyordum😅 evin cesitli yerlerinde çeşitli oyunlar oynanirdi, batak, poker, 101, tabu, kimisi de laptopunu alip gelirdi CS turnuvasi olurdu. Maclar hep bizde izlenirdi, evde tv degil projeksiyon vardi. Bulasigi kim yikayacak diye karar vermek icin aksam 5 de batağa baslar sabah 6ya kadar oynadigimizi bilirim. Araba kiralayip çevre iller dahil fellik fellik geziyorduk surekli. Bir sure daha oyle yasamaya devam etseydim buyuk ihtimalle alkolik olurdum, evde su bulamayip bira icip sabah okula gittigimi bilirim. Para suyunu cektiginde de bira siselerinin deozitosu ile gider makarna alirdik 😁 ogrenciligim cok eglenceliydi, yapmak istedigim her seyi yaptim ve hic birinde de pisman degilim.
           sameet
           Üniversite'de ayrı evde kaldığım yer AFYON. Diyeceklerim de bu kadar
            ilsasilem
            Ay ayrı eve çıkan ben ay gibi parlıyorken beraber kalan arkadaşlarımın hallerini görüyorum şimdi. Yumurtanın fırçalanan tarafı ile fırçalanmayan tarafı gibiyiz
             velevkiozge
             Durum birazcık da bağımsız yaşamaya sizi iten etmenlerle de alakalı. Çok baskıcı, sıkıcı bir aileniz varsa ve evden çıkışı bir kurtuluş olarak görüyorsanız kesinlikle yapmanız gereken bir şeydir. Ancak bağımsız eve çıktığınızda yaşayacağınızı düşündüğünüz her şeyi aile evinde de yaşayacağınıza eminseniz masraf yapmaya gerek yok :) Ha bence herkesin 18 yaşını geçtikten sonra hayata atılıp bir şekilde ayakları üzerinde durmayı tecrübe etmesi gerekli
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.