Üniversite Saçmalığı
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   koronalitavuk
   İlköğretim zorla bitmiş liseye başlayacaksın. 8e kadar zar zor okumuşsun. Kırıklara rağmen bitirebildiğine şükrediyorsun. Liseye başlıyorsun zor çok zor. Yapabileceğin birşey yok bitecek ve bir üniversiteye kapak atman lazım. Zar zor lisede bitiyor ve apartmandan dönme bir özel üniversiteyi kazanıyorsun. X bölümü kazandın. 5 senelik bölümü 6 senede bitirdin ve hayata atıldın. Kazandığın bölüm kpss ile devlete kapak atabileceğin bir yer değil. Olsa da kazanamazsın zaten kpssyi.Özel şirketlere başvurdun.Bölümünle alakalı yerlerin hepsi özgeçmiş istiyor. Yapacak tek birşey var stajer olarak bir işyerine girmek. 1 sene çaycılıkla karışık işi öğreniyorsun ve işe başlıyorsun. Stajerliğin bitti yeni mezun ünvanını sonunda aldın. aylık 3bin tl ile iş bulman lazım. 6 aylık koşturmanın ardından işi de buldun artık senden iyisi yok. Bu arada stajer olarak girdiğin yerdeki çaycı aylık 3bin tl kazanıyordu ama durumla alakası yok. Diploma parası=40*5=200 bin Lise özel hoca parası=50 bin 6 senelik geçinme parası= 150 bin Harika 400 bin tllik sırtında bir borç ile hayata başladın.6 ayda alacağın zamlarıda katarsak 6 yılda borçlarını kapatabileceksin. -------------Herşey farklı olsaydı------ Lisede zorlandığını gören ailen seni ahşap oyma ustacısına götürdü. Çırak olarak bin tl ile çalışıyorsun.4 sene geçtikten sonra usta olmuşsun aylık 4bin tl para kazanıyorsun. Ailenden yaptığın işi kıymetini anlayıp sana ön ayak çıkmaya başladı küçük bir dükkan açtılar sana. Aylık kazancın 10 bin tlyi buluyor.Bir tane ünlü içmimar seni keşfediyor tüm özel işlerini sana veriyor. Piyasada ismin duyurmaya başlanıyor. Sonra gözünü bir açıyorsun elinin altında 30 usta 10bin m2lik atölyen var ve yüzün gülüyor. Çocuklarınız okumak istemiyorsa okumasın. Ailesi arkasında olursa it kopuk serseride olmaz bu çocuklar. Pırlanta gibi katma değeri olan insanlar yetişir.
    basorexia_
    Abi okumamız lazım sen okumazsan ben okumazsam bu ülke nasıl gelişecek? lütfen yapmayın okumamayı övmeyin. evet lise zor, 9. sınıfm bende ama okumamız lazım
     blondewitch
     Üniversite saçma değil, eğitim sistemi saçma. Bence genel olarak eğitim kolay, çünkü tamamen ezbere dayalı bir sistem. Öğretmek yok, ezberletmek var. Üniversite olarak da sayılı üniversitede güzel eğitim veriliyor zaten. Üniversite gerekli bir şey, sadece sistem değişmeli. Mesela insanların biraz daha becerileri üzerine dersler verilse, örneğin karikatürdeki gibi bir balığa ve maymuna ağaca atlama sınavı verilmese, her şey daha güzel olurdu.
      absurdizm
      okuyan okuyor bahane vermeyin her şeye
       kisi
       Hiç çırak olmamış birinin söylemi. Köleden hallice çalışırsın, köleden hallice ücret alırsın, köleden hallice mobbing'e uğrarsın. Bir halt da öğretmezler, kendin ne kapabilirsen öğrenirsin. Kendi işini kurmak için dükkan kiralamak, alet edavat almak, müşteri bulmak, müşteriyi tutmak vs. kolay şeyler değil. Akademik olarak ilerlemek istemiyorsanız meslek lisesine gidin. Daha sonra da teknikerdik okursunuz. O sırada ingilizce ve mesleğinizle ilgili bilgisayar yazılımlarını öğrenin. İş bulabilirseniz part time çalışarak okuyun. Çıraklıktan kaçın. Not: Özellikle ortaokul ve lise dersleri çok kolaydır. Kötü özel hocalar tutmuşsunuz.
        tsukyomi
        Her şey farklı olsaydı bölümü acayip atmosfer içeriyor. Şu pandemi döneminde iki usta intiharı duydum, sadece Edirne'de. Ailen arka çıksa bu şeyapsa diye bir şey yok, ailenin elinde avucunda ne var ki dükkan açsın allasen? Üniversitede para ve eğitimin düşüklüğü dışında hiçbir saçmalık yoktur. Özellikle Türkiye'de yapmayın şunu yahu, zaten eğitim de, görüşler de yerlerde, bir de siz "zor gelenler okumasın, nasıl olsa ustalık garanti" demeyin. Bu işler garanti değildir.
         yk_45
         öl mk sen senin yaşaman saçma bu düşüncelerle hayat sürdürüyosan bu yaşta
          me_out_bye
          Sistem bok.
           semih-kurnaz
           Sığır gibi sürekli oyun ve eğlenceden vakit ayırıp 2 sayfa ders çalışmamış birinin söylemi. Fark ettiniz mi bilmiyorum üniversite okumayan herkes üniversite okuyup kendini geliştirenleri aşağılamaya çalışıyor, kendini geliştirmiş yetkin insanlarda hep eğitimin önemine vurgu yapıyor. Demek ki eğitimle ilgili gerçekten bir problem var. Acaba sizler kusurlarınızı ve başarısızlıklarınızı, insanlara bok atarak ve sistemi suçlayarak ört bas etmeye çalışıyor olabilir misiniz? Düşündürücü :P
            monaiman
            Liseye gelene kadarki süreç cehennem azabı gibi, hele o sınav kanser eder insanı. Fakat üni. için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim, hele ki güzelse bölümün ve üniversiten. Zaten üni dediğin kendi içinde özerk bir yerdir, yeni bir yaşam, yeni insanlar vs. Orada özgürsün. Konuyla da bağdaştıramadım zaten başlığı, demek istediğin: "Onca yıl okuyoruz ama işsiziz." heralde?? Öyleyse haklısın, çünkü burası Türkiye :)
             samyeli90
             Sen okuyamıyorsun diye miletti niye damgalıyorsun ki
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.