Üniversite Okumak Bir Gereklilik mi?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   esseref
   türkiyenin her yerine üniversite açıldı. öyle ki kalitesizliklerinden dolayı apartman üniversitesi diye bir kavram var artık. sadece apartman üniversiteleri değil normal üniversitelerde de eğitimde kalite düşmeye başladı. o nedenle artık o kadar gerekli mi üniversite okumak? kursuna gidip daha ucuza bu iş halledilemez mi?
    terliklihayvan
    üniversite bir hayata hazırlık kursudur aslında. öğretimin yanısıra eğitim de içerir. sosyal ortamlarda bulunma, topluluklar, arkadaşlıklar. artık yasa önünde yetişkin kabul edildiğiniz yaşlarda, kendinizi ve başkalarını tanımanız için bir fırsat, sosyal habitattır. öğrenim noktasında ne öğrendiğiniz değil, öğrenmeyi öğrenmeniz önemlidir. zira okulda öğretilenler çoğu zaman iş hayatında farklı uygulanır. eğer öğrenmeyi öğrenmediyseniz fena. üniversite dönemi, kendi yetkinlik ve eğiliminizi tespit edip geliştirmeniz için de fırsatlar sunar. kendinizi tanır, ne tarafa yöneleceğinizi belirlersiniz. bizim sistemin handikapı ise, okula girdiğinde zaten bir karar vermiş olmaktır. halbuki içerideyken, tüm bilgileri aldıktan ve kendimizi tanıdıktan sonra vermek lazım o kararı. benim fikrim, üniversite eğitiminden önce bir yıl falan bir oryantasyon eğitimi yapılması. yukarıda yazdığım nosyonu oryantasonda alan kimseler yolunu çizmek için üniversite okuyabilir, mesleki eğitime yönelebilir, doğrudan bir yerde çalışmaya başlayabilir, artık keyifleri nasıl isterse. günün sonunda hangi okuldan mezun olduğunuz değil, hangi yetkinliklere sahip olduğunuz önemli. bizim ülkede diploma işverenlerin işine geldiği gibi kullanılan bir silah. iyi okuldan mezunsun "daha yetkin değilsin az maaş", ortalama okuldan mezunsun "iyi okuldan mezun değilsin az maaş", mezun olmadın "üniversite mezunu değilsin az maaş". ne zaman ülkenin en önemli kaynağının insan kaynağı olduğu anlaşılır da insana değer verilmeye başlar, o zaman belki birşeyler değişir.
     muzlu-pasta
     değil ben okudumda ne oldu gidin sanayide dukkan açın paraya para demessiniz
      agac-ceviz
      Ben ve yaşıtlarım üniversite için az dirsek curutmediler ozaman bukadar çok yoktu yani tek amacımız bir mesleğimiz olsun okuyalım amaçlıydı. Sonra ne oldu herşey poka döndü okumak önemli ama meslek edinmek isteyen bir diploma edinmeden de bunu başarabilir
       delimiy
       Lise mezunu bir hemşireyim. 5 yıldır yenidoğan yoğun bakımda kalifiyeli bir eleman olarak çalışıyorum. Tecrübem sağlam, maaşım tek başıma ancak geçindiriyor. açıköğretim okurum, sırf diplomam olsun diye, meslek sahibi olmak için değil. demem o ki benim için gereklilik değildi, meslek öğrendiğim için.
        roar
        Değil. Görüldüğü üzere iş sektöründe bu sebeple ara eleman konusunda ciddi açık var.
         gulfemkaya
         Asla değil bence insanın kendini eğitmesi için bir üniversite okuması gerekmiyor
          mehmetonurkorhan
          Bizim toplumun aile yapısı sebebiyle bir birey olma yolunda atabileceğiniz en rahat adımdır. Ama okuyup para kazanacağınızı zannediyorsanız gitmeyin baba mesleği varsa iyi getirisi varsa onu yapın.
           android_dahaiyi
           yabancı dil ve udemy'den iki yazılım kursu aldın mı tamamdır. artık iş böyle yazılım öğrenin
            silmarillion
            Evet canım gereklilik, sıradaki? :)
             somurtkan_sirin
             artık değil baraj puanları o kadar düşürülünce önüne gelen üniversite okuyup a101 kasiyeri oldu
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.