Üniversite Okumak Bir Gereklilik mi?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   esseref
   türkiyenin her yerine üniversite açıldı. öyle ki kalitesizliklerinden dolayı apartman üniversitesi diye bir kavram var artık. sadece apartman üniversiteleri değil normal üniversitelerde de eğitimde kalite düşmeye başladı. o nedenle artık o kadar gerekli mi üniversite okumak? kursuna gidip daha ucuza bu iş halledilemez mi?
    me_out_bye
    Önemli olan para. Elde ettiğin aylık gelirin. Bazen üniversite okumaktansa berber olmak (devamlı ihtiyaç olan kendi işinin patronu olacağın bir iş) daha iyidir gibi. Nerden baksan mantıklı.
     the_gost
     Üniversitedeki eğitim yetersiz. Oradan öğreneceğine, işinde iyi birinin yanına gir 16-17 yaşındayken oradan öğreneceğin bilgi kat kat daha fazla olur. Sadece iş öğrenmek için bile girilebilir yani.
      hayalperestbirii
      yabancı dilin olsun 2 ,3 tane iyi kariyer sahibi birinin yanına gir okul okumasan bile olur , sırtın yere gelmez
       detokssuyu
       Üniversite size meslek ya da iş garanti etmez. Üniversite ufuk açar. O yüzden evet bir gerekliliktir.
        delimiy
        Lise mezunu bir hemşireyim. 5 yıldır yenidoğan yoğun bakımda kalifiyeli bir eleman olarak çalışıyorum. Tecrübem sağlam, maaşım tek başıma ancak geçindiriyor. açıköğretim okurum, sırf diplomam olsun diye, meslek sahibi olmak için değil. demem o ki benim için gereklilik değildi, meslek öğrendiğim için.
         agac-ceviz
         Ben ve yaşıtlarım üniversite için az dirsek curutmediler ozaman bukadar çok yoktu yani tek amacımız bir mesleğimiz olsun okuyalım amaçlıydı. Sonra ne oldu herşey poka döndü okumak önemli ama meslek edinmek isteyen bir diploma edinmeden de bunu başarabilir
          somurtkan_sirin
          artık değil baraj puanları o kadar düşürülünce önüne gelen üniversite okuyup a101 kasiyeri oldu
           terliklihayvan
           üniversite bir hayata hazırlık kursudur aslında. öğretimin yanısıra eğitim de içerir. sosyal ortamlarda bulunma, topluluklar, arkadaşlıklar. artık yasa önünde yetişkin kabul edildiğiniz yaşlarda, kendinizi ve başkalarını tanımanız için bir fırsat, sosyal habitattır. öğrenim noktasında ne öğrendiğiniz değil, öğrenmeyi öğrenmeniz önemlidir. zira okulda öğretilenler çoğu zaman iş hayatında farklı uygulanır. eğer öğrenmeyi öğrenmediyseniz fena. üniversite dönemi, kendi yetkinlik ve eğiliminizi tespit edip geliştirmeniz için de fırsatlar sunar. kendinizi tanır, ne tarafa yöneleceğinizi belirlersiniz. bizim sistemin handikapı ise, okula girdiğinde zaten bir karar vermiş olmaktır. halbuki içerideyken, tüm bilgileri aldıktan ve kendimizi tanıdıktan sonra vermek lazım o kararı. benim fikrim, üniversite eğitiminden önce bir yıl falan bir oryantasyon eğitimi yapılması. yukarıda yazdığım nosyonu oryantasonda alan kimseler yolunu çizmek için üniversite okuyabilir, mesleki eğitime yönelebilir, doğrudan bir yerde çalışmaya başlayabilir, artık keyifleri nasıl isterse. günün sonunda hangi okuldan mezun olduğunuz değil, hangi yetkinliklere sahip olduğunuz önemli. bizim ülkede diploma işverenlerin işine geldiği gibi kullanılan bir silah. iyi okuldan mezunsun "daha yetkin değilsin az maaş", ortalama okuldan mezunsun "iyi okuldan mezun değilsin az maaş", mezun olmadın "üniversite mezunu değilsin az maaş". ne zaman ülkenin en önemli kaynağının insan kaynağı olduğu anlaşılır da insana değer verilmeye başlar, o zaman belki birşeyler değişir.
            silmarillion
            Evet canım gereklilik, sıradaki? :)
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.