38
2.1.2021
Umumi Tuvalet Kabinleri Cinsiyetsizleştirilmeli Mi?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   peripedia
   Cinsiyetsizleştirilen tuvalet kabinleri hamlesi ilk olarak ODTÜ'den gelmişti hatırlarsınız akabinde de Boğaziçi Üniversitesi cinsiyetsiz tuvaletler için mücadele vermişti. Üniversitelerde okuyan trans arkadaşlarına destek olmak, onların hayatlarını kolaylaştırmak için bu kampanyaya destek olduklarını söylemişlerdi öğrenciler. Bugünlerde kamuya açık umumi tuvaletlerin de cinsiyetsizleştirilmesi tartışılıyor. Trans bireyler sadece üniversitelerde değillerler haliyle yine aynı gerekçelerle umumi tuvaletlerin de kadın ya da erkek olarak ikiye ayrılıyor olması sorun teşkil ediyor onlar için. Bu durumun hijyen kurallarına aykırı olduğunu erkeklerin tuvaletleri çok pis kulladıklarını iddia eden kadınlar olduğu gibi kadınların tuvaletleri amacı dışında çok uzun süre zarfında kullandığı, sıra oluşmasına sebep oldukları ve pis bıraktığını iddia eden erkekler var. Bulduğu gibi bırakmama hali erkek ya da kadın farketmiyor orası ayrı bir tartışma alanı ama trans bireylerin varlığını kabul ediyorsak onlar için ciddi bir sorun haline gelen bu mevzuyu da aşmamız gerektiğini düşünüyorum ben.
    nickimdebileolmaz
    Yapabiliyorsam kadınlar tuvaletin de tuvalet ihtiyacımı gideriyorum ,erkekler tuvaletine giren insanın kendine saygısı yoktur o pislik filan rezalet hayvan bağlasan durmaz'in sözlükteki karşılığıdır erkekler tuvaleti.
     me_out_bye
     Saçmalık. Ama şöyle olursa hoş olur. Erkek , Kadın , Özel Cinsiyetsiz diye bir şey olmaz gıcık bir ibare. Kadın Erkek karışık girmesi sorun olur o kdr medeni değilz. Asla girmemeli 🤚🏻 Hala Erkek Kadın wc olmalı. Ama bu kişiler için sorun oluyorsa? Onların sorununu çözmek için 3.bir seçenek eklersin. Olurrr biterrr herkes mutlu mutlu son.
      eski_bi_tanidik
      İyi gari LPGlilerin canı öyle istiyo diye biz aynı yerde mi sıçalım. Olm devir kötü.
       me_out_bye
       Koçum bak önce sokak köpeği sorununu çozün bunlar sizi aşar. Bunlar avrupa düşünsün. Sonra onlardan görup nasıl çözdülerse taklit edersiniz. Kafanizi yormayin siz bu ileriki konulara ^______^
        palmiye
        Tuvaletler kimin eli kimin cebinde mekanları olur. Bizim coğrafya için uygun olduğunu düşünmüyorum.
         _gizem_
         Türkiyede olmaz bu
          gulfemkaya
          Ben hijyen açısından ayrı olması gerektiğini düşünüyorum fakat ekstra opsiyon olarak cinsiyetsiz tuvaletler konulabilir kesinlikle
           ezgizm
           Benim annem hademeydi. Okula eğitim için gelen kızlar tuvalette duvara bokunu sürüyor, erkekler de kızların numarasını tuvalette duvarlara yazıyordu. Böyle eğitim içinde eğitimsizliğin olduğu yerde başarılı şekilde uygulanamaz maalesef. Uygulanmasına ihtiyaç vardır ve mantıklıdır lakin bunu uygulayacak zekada insanlar mevcut değildir.
            sedefartuny
            Umumi tuvaletler kaldırılmalıdır bence. Herhangi cafe restoranların bile tuvaletleri içler acısı. Hastalık ve mikrop yuvası. Cinsiyetsiz kabinlerde kullanan sayısı otomatikman artacağı için daha vahim olacaktır durum. Anne bebek kabinleri gibi özel kabinler olması daha mantıklı.
             detokssuyu
             Trans bireyler ait hissettikleri kabinleri kullansalar biz de onları yargılamasak, dış görünüşlerine bakmadan kullandıkları kabinde onlara saygı duysak çözülmez mi bu iş?
              cinayetvaraga
              tuvaletlerde çok pis işler döndüğüne şahit oluyoruz. Biz daha toplumumuzda saygıyı öğrenemedik. otobüste bazı tipler yanımıza oturmuyordu. şimdi cinsiyetsizleştirilecek öyle mi? o iş bizde olmaz. istesek de olmaz. sorun büyük olur.
              /
              0

              Tarihe Göre

              İçerik bulunamadı.