Tutkularımızın Tezahürü, Sabır Ve Özen İsteyen Bir Hobi: Koleksiyonculuk
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   rotasizkerim
   Koleksiyon oluşturma eylemi, genellikle eski, hatırası olan, antika veya değerli eşyaları elden çıkaramadığımızda oraya çıkar. Her objenin anısı vardır, gördüğümüzde farklı hatıraları anımsamaya yardımcı olur. Herhangi bir değer ifade eden, mutlu eden, ulaşılması zor, arayış gerektiren ve eğlenceli objeleri biriktirme eğilimi daha fazla. Ulaşılması ve biriktirilmesi zor, pahalı objelerin daha değerli görülmesi, peşine düşmenin sebebi ve psikolojik bir açıklaması olabilir. Birçok koleksiyoner de bu duyguyla biriktirmeye başlıyor. Yani genel olarak bir dürtünün eseri olarak karşımıza çıkıyor. Koleksiyonculuk, çocukluk çağlarında başlayan bir hobidir. Çocuklar, yetiştikleri bölge ve aile kültürüne paralel olarak çeşitli objeleri biriktirme eğilimi gösterir. Farklı eşyalara duyulan ilgi, zamanla farklı görülen her şeyi biriktirme alışkanlığı ile devam eder. Çocuklar, bazen de ergenlik gibi bazı dönemlerinde duygusal çıkmazların bir sonucu olarak objelere yönelmeye başlar. “Düşünerek oynama” dürtüsü ile başlayan koleksiyonculuk, içsel bunalımlardan uzaklaştırır. Bu duygularla zamanla gelişerek bir hobi halini alır.
    cinayetvaraga
    Dayımdan devraldığım madeni para koleksiyonum var. Yaklaşk 347 adet farklı madeni para var. Dolap magneti koleksiyonum da var.
     sucveceza
     Bi' ara para koleksiyonu yapıyordum ve babam sayesinde birçok farklı paraya sahip olmuştum fakat koleksiyon cüzdanımdaydı...Cüzdanım tramvayda çalındı...
      meyvesebze
      Laf olsun die eski para,anahtarlik koleksiyonu yapmistim cocukken Ama ciddi ciddi koleksiyon yapmak istiyorum.Johnny Depp in oynadigi Dokuzuncu Kapidaki gibi eski kitap koleksiyonu mesela.Dillere destan.Meraklilari olsa ,kitaplarimin pesinde olsalar.Ozenle saklasam.Vala cok ozendim Neyse artik.Simdi okuduklarim ben 80 90 olunca eski sayilacaklar :)
      /
      0

      Tarihe Göre

      İçerik bulunamadı.