Türkiye'yi Suriye'ye Savaşsız Kaybettik
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dio-gundem
   Fatih Altaylı, Habertürk ekranlarında Suriyelilere tepki gösterdi. Fatih Altaylı'nın 'Türkiye'yi, Suriye'ye savaşsız kaybettik. 4 milyon askerle gelip Türkiye'yi esir almış durumdalar' dediği o anlar:
   https://twitter.com/sondakikativi/status/1338808836925366272
   https://twitter.com/sondakikativi/status/1338808836925366272
   Altaylı bu sözlerinden sonra eleştirilerin hedefi oldu. Ardından şöyle bir açıklama yaptı: "Bazı reziller buradan 'Irkçılık' ya da 'Milliyetçilik' çıkarmaya çalışarak ayıplarını örtmeye çalışacaklardır. Bu yazdıklarımın ne ırk ne de başka bir şeyle alakası var. Irkçı değil vatanseverim. Benim sözünü ettiğim mesele bu ülkenin güvenliği ve geleceği ve vatandaşlarının huzuru. Bu umurunuzda değilse beni suçlayın. Bu umurunuzda ise ne yaptığınızı bir düşünün"
   https://www.haberturk.com/yazarlar/fatih-altayli-1001/2905206-isgaliye
   Altaylı'nın 'İşgaliye' başlığı ile kaleme aldığı yazının ilgili bölümü şöyle:
   "Bugün İstanbul’da en az 500-600 bin Suriyeli var. Suriyeli orduları kenti işgal etmiş kimse farkında değil. Hafta sonu sokağa çıkma yasağında bakın, bizler evde onlar sokakta. Bir o kadar da başka ülkelerden gelen göçmenler var. Sadece Suriyeli de değil. Ülkede en az 6 milyon kayıtlı veya kayıtsız yabancının yerleşik olduğu tahmin ediliyor. Yani Türkiye nüfusu 83 milyon değil, 89 milyon. Bunlar ev alıyor, tüketim yapıyor, ekonomiye katkı sağlıyor diye göz yumuluyor muhtemelen. Ama kontrolsüzce. Ama neredeyse bir işgal ordusu gibi. Yıllardır gelen bu kişilere tek laf etmedim. Yerinden yurdundan edilmenin ne demek olduğunu anlamaya çalışın dedim hatta. Derdim bu başıbozuklukla, bu plansızlıkla, bu kontrolsüzlükle, bu vurdumduymazlıkla. Evimize de misafir geliyor. Başınızın üzerinde yeri oluyor. Peki girip yatak odanıza yerleşiyor mu, sormadan izinsizce. Derdim bununla"
    mrlawyerkk
    Bu konu herkesin dilinde son zamanlarda. Kimisi bundan birkaç on yıl sonra bu tavrımızın bizi çok yaralayacağını faşizan bir tavır olduğunu iddia ediyor Fatih Altaylı gibiler bunun işgal olduğunu beyan ediyor. Ben devletlerin hiçbir zaman duygusal davranamayacağını kendi ve vatandaşı menfaatine işler yapması gerektiği kanaatindeyim. Ülkemizde bir kişinin bile bu durumdan mağdur olması çok şey ifade ediyor aslında.
     ozymandiase
     Çok haklı bir isyan olmuş. Herkesin görmezden geldiği bir nokta bu. Başımıza musallat ettiler sonra lütuf yapıyorlarmış gibi gönderiyoruz dediler. Ülkenin iş gücü komple bunların elinde. Sokaklar bunların elinde. Yardımlar bunlara yağıyor. Hastaneler bunlarla dolup taşıyor. Kimse bir şey demiyor. Çünkü neymiş de onlar ensarmış.
      detokssuyu
      Bu adamdan gram hoşlanmam ama ne yazık ki doğru olduğunu düşünüyorum. Bu insanlar, aileler, çocuklar kendi iç savaşları ile mücadele etsinler demiyorum ama böyle olmamalıydı. Para vermeyince küfürlerle bana vurmaya çalışan Suriyeli çocuk geliyor her seferinde gözümün önüne ve tek düşündüğüm böyle olmamalıydı. Yine mağdur biz yine mağdur biz yani.
       cinayetvaraga
       ister ırkçılıl deyin ister demeyin ama adam haklı. 10 yıl sonra mahalleleri, semtleri, dükkanları, nüfuzları olacak. çoğalacaklar. ahkam kesecekler, iş kuracaklar, birilerini üzecek, suç işleyecekler. icten fethedecekler kaleyi. kim verecek hesabını? bu insanlara acımak geçici konaklama sağlamak başka, yerleştirmek başka. suriye sevicileri alsın koynuna bunları. ve hatta dilerim ülkeye ve millete zarar verecekleri zaman ilk evvela onlara kanat germek isteyen insanları bulup onlara zarar versinler. ama maddi ama manevi. sahip çıkmayın, acımayın. ülkenin geleceği için!
        ugurg
        yalan mı biz hesap veriyoruz onlar vermiyor, bize yasak onlara serbest, bize paralı onlara bedava, yorum yapmamış gerçeği söylemiş ve ırkçılıkla alakası yok.
         sedefartuny
         E haklı. Çok doğru bir noktaya parmak basmış. Ne zamana kadar bu duruma sürecek peki? Bu arkadaşlar çeteleşince mi ki büyükşehirlerde gruplaştıkları birçok muhit, mahalle var.
          roar
          Bütün yatırımı onların üstüne yapıp milyarlarca dolar harcadınız da ne geçti elinize? Koca bir hiç. Kendi ülkenizin vatandaşına sahip çıkmadınız hatta sormadınız bunu yaparken. Bu yüzden yerinde bir söylem olmuş bana göre.
           rarero
           Bu ne ırkçılık ne milliyetçilik. Kaldı ki milli duygularla bunu söylemesi de çok normal olurdu zaten. Yapılan yatırımlar sonucu el elde kaldık öylece. Her şey izlenilen yanlış politikalar yüzünden koca bir hiç olmaktan öteye geçemedi. Ülkenin dört bir yanını sardılar çünkü kontrolsüz yaptılar. Yazık oldu vatana, vatandaşa. Yine ceremesini bizler çektik. Onlar değil.
            bnldrn-
            o değil de bu pandemi suri lere yaradı en son avrupa sınırlarına dayanmıslardı tam gıdıyorlardı corona geldı konu kapandı 10 mılyon surıyelı var ulkemızde daha cok olur ama az olmaz masallah 23 yasında surıyelı bıreyın 3 cocugu var burdan hesap edelım cok geç kaldık artık gıtmezler
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.