Türkiye Dinsizleşiyor mu Dindarlaşıyor mu?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   sedefartuny
   Yepyeni bir gündemimiz var arkadaşlar. Ülkemiz dinsizleşiyormuş. Hashtag Twitter'da üst sıralara kadar çıkmış durumda. Anayasamızın ikinci maddesinde de belirtildiği üzere "Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına ve başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, milli, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Bu ilke tamamen gözardı edilerek 'Türkiye sekülerleşiyor mu?' sorusu bugün ise 'Türkiye dinsizleşiyor' görüşü gündeme geldi. Biz mi farklı bir ülkede yaşıyoruz yoksa bu görüşü savunanalar mı anlaması güç. Bir ülkenin dinsizleşmesinin yaratabileceği durumlar neler olabilir peki? Kabul edelim bizim ülkemiz dizsizleşebilmiş bir ülke değil her ne kadar teknik olarak laik bir ülke olsak bile. Ülkemiz iddia edildiği gibi dinsizleşse (ki sanmıyorum) ne gibi bir durumla karşılaşabilirdik?
    zln
    Lütfen daha önce insanileşelim. Lütfen!!!
     santorin
     Peki siz bundan ne kazanacaksınız ? Ülke dinsizleşsin veya dindarlaşsın fark etmez. Her geçen gün vakti hak olan o kıyamette yaklaşıyor. Onu da belirteyim sizlere. Öncelikle bir kere "bir insan için" önemli olan neslin hangi çağda ne kadar dindar olduğu değil "bir insan için" önemli olan hangi çağda olursa olsun ister dindarların çoğunluk olduğu çağda ister dinsizlerin çoğunluk olduğu çağda "o insanın" hangi tarafta yer aldığıdır ki buda ancak KENDİSİ İÇİN. Her an Allah'ın verdiği nefesi alıp Allah'a, dinine ve kullarına düşmanlık yapan nankörlerin kötülerin yanında mı ? Yoksa iyilerin yanında mı ? Oysa ALLAH Teala'nın hiçbir kimseye ihtiyacı yoktur. İnsan hangi tarafta yer alırsa alsın, ne yaparsa yapsın ancak kendi için yapar. Bir insanın yaptığı iyilik "o insanın kendi yararına" bir insanın yaptığı kötülükte "o insanın kendi zararınadır." ALLAH Teala mutlak galiptir, ALLAH Teala'nın kürsüsü alemleri kapsamıştır. Nuru, yüceliği ve hükümdarlığı bütün alemleri içine alıp kuşatmıştır. Bizler aciz birer insanoğluyuz. Bir uçaktayken dahi az bir şey gökyüzüne çıksak dünyamızdan, kendimizi karınca gibi bile göremiyoruz ki çıplak gözle. Yoksa Allah'a ve dinine düşmanlık yapanlar, bu dünyanın onlara kalacaklarını mı sanıyorlar ? Alemlerin Rabbi ALLAH Teala zalimlerin hesabını da, herkesin hesaba çekileceği gün geldiğinde tastamam görecektir zaten.
      patronice24
      Dine olan saygı yitiyor gerçeğini göz ardı edemeyiz. Kör cahillik devri aydınlandı gerçeğini göz ardı edemeyiz. Din tüccarları yüzünden 'islam' dinine olan kötü bakış açıları genellendi gerçeğini göz ardı edemeyiz. Z kuşağının dini tamamen kendi kurgularından ibaret olduğu gerçeğini de göz ardı edemeyiz.
       apollonia-corleone
       Dindarların bir kısmı daha radikal bir şekilde dindarlaşırken diğer kalan kısım dinden uzaklaşıyor.Açıkçası bizim yani şu an 20 li yaşlardaki gençlerin çoçukları büyük ihtimalle dinsiz,torunları ise belki dinden habersiz olacak.
        mrsnl33
        Keşke su kutuplasmadan kurtulabilsek.İnananda Inanmayanda aynı yolun yolcusu bunu anlayabilsek...
         hogwartsmektubugelmeyen
         Önce insan olalım. Din sonra gelir. Ve hayır ikisi aynı şey değil. Din insan olmayı sağlamaz
          detokssuyu
          İnsanlar dindarlaşmıyor siyaset dindarlaşıyor. Laiklik elden gidiyeeah yani bir bakıma. Hashtag'e baktım sosyolojik ya da manevi bir durumdan çok siyaset mevzu bahis o yüzden geçelim.
           badideasensei
           Din adı altında saçma sapan kısıtlamarla karşı karşıya kalıyoruz. Bu da ters tepiyor. Dini inancı olan da olmayan da kendi içine kapanıyor. Ama her geçen gün sayısı artan dini inancı olmayan insan nüfusu var . Dinsizleşiyoruz.
            ahpte-pateh
            Gençler için bir şey söylemek gerekirse, etrafımdan konuşayım, dindarlaşan bir genç göremedim.
             mertcebirsey
             Biz insan mı değil mi ona bakarız. Dinide onun olsun, dinsizliğide.
              kiripin
              İnsanlığını kaybeden bir ülkede dindarlaşmak biraz zordur...
               bahadir-kislalioglu
               dinsizleşiyor
                patavatszmelek
                #TürkiyeDinsizleşiyor derken? Bir insanın canına kast etmek günahken kadın ölümlerinde ilk sırada olmak... Taciz, tecavüz en büyük günahken kadına, çocuklara ve hayvanlara tecavüzde ilk sırada olmak nasıl bir dindarlık? Bunlar her zaman vardı, şimdi sadece sosyal medyanın etkisi ile duyabiliyoruz. İlk emrin "oku" olmasına rağmen ülkenin %80'i kulaktan doğma bilgilerle din yaşıyor. Anlamadığı Arapça ayetleri ezberleyerek dua ettim sanıyor. Kuran'ı okumayan ve anlamayan insanlar nasıl Müslüman olabiliyor?
                 selam-ozbakan
                 dinler olmadan önce insan varmış insan olalım önce sonra ne olursanız olun ben im için dinin bir anlamı yok
                  peripedia
                  Her ikisi de yani kutuplaşıyor. Dindar bu koşulları muhafaza etmek için daha muhafazakarlaşıyor. Seküler koşulları tersine çevirmek için kendi inancına daha çok sarılıyor.
                   eski_bi_tanidik
                   "Dinsizleşebilmiş"? Dinsizlesmesi mi gerekiyor. Ayrica dinsizlesiyor daha aydin (!) Oldugunu savunan insanlar cogaldi.
                    hex-omega
                    keşke dogmadan kurtulsak... ama dinin kişiselleşmesi bile bana yeter.
                     uluhan-acikel
                     Türkiye dindar diyelim bu kadar tecavüz istismar yolsuzluk ve hayvanlara yapılanlar konuları nasıl oluyor?Allah korkusu olan zaten yapmaz. Ateistliğin arttığı gençler için özellikle söyleniyor ama dinsizlik toplumun büyük çoğunluğunda yok.
                      mrlawyerkk
                      Dindarlaşıyor tabii ki. Özellikle dini inançların tehlikede olduğu, ülkenin dinsizleştiği görüşlerinin kamuya sunulması ile birlikte insanlar savunma mekanizmasına geçiyor ve dini bunun için kullanıyorlar.
                       mvered
                       İkiside değil. Dinler değerini ve ikna ediciligini kaybediyor. Bugün yaşadığımız her yerden bir tat koyup paganizmin en ilkel halini yaşamaktır.
                       /
                       0

                       Tarihe Göre

                       İçerik bulunamadı.