Türkiye Dinsizleşiyor mu Dindarlaşıyor mu?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   sedefartuny
   Yepyeni bir gündemimiz var arkadaşlar. Ülkemiz dinsizleşiyormuş. Hashtag Twitter'da üst sıralara kadar çıkmış durumda. Anayasamızın ikinci maddesinde de belirtildiği üzere "Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına ve başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, milli, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Bu ilke tamamen gözardı edilerek 'Türkiye sekülerleşiyor mu?' sorusu bugün ise 'Türkiye dinsizleşiyor' görüşü gündeme geldi. Biz mi farklı bir ülkede yaşıyoruz yoksa bu görüşü savunanalar mı anlaması güç. Bir ülkenin dinsizleşmesinin yaratabileceği durumlar neler olabilir peki? Kabul edelim bizim ülkemiz dizsizleşebilmiş bir ülke değil her ne kadar teknik olarak laik bir ülke olsak bile. Ülkemiz iddia edildiği gibi dinsizleşse (ki sanmıyorum) ne gibi bir durumla karşılaşabilirdik?
    zln
    Lütfen daha önce insanileşelim. Lütfen!!!
     patronicee
     Dine olan saygı yitiyor gerçeğini göz ardı edemeyiz. Kör cahillik devri aydınlandı gerçeğini göz ardı edemeyiz. Din tüccarları yüzünden 'islam' dinine olan kötü bakış açıları genellendi gerçeğini göz ardı edemeyiz. Z kuşağının dini tamamen kendi kurgularından ibaret olduğu gerçeğini de göz ardı edemeyiz.
      apollonia-corleone
      Dindarların bir kısmı daha radikal bir şekilde dindarlaşırken diğer kalan kısım dinden uzaklaşıyor.Açıkçası bizim yani şu an 20 li yaşlardaki gençlerin çoçukları büyük ihtimalle dinsiz,torunları ise belki dinden habersiz olacak.
       hogwartsmektubugelmeyen
       Önce insan olalım. Din sonra gelir. Ve hayır ikisi aynı şey değil. Din insan olmayı sağlamaz
        santorin
        Peki siz bundan ne kazanacaksınız ? Ülke dinsizleşsin veya dindarlaşsın fark etmez. Her geçen gün vakti hak olan o kıyamette yaklaşıyor. Onu da belirteyim sizlere. Öncelikle bir kere "bir insan için" önemli olan neslin hangi çağda ne kadar dindar olduğu değil "bir insan için" önemli olan hangi çağda olursa olsun ister dindarların çoğunluk olduğu çağda ister dinsizlerin çoğunluk olduğu çağda "o insanın" hangi tarafta yer aldığıdır ki buda ancak KENDİSİ İÇİN. Her an Allah'ın verdiği nefesi alıp Allah'a, dinine ve kullarına düşmanlık yapan nankörlerin kötülerin yanında mı ? Yoksa iyilerin yanında mı ? Oysa ALLAH Teala'nın hiçbir kimseye ihtiyacı yoktur. İnsan hangi tarafta yer alırsa alsın, ne yaparsa yapsın ancak kendi için yapar. Bir insanın yaptığı iyilik "o insanın kendi yararına" bir insanın yaptığı kötülükte "o insanın kendi zararınadır." ALLAH Teala mutlak galiptir, ALLAH Teala'nın kürsüsü alemleri kapsamıştır. Nuru, yüceliği ve hükümdarlığı bütün alemleri içine alıp kuşatmıştır. Bizler aciz birer insanoğluyuz. Bir uçaktayken dahi az bir şey gökyüzüne çıksak dünyamızdan, kendimizi karınca gibi bile göremiyoruz ki çıplak gözle. Yoksa Allah'a ve dinine düşmanlık yapanlar, bu dünyanın onlara kalacaklarını mı sanıyorlar ? Alemlerin Rabbi ALLAH Teala zalimlerin hesabını da, herkesin hesaba çekileceği gün geldiğinde tastamam görecektir zaten.
         ahpte-pateh
         Gençler için bir şey söylemek gerekirse, etrafımdan konuşayım, dindarlaşan bir genç göremedim.
          mrsnl33
          Keşke su kutuplasmadan kurtulabilsek.İnananda Inanmayanda aynı yolun yolcusu bunu anlayabilsek...
           badideasensei
           Din adı altında saçma sapan kısıtlamarla karşı karşıya kalıyoruz. Bu da ters tepiyor. Dini inancı olan da olmayan da kendi içine kapanıyor. Ama her geçen gün sayısı artan dini inancı olmayan insan nüfusu var . Dinsizleşiyoruz.
            mertcebirsey
            Biz insan mı değil mi ona bakarız. Dinide onun olsun, dinsizliğide.
             detokssuyu
             İnsanlar dindarlaşmıyor siyaset dindarlaşıyor. Laiklik elden gidiyeeah yani bir bakıma. Hashtag'e baktım sosyolojik ya da manevi bir durumdan çok siyaset mevzu bahis o yüzden geçelim.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.