1
29.12.2020
Türkiye'deki İnsanların %40'nın Okuma, Yazma, Basit Sayısal Bilgiler, Sorun Çözme Gibi Temel Yeteneklere Sahip Olmaması
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   arasserin
   Uluslararası bir ekonomi örgütü olaran Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) 'nin verilerine dayanarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından da yayınlanan Türkiye karnesinde sonuçlar ülkemiz adına çok üzücü. Türkiye’deki yetişkinler, Yetişkin Becerileri Araştırmasına katılan diğer OECD ülkeleri ile kıyaslandığında değerlendirme yapılan her üç alanda da (sözel beceriler, sayısal beceriler ve teknoloji zengin ortamda problem çözme becerileri) ortalamanın altında performans göstermişler. Aşağıdaki tablolardan bunu ve diğer ülkelerle aramızdaki farkı görebilirsiniz.
   https://www.oecd.org/skills/piaac/Skills-Matter-Turkey-Turkish-version.pdf
   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Raporu, Tabloların Hepsi Bu adreste Var
   Sorulan sorular öyle zor, ciddi sorular değil okuduğunu anlamak, basit matematik problemleri gibi sorular. Buna rağmen Türkiye'deki insanların yaklaşık %40 ı bu konuda yetersiz. Ben açıkçası sonuçlara çok şaşırmadım. Türkiye'nin eğitim için çok ciddi reformlara ihtiyacı var. Başka türlü nasıl geliştirilir bu tarz yetenekler bilmiyorum. Tamamen sınav odaklı yaşadığımız için beceri elde etmek yerine sınav geçmeye çalışıyoruz. Bu da bize bir şey öğrendiğimizi sandırıyor ama aslında hiçbir bilgimiz yok.
    cinayetvaraga
    Toplum olarak vasat kalıyoruz ve bu vasatlıkların yanında yaşayarak onların mutsuzluğundan bulaştırıyoruz hayatımıza. alıştık buna da...
     monaiman
     Cahil sorunu.
      damarcibasi
      Hastalara ameliyat öncesinde onam formu imzalatırken sıkça rastladığım durum. Onam formuna kendi el yazılarıyla "okudum anladım kabul ediyorum" yazmalarını istiyorum bu 4 kelimeyi yazarken bile o kadar zorlanıyorlar ki. Bir yandan şaşırtıcı bir yandan çok üzücü.
      /
      0

      Tarihe Göre

      İçerik bulunamadı.