Türkiye'de Psikolojik Destek Alma Kültürünün Gelişmemiş Olması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   raselika
   Nasıl bedenimiz hasta oluyorsa ruhumuz da aynı şekilde hastalanabilir. Bu garip karşılanmaması gereken bir durum olmasına rağmen Türkiye' de ne yazık ki bu durum çok farklı boyutlarda değerlendiriliyor. Gidene delirmiş bu gözüyle bakılıyor. İlla şizofreni hastası olmanıza gerek yok ki kaldı ki olabilirsiniz de. Tedavisi mümkün olan her şeyin desteği uzmanlarından alınabilir.
    ruhurevani
    Terapiye giden her insanın psikopat, sosyopat vb. olduğu düşünüldüğü için terapiye ihtiyaç duyduğunu düşünen bir çok insan 'deli' etiketini yememek için ya gitmiyor ya da gittiğini gizleme ihtiyacı duyuyor gibi geliyor bana. Ama bilinen bir teori de der ki: “Psikologlara hiçbir zaman gerçek deliler gitmez; gerçek delilerin delirttikleri gider.”
     nunukafasi
     Çok doğru. Şahsen 2.5-3yıldır terapiye gidiyorum. İlk gittiğimde ciddi olarak psikolojik problemlerim vardı. Şimdi kalmadı çok fazla şeyi çözdük. Çok fazla gerçekle yüzleştim. İtiraf etmek gerekir ki kolay bir süreç değil. Çünkü o güne kadar hiç bilmediğin şeylerle yüzleşiyor insan. Mesela daha 3-4seansta annemle sarıldığım bir anı hatırlayıp hüngür hüngür ağlamıştım çünkü orada gördüğüm şey annemin sarılırken bana hiçte içten sarılmadığını esasında sevgisini gösteren bir annem olmadığıyla yüzleşmiş olmaktı. Daha nice aydınlanmalar yaşanıyor. Ama sonrasında o yaşadığınız rahatlama o huzur ömre bedel. Etrafımdaki herkese tavsiye ederim. Herkesin kendine vermesi gereken en büyük hediye olduğunu söylerim. Maddi şeylere yatırım yapmayı bırakın. Kendinize yatırım yapın çünkü ömür boyu kendinizle beraber olacaksınız. Ve çoğu şey sizin suçunuz değil ama bazı şeylerdende sadece siz sorumlusunuz. Hayat ilginç bir dengeyle işliyor.
      ulrich
      E para bitti destek ala ala , cok dehset rakamlar , bu olmasin kulturun gelismeme sebebi, devlet hastanesini hic konusmuyorum..
       benita
       Kesinlikle herkesin gitmesi gerek ama bizim doktorlarımız maalesef ağzımızı açtığımız an basıyor antidepresanı sonra millet teletabiler gibi dolaşıyo etrafta
        apollonia-corleone
        Psikolojik destek alma gidince prozac verilmesinden ibaret olduğu içindir.
         ukela
         Kusura bakmayın aşşa yukarı herkeze cevap yazmış oldum , ancak ağaçtan düşmüş biri olarak bu konuda insanları teşvik etmem gerektiğini hissettim. Ben bipolar , manik depresiv birisi olduğumu öğrendikten sonra ancak sorunlarımın kaynağını ve çözüm yollarını keşfettim. Tabi yolda bir çok kere hastahaneye yatmak , tonla ilaç tüketmek , yüzlerce seans psikoloğa gitmek ve iki evlilik tüketmek bedelinide ödedim. Şimdi kendimi tanıdım , 2 ayda bir psikiyatrımı ziyaret edip hayatıma olabildiğince düzgün bir şekilde devam ediyorum. Çevremdekilerde bendeki değişimleri gördükten sonra artık psikolojik destek konusunda ağızlarını açamıyorlar. Paylaşayım dedim.
          kisidegildisiii
          Keske insanlar bunun yemek icmek kadar dogal bir sey oldugunu anlayabilse.
           wb-
           Gelişmeye başladı toplumda antidepresan kullanımı arttı cinci hocaların hükmü kalktı
            mevsimlerdensnbahar61
            İnsanların yaftalar takmasından ötürü bu tarz olaylar daha gizli oluyor
             atavratfenerbahce
             Sanırım ruhen kendimi yenilemeye 'recreatio' ya ihtiyacım var. önceden ufak bir gezinti ya da eğlenceli bir ortam yetiyordu ama sanırım bir psikolog tan yardıma ihtiyacım var..
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.