32
24.6.2020
Türkiye'de Psikolojik Destek Alma Kültürünün Gelişmemiş Olması
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   raselika
   Nasıl bedenimiz hasta oluyorsa ruhumuz da aynı şekilde hastalanabilir. Bu garip karşılanmaması gereken bir durum olmasına rağmen Türkiye' de ne yazık ki bu durum çok farklı boyutlarda değerlendiriliyor. Gidene delirmiş bu gözüyle bakılıyor. İlla şizofreni hastası olmanıza gerek yok ki kaldı ki olabilirsiniz de. Tedavisi mümkün olan her şeyin desteği uzmanlarından alınabilir.
    atavratfenerbahce
    Sanırım ruhen kendimi yenilemeye 'recreatio' ya ihtiyacım var. önceden ufak bir gezinti ya da eğlenceli bir ortam yetiyordu ama sanırım bir psikolog tan yardıma ihtiyacım var..
     mevsimlerdensnbahar61
     İnsanların yaftalar takmasından ötürü bu tarz olaylar daha gizli oluyor
      ulrich
      E para bitti destek ala ala , cok dehset rakamlar , bu olmasin kulturun gelismeme sebebi, devlet hastanesini hic konusmuyorum..
       nunukafasi
       Çok doğru. Şahsen 2.5-3yıldır terapiye gidiyorum. İlk gittiğimde ciddi olarak psikolojik problemlerim vardı. Şimdi kalmadı çok fazla şeyi çözdük. Çok fazla gerçekle yüzleştim. İtiraf etmek gerekir ki kolay bir süreç değil. Çünkü o güne kadar hiç bilmediğin şeylerle yüzleşiyor insan. Mesela daha 3-4seansta annemle sarıldığım bir anı hatırlayıp hüngür hüngür ağlamıştım çünkü orada gördüğüm şey annemin sarılırken bana hiçte içten sarılmadığını esasında sevgisini gösteren bir annem olmadığıyla yüzleşmiş olmaktı. Daha nice aydınlanmalar yaşanıyor. Ama sonrasında o yaşadığınız rahatlama o huzur ömre bedel. Etrafımdaki herkese tavsiye ederim. Herkesin kendine vermesi gereken en büyük hediye olduğunu söylerim. Maddi şeylere yatırım yapmayı bırakın. Kendinize yatırım yapın çünkü ömür boyu kendinizle beraber olacaksınız. Ve çoğu şey sizin suçunuz değil ama bazı şeylerdende sadece siz sorumlusunuz. Hayat ilginç bir dengeyle işliyor.
        wb-
        Gelişmeye başladı toplumda antidepresan kullanımı arttı cinci hocaların hükmü kalktı
         ruhurevani
         Terapiye giden her insanın psikopat, sosyopat vb. olduğu düşünüldüğü için terapiye ihtiyaç duyduğunu düşünen bir çok insan 'deli' etiketini yememek için ya gitmiyor ya da gittiğini gizleme ihtiyacı duyuyor gibi geliyor bana. Ama bilinen bir teori de der ki: “Psikologlara hiçbir zaman gerçek deliler gitmez; gerçek delilerin delirttikleri gider.”
          apollonia-corleone
          Psikolojik destek alma gidince prozac verilmesinden ibaret olduğu içindir.
           benita
           Kesinlikle herkesin gitmesi gerek ama bizim doktorlarımız maalesef ağzımızı açtığımız an basıyor antidepresanı sonra millet teletabiler gibi dolaşıyo etrafta
            cahit
            İnsanların bilgisizliği psikolojik destek alan herkesin deli miamelesi görmesi Olayların aslını bilmeden toplumdaki kulaktan kulağa yayılan bilgilerin doğru zannedilmesi psikoloji çok yönlü bir dal olduğu için kişinin yaşadığı olaylara göre tedavide değişim gösterir toplumumuzdaki bilinçsizlik elbet yenilecek
             kisidegildisiii
             Keske insanlar bunun yemek icmek kadar dogal bir sey oldugunu anlayabilse.
              a.l.p.o.l.l.o.n
              Psikolojik rahatsızlığın mı var git yeni tanıştıklarınla dertleş hatta bu rahatsızlıkla tanışma bahanesi bul. Bakın ben psikoloğa gittim yararı oluyor sandım ama anladım ki insanlar ancak insanlarla tedavi olur zaten biz bir şey verirken bir şey alıyoruz ayrıca bulmasıda kolay zaten bulunduğun enerjide seninle aynı enerjide insanlarla oluyorsun. Farkettim de burda da çoğu kişi benzer şeyler yaşamış şuana kadarda burda konuştuklarım sayesinde kendimi keşfederken canım acımadan ilerleyebildim (canımsınız onlar kendilerini biliyorlar 😏) Neticeye gelirsem insanlar ancak diğer insanlarla kendisini tedavi edebilir. Psikolog anca depresan vb. ilacı verecek en fazla (tamam gidin gitmenize bir şey demem ama bir süre sonra faydası olmayacak) Neden mi ? Çünkü o zamana kadar hep kendinden kaçıyor olacaksın artık kendinden kaçmayı bırak kendine şöyle bir bak ben ne istiyorum de kendinle barışık olmassa sen nasıl seveceksin başkalarını ? Şimdi bir düşün bakalım benim neyim var de ve sorunu anlamıyorsan bile başkalarından yardım istemeyi sakın bırakma elbet birileri sana yardım edecek ve sana son önerim okuyucu şu sözu hep kendine söyle 👉🏻"Ben yaşamaya değerim...."
               cokbilmisdegilcokbilen
               E tabi, genellikle deli doktoru filan diyorlar. Hatta çok şaşırmıştım, baya böyle birlikte mezun olduğum ve görece kendisni marjinal olarak tanımlayan bir tanıdığımda 1 yıl annesiyle kaldıktan sonra bir temizlik hastalığı baş göstermişti. O kadar ciddi boyutlara gelmişti ki boşanma aşamasına ulaşmıştı artık. Doktora git, psikoloğa git dedik. Baskı yapınca en son ben deli değilim diye bağırlmıştı
                ukela
                Kusura bakmayın aşşa yukarı herkeze cevap yazmış oldum , ancak ağaçtan düşmüş biri olarak bu konuda insanları teşvik etmem gerektiğini hissettim. Ben bipolar , manik depresiv birisi olduğumu öğrendikten sonra ancak sorunlarımın kaynağını ve çözüm yollarını keşfettim. Tabi yolda bir çok kere hastahaneye yatmak , tonla ilaç tüketmek , yüzlerce seans psikoloğa gitmek ve iki evlilik tüketmek bedelinide ödedim. Şimdi kendimi tanıdım , 2 ayda bir psikiyatrımı ziyaret edip hayatıma olabildiğince düzgün bir şekilde devam ediyorum. Çevremdekilerde bendeki değişimleri gördükten sonra artık psikolojik destek konusunda ağızlarını açamıyorlar. Paylaşayım dedim.
                 rarero
                 Türk toplumunun geçmişinde bununla ilgili nasıl bir travma var bilmiyorum ama gerçekten genel olarak bir toplum korkusu olduğundan söz edilebilir bence. Bu kültür gelişmiş olsa daha sağlıklı bir toplum olacağımıza yemin edebilirim ama kanıtlayamam.
                 /
                 0

                 Tarihe Göre

                 İçerik bulunamadı.