Türkiye'de En Büyük Meslek Grubunun Hala Ev Hanımlığı Olduğu Gerçeği
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   sedefartuny
   %29 ile ülkemizde en büyük meslek grubu ev hanımlığı. Cam tavanlar, mobbingler malum. Cam tavan demişken geçenlerde bu isimle yeni bir klişe yaz dizisinin ekranlarda olduğunu gördüm. Dizinin konusu nedir bilmiyorum büyük olasılıkla zengin oğlan fakir kız mevzularıdır ama cam tavan böyle bir şey değil. Kadınlar çalışma hayatında yer bulamıyor, bulsa dahi mobbinge maruz kalıyor. Aynı pozisyonda çalışan bir kadın bir erkekten daha az maaş alıyor. Tüm bunların sonucu olarak da ev hanımlığı en büyük meslek grubu olmaya devam ediyor.
    _gizem_
    Türkiye'de okumak, kadın olmak, yaşamak cidden zor...
     badideasensei2
     Fark ettim de kariyer çocuk ya da hayallerini ya da anneliği+ev hanımlığını seçmek zorunda kalan hep kadınlar. Ya da çalışmasa da evlenir/evde oturur(!) denilen de kadınlar. Aynı evde yaşadığınız insan(lar) ile sorumluluklar paylaşılabilir. Seçim yapmak zorunda değiliz ama zorundaymışız gibi lanse ediliyor.
      monaiman
      Ev beyliği devri açılsın artık.
       fairytale-
       Bitmeyen tek meslek
        imcherry_
        iş mi var aw mecbur ev hanımlığı yapıyoruz
         eliymalik
         git gide azalıyor ve gelecekte tamamen bitecek olandır. bunun iki tane nedeni vardır; 1- anne ve babalar artık kızım evlensin demiyorlar, okusun ayakları üstünde dursun, bizim çektiğimizi çekmesin diyorlar. (eskiye nazaran sayıları arttığı için böyle söylüyorum yoksa istisna olan aptal ebeveynler hala var tabi ki) 2- toplumdaki bireylerin bilinçlenmesi ile olan çocuk yapmama durumu da ikinci neden. kadın ve erkek iş hayatında, günümüz şartlarında çocuk yapmak yerine gezip tozmayı, akademik kariyer yapmayı, evcil hayvan beslemeyi tercih ediyorlar. ki doğru yapıyorlar. şu an için bu dünyaya çocuk getirmek çok akıl karı değildir.
          raselika
          Kadınların eğilimi bu yönde. Özellikle çocuk olunca daha fazla fark edilir hale geliyor bu durum. Çalışan da işini bırakıyor. Bir yerde mantıklı ama...
           alevalevay
           Hayalimdeki meslek
            derinfeylesof
            en zor meslek bana göre evde bütün gün yatmak demek değil. çamaşırı, bulaşığı, çocuğu yemeği, temizliği,ihtiyaçları, ütüsü vb. 1 saat ütü yapsan belin ağrıyor zaten
             detokssuyu
             Ülkemizde hala eşinin çalışmasını istemeyen kocalar var. Hal böyle olunca bu sayı artmaya da devam eder bence.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.