Türkiye'de Alkol Satış Yasağına Sevinen Aile İçi Şiddet Mağduru Kadınlar Olduğu Gerçeği
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   Liseden bir arkadaşım var. Çok sever ve hala görüşürüm. Bugün konuşma şansımız oldu. İkimizde çok sıkılmışız ya da birbirimizi özlemişiz belli ki telefonda iki-üç saat konuştuk. O esnada da karantinada alkol satış yasağı mevzularını okuyordum. Sesli düşündüm. Özgürlük dedim, böyle şey mi olur dedim ve ne yazık ki arkadaşımın eşinin alkol sorunu yüzünden aile içi şiddete maruz kaldığını öğrendim. İyi ki yasaklandı dedi, en azından 10-15 gün rahat ederim dedi, inşallah haberi yoktur yasaktan da alıp gelmez dedi. Beynimden vurulmuşa döndüm tabii. Arkadaşımın çevresinde işleri bozulan, ekonomik sorunlar yaşayan birçok iyi aile babaları (!) alkole vurmuş ona göre. Parasızlığa dermanı alkol şişesinde arayan alkol aldığı zaman da eşine şiddet uygulayan birçok tanıdığı varmış. O yüzden alkol satışlarının karantina boyunca yasaklanması haberini oldukça anlamlı buluyor. Bize çok uzak dünyalar olabilir ama ben de bir "Ya acaba?" diye düşünmedim değil arkadaşlar. Elbette bu yasağın aile içi şiddeti önlemek için atılmış bir adım olduğunu düşünmüyorum bu arada ama görüyorsunuz ne hayatlar var.
    tsukyomi
    Çok basit bir örnek verelim. Trakya'da alkol tüketimi grafikleri parçalarken şiddet oranı Türkiye'nin geri kalanına kıyasla çok düşüktür. Kansız kişiliklerine kılıf arayan ilk alkolü suçlar. Alkol enerjinin aksine gevşetir arkadaşlar yapmayın. Ağzınızla da içseniz, oturma organınızla da içseniz gevşetir. Ama karakteriniz güçsüzün üstünde güç kullanmaya kurulu ise geçmiş olsun, ne alkol üstlenir suçu ne başka başka bir şey. Ya acaba diye düşünmeyin, kişinin içtiğine değil, kendisine odaklanın.
     monaiman
     İşte sorun alkol değil, sorun ceza hukukunda. O gider alkolün ardına sığınıp hata yaptım der ama kimse şiddete meğilli olduğunu düşünmez. Sıkıntı bu, verilmeyen cezalar.
      lafgzf
      O durumu yaşamayan hiç kimse anlayamaz o kadının sevincini. Bir gün de bir gündür diyor yasaklar falan umrumda değil benim umrumda olan o kadın ve onun gibi şiddete maruz kalanlar ve alkolün ardına sığınarak ailelerine zulüm yapan vasıfsızlar ve susan susturulan susturulmak zorunda kalan kadınlar...
       pazartesi
       Ailelere kötğ haberi vereyim o zaman: içip içip döven kişi alkol yasağında yoksunluk krizine girip dövecek. O kadınlaraş iddet uygulayan şey alkol değil. Alkol sadece insanın içinde tuttuklarını dışarı yansıtır. Bir nevi sosyal filtreyi kaldırır, kişi gerçek kişiliğini gizleyemez. Alkol yoksunluğu da aynı etkiyi yaratır ya da öfke. Ya da açlık. Ya da herhangi bir stres. Ya da bir müddet sonra dövüp deşarj olamadığını farkedip alkolsüzken döver. ŞİDDETİN BAHANESİ YOK. O orospu çocukları yok alkollüydüm yok anamın amıydım vs bahaneler üretiyor olabikir ama tek bahane onların katıksız bir pezenk olması. Kabullenin.
        gizemino
        Mutlaka buna sevinen vardır ben böyle bir duruma maruz kalmamış biri olarak ahkam kesmek istemem asla. Ama bir yandan da sarhoşken yaptıklarını ayık kafayla da yapar gayet diye hissetmeden , söylemeden duramıyorum. Umarım hiçbir kadın bunları hiçbir gün çekmek zorunda kalmaz.
         kafatamircisi
         Yaşı tutmadığı için Markete gitse sigara alamayacak ergenikoslar alkolü eleştiriyor olması) yaşadıkları aile ortamı ve çevreleri varoş olduğu için bu tür toplumsal bozukluklara çokça şahit oluyorlar Ya da çok türk dizileri izliyorlar Makarna ve kömür yan etkilerinin olma ihtimali de var Bu memleketi de ayran içenler batırdı, rakı içen adamlar kurtardı. Bkz. Mustafa Kemal Atatürk Atam şimdi gelsin kendi elimle rakısını doldurur koyarım önüne rahatsız olanlar Afganistan veya irana gidebilir Tam istediğiniz gibi şeriat ülkesi Alkol yok ama 1 adamın 4. Karısı olma ihtimaliniz çok yüksek😎
          mrlawyerkk
          Bu arkadaşın bir kolluk kuvvetinden yardım alması ya da ailesine açılması gerek. Alkol almayınca beni dövmez diye bir matematik yok çünkü. Kaldı ki alkol temin edemeyeceği de muallak.
           _sofia_
           Başkan durumu özetlemiş. Şiddet kişilik sorunudur. Alkol sonucu değil.
            sedefartuny
            Çok canım sıkıldı benim bu duruma. Alkol işin bahanesi ama bir gün huzurla uyumak için çareyi buralarda arayan bir kadın olduğunu duymak onu tüylerimi diken diken etti.
             kisi
             Eskilerin bahaneleri bunlar. Kişiyi suçlamamak için günah keçisi aramaktan başka bir şey değil. Çok var böyle. Fakirlikten yapıyor, anası yüzünden yapıyor, arkadaşları yüzünden yapıyor, hastalığı yüzünden yapıyor.... Bunlar olmasa altın gibi bir kalbi var. Yok altın gibi bir kalbi. Suçlu direkt kendisi. Boş boş keçi aramanın mantığı yok.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.