Türkiye'de Alkol Satış Yasağına Sevinen Aile İçi Şiddet Mağduru Kadınlar Olduğu Gerçeği
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   Liseden bir arkadaşım var. Çok sever ve hala görüşürüm. Bugün konuşma şansımız oldu. İkimizde çok sıkılmışız ya da birbirimizi özlemişiz belli ki telefonda iki-üç saat konuştuk. O esnada da karantinada alkol satış yasağı mevzularını okuyordum. Sesli düşündüm. Özgürlük dedim, böyle şey mi olur dedim ve ne yazık ki arkadaşımın eşinin alkol sorunu yüzünden aile içi şiddete maruz kaldığını öğrendim. İyi ki yasaklandı dedi, en azından 10-15 gün rahat ederim dedi, inşallah haberi yoktur yasaktan da alıp gelmez dedi. Beynimden vurulmuşa döndüm tabii. Arkadaşımın çevresinde işleri bozulan, ekonomik sorunlar yaşayan birçok iyi aile babaları (!) alkole vurmuş ona göre. Parasızlığa dermanı alkol şişesinde arayan alkol aldığı zaman da eşine şiddet uygulayan birçok tanıdığı varmış. O yüzden alkol satışlarının karantina boyunca yasaklanması haberini oldukça anlamlı buluyor. Bize çok uzak dünyalar olabilir ama ben de bir "Ya acaba?" diye düşünmedim değil arkadaşlar. Elbette bu yasağın aile içi şiddeti önlemek için atılmış bir adım olduğunu düşünmüyorum bu arada ama görüyorsunuz ne hayatlar var.
    nickiharuto
    Alkolsüzlük de sinir yapmıyor mu? 🤔 İki tarafıda sıkıntılı. kurtulun alkolden cebinize, bedeninize yaptıkları yetmiyor bir de sevdiklerinize yapıyor çok acı. 😕 Not:yasağa has bir fikir değildir tüm zamanları kapsar.
     monaiman
     İşte sorun alkol değil, sorun ceza hukukunda. O gider alkolün ardına sığınıp hata yaptım der ama kimse şiddete meğilli olduğunu düşünmez. Sıkıntı bu, verilmeyen cezalar.
      seksenderece
      Alkolün bir tane faydasını sayamayanlar özgürlükten bahsediyor. Amk zararı, faydasından çok olan şeyin özgürlükle ne alakası var. O zaman uyuşturucu da serbest olsun. Beyinler alkol içmekten süngere dönmüş. Tamamen politik. Politik görüşü için g.tünü siktirecek yakında millet. Azıcık şuurlu olan şiddet içeren şeylerin ayık kafayla yapılmadığını bilir. Siyasetinize sokayım. Çarşaf giyen kadınlara yaptığınız saygısızlığı s.keyim.
       tsukyomi
       Çok basit bir örnek verelim. Trakya'da alkol tüketimi grafikleri parçalarken şiddet oranı Türkiye'nin geri kalanına kıyasla çok düşüktür. Kansız kişiliklerine kılıf arayan ilk alkolü suçlar. Alkol enerjinin aksine gevşetir arkadaşlar yapmayın. Ağzınızla da içseniz, oturma organınızla da içseniz gevşetir. Ama karakteriniz güçsüzün üstünde güç kullanmaya kurulu ise geçmiş olsun, ne alkol üstlenir suçu ne başka başka bir şey. Ya acaba diye düşünmeyin, kişinin içtiğine değil, kendisine odaklanın.
        amira
        arkadasinin adina mutlu oldum ama bu gecici bir cozum bu da bir gercek. hala birseyleri degistirmek icin neyi bekliyor insanlar anlamiyorum. derin bir degisim lazim gercekten. daha ne kadar kotusunu gormeli insanlar sistemin dogru olmadigini anlamak icin. (bozuk turkcemle anlata bilmisimdir umarim)
         lafgzf
         O durumu yaşamayan hiç kimse anlayamaz o kadının sevincini. Bir gün de bir gündür diyor yasaklar falan umrumda değil benim umrumda olan o kadın ve onun gibi şiddete maruz kalanlar ve alkolün ardına sığınarak ailelerine zulüm yapan vasıfsızlar ve susan susturulan susturulmak zorunda kalan kadınlar...
          eski_bi_tanidik
          Ne kadar kotu
           gizemino
           Mutlaka buna sevinen vardır ben böyle bir duruma maruz kalmamış biri olarak ahkam kesmek istemem asla. Ama bir yandan da sarhoşken yaptıklarını ayık kafayla da yapar gayet diye hissetmeden , söylemeden duramıyorum. Umarım hiçbir kadın bunları hiçbir gün çekmek zorunda kalmaz.
            detokssuyu
            Peki ya sonra? Hepimiz bu süreçte çok yıprandık ama eşimize dostumuza şiddet uygulamıyoruz ya da alkole sığınmıyoruz durumu buna indirgemek halının altına süpürmek resmen.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.