Türkçeleştirelim Derken Katliama Uğrattığımız Orijinal Sözcükler
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   sedefartuny
   Dizi ve film isimlerininde çok yapıyoruz bunu. Nedenini hala anlamam. Neden 'Eternal Sunshine Of The Spotless Mind' bizim dilimize geçince 'Sil Baştan' oluyor? Neden buna ihtiyaç duyuyoruz filmi orijinal adı ile bilip, duyup izlediğimizde ne değişiyor? Türkçe adı ile izlediğimizde ne değişiyor? Astronot sözcüğünü türkçeleştirmeye çalışıyoruz şimdi de ya hu neden? Dile sahip çıkmak bu değil ki. Otobüse oturgaçlı götürgeç diyorsun, astronota cacabey diyorsun sonra "Bugün bir toplantı set edelim." cümlesini kuruyorsun. Olmaz.
    moon_night
    Oturgaçlı götürgeçin(??) Otobüs olduğunu öğrendiğimden beri hiçbir şey yolunda gitmiyo
     kayberkay
     ya aslında ben de o konudan muzdaribim film isimleri orjinale cevrilmeli ama sanki bu da kendince bı hava katıyor yani film hakkında bi durum sonucta sil baştan aşırı mantıksız bı isim değil bu spesifik örnekte
      necnec
      Türkçe derslerini iyi dinletmek geriyor...
       detokssuyu
       Suicide Squad var ya intihar timini gerçek kötüler diye çevirdik. Bu kadarına da pes ama artık. Adı gerçek kötüler olan filmi kim neden izlemek istesin bu konuda çok vizyonsuzuz çok.
        decim_parade
        Leon'u "Sevginin Gücü" , Sweet November'ı "Kasımda Aşk Başkadır", One Flew Over The Cuckoo's Nest'i "Guguk Kuşu" olarak çevirenleri saygı duruşuna davet ediyorum.
         efenditoranaga
         "The Time Machine" gayet açkı ve net. Neden zaman yolculuğu diye çevirirsin.
          peripedia
          Shameless'ı Bizim Hikaye yaptı insanlar. Gerçekten bu konuda çok başarısızız. Türkçeleştirelim eyvallah ama anlam kaybına sebebiyet vermek Türkçeleştirmek demek değil.
           gulfemkaya
           Now you see me diye bir film vardı onu da sihirbazlar çetesi de çevirmişlerdi. Bu yabancı filmlerin Türkçeleşmesi konusunda orijinal fikirler çıkıyor
            kisi
            Seyircinin ilgisini çekmek, kolay hatırlanmasını sağlamak vs. Bu değişiklikler yapımcının izni olmadan yapılmaz zaten. Onların amacı da seyircinin ilgisini çekmek. Seyirci yoksa filmlerin %99'u da yok.
             samyeli90
             Filmlerin orjinal isimlerini bulup sonrasında Türkçesi ne acaba diye aramak 😂
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.