Türk Mimarisi
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   eo110
   Osmanlı döneminde filizlensede dünya tarihinde çok yer kaplamayan bir durum söz konusu. Günümüzde o dönemlerden kalan mimari eserlerin sadece camiiler veya çok az miktarda köprü,saray gibi yapılarda yansıması ve şehirleşmeler de hiç bir iz olmaması çok net. Şu an belki de dünyada "betonlasma" ve yapılaşmaya en çok para harcayan devletlerden biriyiz fakat ne yazık ki yapılan hiç bir ev, köprü ve kurum binalarının hiç bir estetiğinin olmaması sizce ne ile alakalı? Mesela neredeyse bütün büyükşehirlerimizde metro yapım çalışmaları var.Ancak ne bir uzun vadeli plan ne de bir estetik anlayışı var. Mesela Stockholm ve Moskova gibi şehirlerde metro istasyonları sanat kokuyor ve belirli bir plan çerçevesinde yapılıyor. Bu konuda bilgisi ve ilgisi olan arkadaşlar bildiklerini paylaşırsa sevinirim. Sizce biz neden bu gibi işlerde becerikli değiliz? Bu müteahhit teröründen nasıl kurtuluruz?
    kitaptakikurt
    sonuçta bu gibi işler ihale şartnameleri belirtilerek açılıp veriliyor.ihale şartnamelerinde istenilen mimari taslaklar,renderlar belirtilmediği için mütahit firmalar kafasına göre kendi maliyetini düşürebilceği işin içinden çıkabileceği şekilde işi tamamlıyolar ve hakedişi alıyorlar.bu tarz çalışmaların yapılabilmesi için bünyede yabancı ülke mimarilerinden haberdar yaratıcı mimarlar bulunması gerekir,yapılacakları şartnamede yazmaları gerekir gerekir de gerekir hepsi maliyet belediyeye de maliyet firmaya da maliyet.herşey karadüzen,alışılmış şekilde devam ettiği için bu böyle
     gregory_
     Benim konum degil ama estetik kaygilarda haklisin, ben seks basliklarindan sikayetci arkadaslari görme umudundaydim bu baslikta.
      a.l.p.o.l.l.o.n
      Bende acayip rahatsız oluyorum. Bazen şehir planlamacısı olup düzeltesim geliyor ortalığı
       altmisbir
       Günümüzde nadiren olsada dünyada bir ekol yaratan mimarî eserler yapılmaya başlandı mesela yeraltına yapılan bir cami var sancaklar camii dünyanın en güzel dini yapısı seçildi birkaç türk firmasının Rusya'da Afrika'da falan yaptığı hastaneler avmler ödül aldı hatta bir Türk inşaat firması yılın en önemli inşaatları ödülünü defalarca aldı falan. Osmanlı Selçuklu gibi dönem mimarileri de muhteşem ince süslemeler sarkıt ve sütun dekorları ile dolu ama şehir planlaması konusunda çok çok çok gerideyiz en önemli eksik kafa yapımızda mesela yeniyse güzeldir diye bir algı var yıkamıyoruz. İtalya'da 300-400 senelik semtler olduğu gibi duruyor. Benimde yurtdışında görmek istediğim 2 ülkeden biri orası zaten. Demek istediğim mikro ölçekte bazı başarılarımız ama genelde ve şehircilik gibi konularda çok eksiklerimiz var.
        monaiman
        Osmanlı biliyorsunuz ki fethettiği yerin mimari dokusuna dokunmamıştır. Çünkü o istiyor ki yalnızca bana bağlı kalsınlar, vergilerini ödesinler. Diğer tüm icraatlarında serbesttirler(ibadet, mimari, yaşam tarzı vs.) Bu sebeple Türk mimarisinden arta kalanlar ya Türkiye Selçuklu, Anadolu Selçuklu ya da Endülüs Emevi(İspanya) devletine aittir. Zaten ondan önce de hep göçebe yaşam vardı. Osmanlı mimarisi ise Anadolu sahasında kendini belli ederr. Diyeceklerim bu kadar. Tşk.
         makeup-alp
         Ülkemize inşa edilen eserleride şu anda yabancılar gelip yapıyor sanırsam, bilmiyorum. 🤔🤔
         /
         0

         Tarihe Göre

         İçerik bulunamadı.