Türk Mimari Yapısındaki Zevk Yoksunluğu
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   kisacadeniz
   Türk kültüründeki saray, cami, hamam gibi tarihi yapıları bir kenara bırakalım ve Türk mimarisini düşünelim. Yıllar geçtikçe git gide daha korkunç hale gelen bu apartmanlar, siteler ve binalar hakkında konuşalım biraz da. Gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum. Bu çizimler yapılırken biri de görüp bu nasıl bir görüntü, böyle bir inşaata hiç başlamasak mı gibi bir yorum yapmıyor mu merak ediyorum. Yeni yapılan gökdelenlere, rezidanslara gördükçe, zaten ağaç orman namına bir şey bırakmadık insanın içi daralıyor. Bütün yapılar iç karartıcı dar dar. Şu ülkede estetik zevke uygun bina yapsınlar biraz.
    disi.ejderya
    Az alana ne kadar insan sigdirabilirimin kanıtı. S
     gulfemkaya
     Karadenizli müteahhitlerimize teşekkürlerrr
      matbaagorenhattat
      1) Apartman yapan müteahhitin aklına işlediği günahlar gelmiştir 2) İlk Türk Gökdeleni
       gavrilovich
       Türk kültüründeki saray, cami, hamam gibi tarihi yapıları bir kenara bırakalım... dedin ve zaten mimari kalmadı başka. :D İnşaat la mimari aynı şeyler değil. Türk mimarisi statüsüne giremez bile. Hepsi çarpık kentleşme ve bilinçsiz inşaatlardır. Hali hazırda mimari eser yapılıyor mu bilmiyorum ama konuyu Türk mimarisi olarak ele alabilmek için ilk önce inşaat ile mimariyi ayırmamız gerektiğini düşünüyorum. Burada uzun uzun bahsetmiş zaten ama özetle;
       https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye%27de_mimarl%C4%B1k
       https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye%27de_mimarl%C4%B1k
       Çarpık kentleşme yavaş yavaş son buluyor bunun önüne geçersek ve hali hazırda eserleri korursak mimari yönden yol kat ederiz. Taş taş üstüne koymakla bir koca sinan olunmuyor. Aslında cumhuriyet döneminden bugüne koruduğumuz eserlerimizde mevcut olsa da tarih bir başkadır. Tıpkı şu söz gibi... Hadi gel yıkalım şu Süleymaniye'yi desen, İki kazma kürek, iki de ırgat gerek. Ancak, hadi gel yapalım şunu geri desen, Bir Sinan, bir de Süleyman gerek.
        imailahorsilahh
        Ne mimarlar tanıdık mimar olmayan mk.
         -lucy-
         Bazen söprayzlar yapıyor
          eski_bi_tanidik
          Her yer iyice soluklaşti iyice grilesti. Nefes alacak yer yok amk. İnsanin doğası bu değil. En azından benim sjgsjjsjs böyle yerlerde insan verimli olmaz. "Bi an önce yaşasak olup gitsek" demek. Sonra niye turkiye çok mutsuz sıkıcı. Bir de şunlara bak 😍😍 çok güzelsiniz 💕 bakmak bile mutluluk
           kitaptakikurt
           ilkokul mezunu laz mütahitlerin yaptığı skko apartmanlar.kaç senelik binalar.gel bide benim yaptığım binaları gör sen.milletin beğenmesi için hiçbirşeyden kaçmıyorum maliyet tavan.
            matbaagorenhattat
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.