Türk Kadınlarının Sahip Oldukları Hakları 100 Yıldır Kabullenememesi
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   nediobuoc
   Bunu uzun zamandır düşünüyordum ama bu aralar çok fazla canımı sıkmaya başladı. Türk kadınları uzun yıllardır hukuki anlamda erkeklerle eşit, boşanma hakları var oy hakları var ama kadınlar bunun farkında değiller, belki benim çevremde olanlar böyle bilmiyorum örneğin kadının boşanma hakkı var ama ölüm tehlikesi olmadığı sürece bi erkekten boşanma gereği duymuyorlar onu bi sınav olarak görüp ömür boyu kabulleniyorlar, oy hakları var kocaları nereye oy vermelerini söylerse ona veriyorlar. Bunun sebebi Türk kadınlarının avrupalılar ya da amerikalı kadınlar gibi şiddetli eylemler yapmadan, bu uğurda hiç kayıp yaşamadan, kolayca bu haklara sahip olmaları mı yoksa toplum baskısının çoktan gelenek görenek olarak bize kabul ettirilmesinden mi kaynaklı bilmiyorum. İşin kötü ve ilginç yanı sadece belli yaş üstü kadınların değil gençlerinde baskıcı ve geri kafalı düşünceleri desteklemeleri ve şiddet yanlısı, baskıcı erkeklere aşık olmaları. Bütün bunların yanında kadını geri plana atan tüm düşüncelerin dizilerde, filmlerde genç kadınlarımıza aşılanması karşısında Türk feminizminin bayan değil kadın tartışmasından öteye gidemeden sadece kendilerini tatmin eden eylemler yaparak kendilerine benzemeyen her kadını dışlayarak ona doğru olanı anlatıp arkasında durmak yerine karşısına alıp ezmeye çalışarak prim yapan aptallar ordusuna dönüşmesi beni daha çok üzüyor, bu ülkede sosyal anlamda eşitsizlik bu kadar büyükken bu yüzeysel ve faydasız çabaya girişmek saçma gibi sanki.
    rarero
    Türkiye'deki kadınların profili son 10 yıldır değişmeye başladı. Kadınlar ne yazık ki büyük oranda eğitimsizdi. Hayattaki tek amaçları evlenmekmiş gibi muamele görüyorlardı. Artık yıkılıyor bu algı. Kadınlar kendi ayaklarının üstünde durmaya başladıkça öğrenir böyle şeyleri.
     cherry-cupcake
     türk kadınları olarak çok şanslıyız ve yüzyıldır ilmek ilmek işlenen ve hepsi çok değerli olan tüm haklar bir şekilde gasp ediliyormuş hissi bende de var.
      tiroyitbezi
      Koca parası yemek ve çalışmamak kolaylarına geliyor çok fazla düşünmeye gerek yok.
       tc-atilla-bayimli
       yurtdışında kadınlar haklarını mücadele ederek uzun ve acılı yollardan geçerek kazanmıştır. Bizde ise bu haklar devlet tarafından verilmiştir bu yüzden kadınlarımız haklarının kıymetini bilmemişlerdir.
        cokbilmisdegilcokbilen
        Aslında bu konuda ikiye ayrılıyor kadınlar artık. Bir kadın gücünün farkında olup feminen bir duruş sergilemeye çalışan bir kesim var. Bir de erkek sayesinde bir konfor alanına sahip olabileceğine inananlar ve bu nedenle de ikinci planda kalmayı kabul etmeyenler. Bir grup 09.00-18.00 arası iki kuruş maaşa çalışıp kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyor ve haklarını savunuyor. Diğerleri ise hakların onlara rahatlık getirmeyeceğinin farkında, altında araba kocam ne derse o diye dolaşıyor. Hangi grup daha akıllı bilemiyorum :)
         noobzac
         Hipergami ve yargı kararları da etken olabilir.
          bayanyanlis
          Üzülerek katıldığım bir başlıktır.Fakat bunun nedeninin bu hakları hiç emek vermeden elde edişimiz olduğunu sanmıyorum zira bu alanda verdikleri mücadele nedeniyle acı çeken kadınlarımız da olmuştur geçmişte, fakat pek dillendirilmez isimleri.Beni en çok Nezihe Muhiddin etkilemiştir.Haklarını savunurken yaşadığı itibarsızlaştırma politikasını okuyunca çok üzülmüştüm.Ayrıca Türk kadını Mustafa Kemalin ve belki bir avuç yönetici kadronun desteğini almasının yanı sıra çok sayıda muhalefet eden insanla da muhatap olmuştur ve olacaktır.Ki ayrıca yakın geçmişte başörtûsüyle eğitim hakkı için mücadele eden her kadın da hak mücadelesi vermiştir.Bence haklarını kendilerine çabasızca veren bir el olduğu için değil de çarpıtılmış dini-geleneksel değerler nedeniyle kadınlarımız sınırları belli alanlarından dışarı çıkamıyor veya çıkmamayı tercih ediyor.Öğrenilmiş bir çaresizlik içindeler ve bundan kurtulmanın tek yolu eğitim.
           dioberbat
           Beyniniz olmadığındandır belki de
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.