Tüketim Kültürüne Kapılmıyor Olmanın İyi Bir Yaşamımız Olmadığı Anlamına Gelmesi
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Bir tweet gördüm. Bir kadın arkadaş demiş ki, "Bir montla üç kış geçirilebilir, ayakkabının kırmızı rengi olmasa da olur, Ikea'dan alınmamış bir kitaplıkta iş görür, yemek masasında da çalışılabilir, vayt çaklıt moka yerine sütlü kahve de içilir. Eksiğimiz ihtiyaç mı yoksa herkes gibi olmak mı? Bunu bir düşünelim." Bu tweet birçok kullanıcıyı çok sinirlendirmiş. Bunun fakir edebiyatı olduğunu düşünen var, yoksulluğun güzellendiğini iddia edenler var. Böyle yaşamanın yaşamak olmadığını düşünen de var. Yoksulluğun güzellenmesine ben de karşıyım ama bu durum öyle değil. Ülkemizde gelir adaletsizliği çok ciddi boyutlara ulaşmış durumunda bunu peşin peşin kabul ediyoruz zaten ama son zamanlarda neden ayağımızı yorganımıza göre uzatamıyoruz bunu da düşünmemiz şart. Bu arkadaşın eleştirisi tüketim kültürüne, insanların bir sosyal statü edinebilmek adına içerisinde bulunmak istedikleri mekanlara ya da sahip olmak istedikleri markalara. Ben Starbucks kahvelerine bir ton para vermiyorum diye iyi yaşamıyor olmuyorum değil mi arkadaşlar? Sabah kahvemi evimde hazırlıyorum, yeri geliyor termosumu kullanıyorum ve evimi Ikea'dan dayayıp döşemiyorum. Bu durum benim hayatımı nasıl standartların altında kılıyor? Tasarruf etmek, bütçe yapmak geleceğe dönük kıymetli bir eylemken nasıl oluyor da bu günlerde iyi yaşamamakla eş görülüyor?
    gregory_
    Genellemeleri bos verin neden nasil keyif aldiginiz size özel bisey, starbucks madem örnek benim zevkime göre kahve üretemiyor ben zevksiz miyim ya da yasam standardim mi düsük. Ayni sekilde tasarruf sekli de kisiye özel bir durum sonuçta tek bir hayat var ve keyif alinmali. Salin insanlari:)
     sedefartuny
     Nihat Hatipoğlu'nun görevini mi üstlenmiş bu Twitter'da ki arkadaş? Birçoğumuz yoksulluk sınırının altında yaşıyoruz nasıl bir yaşam mı? Aza kanaat etmek, kıtı kıtına yaşamak nasıl iyi bir yaşam olabilir? Neden ben o kırmızı ayakkabıyı alamıyorum? Suç mu bunları istemek, evet iyi yaşayamıyoruz bunun tüketim çılgınlığı ile alakası yok.
      hogwartsmektubugelmeyen
      Bence abartmamak gerek, yani hedonik tüketim olmalı elbette. Arada Starbucks'tan kahveni de alacaksın, Ikea'dan beğendiğin bir mobilyayı da. Burada önemli olan dengeyi kurmak bence.
       peripedia
       Ne kadar tüketirsen o kadar iyisin, o kadar özelsin, o kadar değerlisin görüşünün hakim olduğu bir toplumda yaşıyoruz artık. Bir şeyler aldıkça insanlar kendilerini değerli hissediyorlar. Hangi markadan alışveriş yaptığımızın ya da nerede yiyip içtiğimizin bir önemi yok. Önemli olan nasıl insanlar olduğumuz iyi mi kötü mü akıllı mı?
        helena22
        Tüketimin gereksizliğini en iyi bu dönemde gördük bence. Gerçekten de önce elimizdekileri düzgün kullanmaya çalışalım, her şeye de ihtiyacımız yok
         fuind
         Aslında buradaki kilit nokta şu: Tüketim yapma imkanın var ve fazla tüketim yapmamak senin tercihinse evet subjektif olarak doğru olabilecek bir tweettir. Ancak tüketim yapamama durumu için yetinmeyi güzellemek sadece afyon etkisi yapar.
          eflayilmaz
          kesinlikle katılıyorum kadına. tüketicilik artık korkunç seviyelere geldi. özellikle sosyal medyada yapılan reklamlar ve dayatmalar sürekli olarak bir ürüne sahip olmamız gerektiği dayatılıyor
           pillowtalk
           Yoksulluğun güzellemesini yapmaya hiç gerek yok bence. İmkanı olan yapar, alır, giyinir, yer, içer, gezer. İmkanı olmayan da güzelleme yapar. İmkanın olduğu halde ise yapmamak tamamen senin tercihin.
            detokssuyu
            2021 yılında ülkemin insanı yemek masasında değil çalışma masasında çalışsın. İstediğini alsın istediğini yesin. Bunu da eleştirmeyin bir zahmet ya. Herkes limitlerde yaşayacak diye bir kaide yok kaldı ki neden yaşasın?
             suha-cakir
             Başından sonuna bildiğimiz İslamcı güzellemesi. Şunu okuyup da tüketim çılgınlığına dair bir şeyler nasıl anladınız hayret ediyorum. Niye arkadaşım, niye istediğimiz bir montu alırken 40 kere düşünmek zorunda kalalım? Niye bir kahve çalışan insanlar için lüks olsun? Verdiği örneklere de bak. Bunu git 50 bin dolarlık çanta takanlara sor önce, sonra fakirliğe falan şükredin tesellisi verirsiniz.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.