298
13.8.2020
Trump mı Biden mı?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   roxannee-
   Malum kasım ayında ABD'de başkanlık seçimleri var. Sizin favori adayınız kim :/ Joe Biden için Türk düşmanı diyorlar. Biden gelirse Türkiye için sıkıntılar daha da artar mı dersiniz?
    pikap
    amerikan seçmeninin gözüyle bakacak olursam, trump'a oy verenler yüzde yüz destekle iç huzurla veriyordur gibi geliyor bana. ona inanarak ve destekleyerek oylarını kullandılar. biden'a oy verenler ise mecburiyetten veriyor. siyahilerin zaten trump'a vermeyecekleri belliydi. çoğu insan da biden sevgisinden değil trump nefretinden oy veriyor. bu durumda seçilecek kişi biden olursa karşısında trump olduğu için seçilmiş olacak. trump seçilecekse siyaset tarihine ismini kazıyacak. bu kadar berbat bir yönetimle bile başta kalabildiği için. biden'a umut bağlamak bana biraz vizyonsuzluk gibi geliyor. oy verecek olsaydım boş oy atardım. illa birini seçecek olsam trump derdim. böyle mecburiyetleri sevmiyorum.
     cansevim
     Al birini vur ötekine İki ucu b*klu değnek En büyük tayyip
      okadin
      Bizim için Ali Ağaoğlu ne ise Amerika için de Trump o. Akıl sağlığından da şüphe duyduğum için her ne kadar 'Erdoğan en iyi dostum' gibi ülkemizin menfaatine olacak açıklamalar yapmış olsa da. Bir magazin ünlüsünün, şovmenin dünyamız adına kararlar alabiliyor olması beni rahatsız ediyor.
       vitaly
       İkisi de show adamı... İsterse sagopa kajmer olsun, emir neyse o uygulanır. Bu konuda Banu Avar'ın çok güzel belgeselleri var, tavsiye ederim düzeltme: genç arkadaşlar biraz "armut piş, ağzıma düş" felsefesini benimsediği için onlara link bırakıyorum.
       https://www.youtube.com/playlist?list=PLyOZpDLcFH0m8OluKH0Yk4cibjwNYn4ri
       Buradan seriyi izleyebilirler. Orada "İthal Başkanlık Sistemi"
        kagandio
        kayne west
         peripedia
         Biden'ın bir açıklaması; "Yani şunu göstermemiz lazım. Türkiye, Rusya'ya bağımlı olmayı istemek zorunda değil. Uzun bir zaman önce o elmadan bir ısırık aldılar. Ama şu ana kadar onlara davrandığımız şekilde davranmaya devam etmeyeceğimizi anlamak zorundalar. Yani çok endişeliyim. Hava üslerimiz ve onlara erişimimize dair de çok endişeliyim. Bence bölgedeki müttefiklerimizle bir araya gelerek, onun bölgedeki faaliyetlerini nasıl izole edeceğimizle ilgilenmek bizim için son derece fazla iş olacak." İzole etmek? Bu açıklamanın alt metni beni bir hayli ürküttü.
          dr.rock
          Hitler mk
           sedefartuny
           Biden'ın Erdoğan'a karşı muhaliflere desteklemenin gerekli olduğunu savunan bir açıklaması var. Bir umut diyebiliriz belki. Her iki durum da buram buram Amerikan emperyalizmi kokuyor ama bir kelebek etkisi ile ülkemiz de birçok şey değişebilir.
            ozymandiase
            Irkçı bir faşisti seçmektense her türlü kötü ihtimali göze alırdım ben ya.
             csa
             Öncelikle şunda bir hemfikir olmak lazım ki Amerika'da başkan bizdeki gibi değil, en güçlüsünün bile ciddi şekilde hesap verdiği kurumlar, kişiler vs. var. Öyle her istediğini yapamaz. Amerikan halkı açısından değişen şeyler olacaktır elbette ama başkanlar dış siyaseti tek başlarına ciddi manada etkileyemez, özellikle de Türkiye ile olanı. Biden Türk düşmanı mı hayatında Türkiye lafı etmiştir bilemem ama bunun bizim için fark yaratmayacağını söyleyebilirim. Ben kendi açımdan Biden'ı tercih ederim, daha az ırkçı, daha az geri kafalı gibi duruyor ama bilemem tabii. Trump'tan daha huzurlu bir başkanlık dönemi geçirtebilir gibi geliyor Amerikalılara...
              bnln
              Bu muhabbetler iyice baydı(n).
               mrlawyerkk
               Amerika ile yaşanan her krizde biz zararlı çıkıyoruz. Rahip Brunson mevzunu hatırlarsınız, patates ve soğanın astronomik fiyatlarını hatta karaborsaya düşmesini bile. Dolayısıyla krizlerden kriz beğeneceğimiz bir duruma düşmemeyi diliyoruz. Bu da sanki Trump'la olacakmış gibi geliyor bana. Haydi bakalım hayırlısı.
                egeboi
                https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1324004491612618752
                https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1324004491612618752
                haydaaaaaaaa hiçbir şey olmasa bile... neyse
                 sinan-kemal
                 AKP'nin Amerika'nın muhalefeti ile derdi var. Geçen seçimde de Hilary Clinton'u desteklemişti. Trump kazanırsa Türkiye zor günler geçirecek dendi, gerçekten de öyle oldu.
                  roar
                  Alternatifi olmayan insanların mecburen Biden'a vermiş olmalarına mı yanayım, seçimlerin bizim ülkemizden hallice bir kıvamda ilerlemesine mi Trump'ı destekleyenlerin hali ve tavrı net bir şekilde belli aslında. Tamamen ötekileştirmeye bağlı zihinlerin bir ürünü. Bu açıdan bakıldığında isteyerek oy veren taraf da sadece bunlar. Benim işime yarayabilecek tek kısım doların düşmesi olur ki onu da hiç sanmıyorum o yüzden ilgilenmiyorum.
                   detokssuyu
                   Trump'ın kaybetmesi Erdoğan'ın sağlam bir ilişki kurduğu, önemli bir muhattabı da kaybetmesine neden olacak. Biden'da Erdoğan'ı iyi tanıyan Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin önemini vurgulamış olan bir siyasetçi. Yani biz sıradan insanların anlayamayacağı durumlar mevcut gibi geliyor bana. Bakalım, göreceğiz.
                    rarero
                    Ekonomiye verdiği zararları politik yaklaşımlarını göz önüne aldığımızda al irini vur ötekine modunda takılabiliriz ancak.
                     hogwartsmektubugelmeyen
                     Valla son dakika haberi olarak işler kızıştı. Trump hile suçlamalarında bulundu. Trump'ın da baş danışmanı Wisconsin'deki oyların tekrar sayılmasını istedi, e Wisconsin kritik tabi. Sayılmasın yahu Biden alsın, şu ırkçı herif de bir gitisn bitsin artık.
                      bisosyolog
                      Yani bunu Türkiye açısından değerlendirmek gerekirse, Türkiye'de demokrat yönetim de Cumhuriyetçi bir yönetim de hep vardı. Ancak aynı zamanda yoktu. Şimdi sorsanız bakanlara filan bizim şöyle iyi iletişimimiz var, böyle iyi durumumuz var filan diyecekler.Yok kültürel ve teknolojik ilişkilerimiz çok iyi vs vs. Ancak öyle olmadığını biliyoruz, hükümet genelinde konuşursam Trump'ın kazanmasını daha çok isterler. Ancak devlet genelinde hangisi daha hayırlı tartışılır. Sonuçta Biden'da bizi istemiyor.
                       cokbilmisdegilcokbilen
                       Valla Trump açıklama filan bir şeyler yaptı, ancak an itibari ile Biden kritik öneme sahip olan Michigan'da yükselişe geçti. Aslında baktığınızda oy sayısındaki artış % 0.3; ancak 270 delegeyi tamamlamak için yeterli. Ayrıca elbette ki Biden.
                       /
                       0

                       Tarihe Göre

                       İçerik bulunamadı.