65
23.9.2020
Toplumumuzdaki 'Herkes Evlenmeli' Algısı
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   mrlawyerkk
   Toplumumuzda 25-26 yaşlarını geçen herkesin evlenmeyi planladığı, bir evlilik istediği algısı var. Tabi bu ailelerimizin istekleri ve akıllarında olan ama herkes evlenmeli ya da bir gün herkes evlenecek gibi bir algı var. Nedense bir evlilik yapmak istemeyenlerin varlığını reddediyoruz. Özellikle annelerimiz bu konuda zaman zaman baskıcı olabiliyor. Arkadaşlarının kızları ile tanıştırma eylemleri mi dersin, mütemadiyen fotoğraf gösterme girişimimi dersin. Neden herkesin evlenmek zorunda olmadığını düşünmüyoruz?
    gregory_
    Büyükler diyorsa evlenmek gerekir.
     monaiman
     insanlar bir şeylerin evlenmesini istiyor. Herhangi bir şey olabilir. Sadece evlensin istiyolar. Çok takmayın. Düğün lazım onlara.
      benita
      Onlar olaya duygusal yaklaşıyor torun sevgisi daha ağır basıyor, yaşıtlarının çoğu torun sahibiyken özeniyorlar bence. Bir de mutluluğun evlilikten ibaret olduğunu sanıyorlar, onların zamanında belki öyleydi durum bilmiyorum ama dünyanın ve düzenin değiştiğini anlamıyorlar
       theguard
       4 tene alcam hemdee..
        luciferin_kizkardesi
        Evlenmek ne biliyim isteyene nasip etsin Allah da daha 25 yaşında genç biri evlenmesin ya genćliğinin baharı yani. Ben 20'lerinde evlenen görünce üzülüyorum. 30'a yaklaşın bu ya 28-29 bence evlenme yaşı
         okadin
         Çok doğru. Çekirdek ailenin böyle bir beklentisi ve talebi olması bile ailenin geri kalanı sizin düğününüzü planlıyor bile olabilir. Ben evlenmeden önce, evlilik fikri aklımda bile yokken sevgili geniş ailem davetlilerin kimlerde kalacağını dahi planlamışlar, kendilerini bu hazırlamışlardı. Türk milleti düğün olayına bayılıyor zaten. Düğün olsun da nasıl, nerede ve kimin olursa olsun.
          mevsimlerdensnbahar61
          Neyseki toplum algısına göre idame ettirmiyoruz hayatımızı
           detokssuyu
           Evlenmeme hakkı diye bir hak olmalı ve yasalarla korunmalı. Teyze baskılarından bizi kim koruyacak? Özellikle kadınlara karşı var bu tutum. Evlen de evlen baskısı. Evet kimisi iyi niyetli yaklaşımlar ama birçoğu yersiz ve gereksiz.
            denizguler
            en çokta mutlu giden bir ilşkinin tacını evlilik olarak görenler düşündürüyor.
             dr.rock
             Evleninki komşu teyzeyle bakkal amca züküştünüzü bilsin
              sedefartuny
              Annemin benim için ayarladığı tanışmalara gerçekten evlenmek isteyen ama istediği gibi bir aday bulamayan bir arkadaşımı gönderiyorum. Sonrasında annemi arayıp kızınız çok hanımefendi, çok sevecen diyenler oldu. Bunlar bana vakti zamanında buzdolabı diyen canım teyzeler ya da akrabalar. Kazan kazan ilişkisi yani ben mutlu, arkadaşım mutlu, annem mutlu. Henüz kızımızı evlendiremedik bu yöntemle ama erkekleri tanıma aşamasında henüz.
               ggg89
               Sizde de var mı bilmiyorum ama herkesin yaptığı şey bana çok cazip gelmiyor. Marjinal olma çabası değil bu yanlış anlaşılmasın. Tercih edilmeyeni tercih etme merhameti diyebiliriz. Galiba arkadaş grubundaki tek ve ebedi bekar ben olacağım. Bundan mutluluk duyabilirim. Böyle farklılıklar keyif verir.
                bisosyolog
                Benim gözlemlediğim şey şu: En istemeyen bile sonunda istiyor. Çünkü yalnız kalıyorlar, çevrelerinde insanların ailesi, çoluğu çocuğu filan oluyor. O nedenle psikoloji yavaş yavaş oraya doğru evrilmeye başlıyor.
                 gecemm07
                 Kim ne derse desin bu algı çok cahilce bir algı otuzuna gelen her kadın evlenmek zorunda değil ayrıca evledikten bir sene sonra çocuk yapmak da zorunda değil... Sormayın şu soruları artık. 🤦
                  rosemary_
                  Doğru insan kavramı ne kadar doğru bilmiyorum ama, sizi tamamladığını düşündüğünüz kişiyle olunca evlilik bir üst basamağa çıkmak gibi bir şey oluyor sanırım. Duygularınızı çok etkilemiyor. Ama o insanla her şey güzel giderken bir anda ayrılmışsanız ilişkilere dair bütün görüşleriniz tepetaklak olabiliyor. Sonrasında ya yangından mal kaçırır gibi biriyle evleniyorsunuz ya da duygulardan ve evlilik düşüncesinden soğuyor, yalnızlaşıyorsunuz adeta.
                   beddualippa
                   Burada iş biz müzmin bekârlara düşüyor. Evlenmeyip algıları böyle böyle yıkacağız. Direnin arkadaşlar!
                    rarero
                    Ataerkil toplum yapısının öğrettiklerini kural gibi algılayışımızdan bunlar. Bir erkek veya bir kadın evlenmeden bir birey olamıyor sanki bu toplumda. Örnek vermek gerekirse 25 yaşında evli bir kadınla 25 yaşında evli olmayan bir kadının sözlerinin kıymeti aile içinde oldukça farklı. Bir kadın evlenmeden gerçek bir kimliği yokmuş gibi, bir erkek evlenmeden henüz çocukmuş gibi algılanıyor bu toplumda. Acı ama fazlasıyla gerçek.
                     dr.rock
                     Dio kızlarımızın tez zamanda mürvetini göreceğiz işallah
                      _umut_
                      Evlilik = yasa karşısında medeni durumun. Atılan iki imzadan fazlası değildir evlilik. Canım ülkemizde de insanların ağızlarını kapatmak ve altın toplamak için yapılan bir eyleme dönüşmüştür. Bir çift aynı evde yaşayıp anlaşabiliyorsa, aralarında sevgi ve aşk bağı kurulmuşsa evlenmezlerse ne olacak ? Gerçekten ne eksik ? Hiçbirşey. Bir insan ruh eşini bulmadan evlenmeye zorlandığı için boşanmalar da bir o kadar fazla. Herkes evlenmemeli. bu çok saçma ve boş. Herkes ruh eşini bulup mutlu olmalı. Ondan sonra insanların çenesi kapansın diye evilik de olur, o gereksiz düğün de olur. Ama önce ruh eşi. Onu bulamayan yalnız ölebilir ve bu çok normaldir
                       peripedia
                       Büyüklerin baskısı bir gerçek ama bence bizler de bu düşüncedeyiz. Öyle ya da böyle bir evlilik yapacağımızı kodlamışız kafalarımıza. Bunun toplumsal öğreti ile bağı var tabii ki. Bize yıllarca herkes evlenecek, ileride her kadın anne olacak düşüncesi aşılandı yıllar yılı.
                       /
                       0

                       Tarihe Göre

                       İçerik bulunamadı.