Tolkien ve Orta Dünya
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   cinayetvaraga
   Kurgunun ustası, fantastik kurgunun ilham kaynağı, drama ustası, eğitmen, dil bilimci, yazar ve çok daha fazlası dünya için. Tolkien'in yarattığı "Orta Dünya" üzerine basılmış 24 tane kitap, 4 tane de çocuklar için öykü kitabı var. Bu kitapların bir kısmını ölümünden sonra oğlu derleyip basmıştır. Kendisine olan hayranlığım ve özellikle yarattığı dünyaya olan hayranlığım arşa değer. Taparcasına sevdiğim eserler ve hala ucunu bucağını göremediğim orta dünyada kaybolmak bana inanılmaz zevk veriyor. Adamın yarattığı lisanları ve bu lisanlar üzerine gramer bilgisini paylaşması zaten başlı başına onun ustalığının göstergesidir. Hani üşenmesem sindarin elfçesini öğrenecem o noktadayım. Ölümü bile eserlerinin yayınlanmasını bitiremedi. Yarattığı dünyanın kendi mitleri, şarkıları, şiirleri çıktı. Hatta oğlunun anlatımına göre, babasının kuru yapraklar üzerine notlar alıp bir çok şey karaladığını biliyoruz orta dünyaya dair. Christopher Tolkien'ın da vefatıyla şimdi bütün kaynaklar sahipsiz mi kaldı bilemeyiz ama umalım ki öyle olmasın. Birileri bu misyonu yüklenip devam etmeli kaynakları derlemeye. Tolkien'a ayırdığım bu köşeden orta dünyanın kadim ırklarına selam olsun, hatta Morgoth'a bile selam olsun!
    handeyakar07official
    Sadece film üçlemesini izleyebildim ve hayran kaldım. Başarılı bir evren kitaplarını da okuyabilirim bir gün.
     nickiharuto
     Belki çok şey kaçırıyorum. Henüz okumadım ve hayal dünyasına hayran olmamak elde değil.
      vurz
      Çoğu kez duydum ama dedigin gibi upuzun bir seri, bu seriler icin uzun zaman ayirip okumayi seviyorum ama hep erteledim, bu yaz planliyorum. Tesekkurler paylasimin icin ✌
       tsukyomi
       Yıllar önce okuduğum ve filmlerini izlediğim başyapıt mı diyeyim, ne diyeyim bilemedim. Konu Tolkien ve külliyatı olunca kelimeler tükeniyor ama Tolkien'de kelime asla tükenmiyor. Taşına toprağına kurban olduğumun Orta Dünya'sı. İnsan kitap okurken hop oturup hop kalkar mı? Miğfer Dibi'nde dişlerimi sıktım dişlerimi. Sevmekten nefret ettiğim, nefret etmeyi sevdiğim nice karakterler oldu, sinir krizi geçirdiğim zamanlar oldu ama tek bir sayfası bile sıkmadı. Filmlerine zaten diyecek bir şey yok. Tolkien ölümsüz bir elf olduğunu eserleriyle kanıtlamıştır. Yeri gelmişken isyanımı da edeyim içimde kalmasın; Boromir öldü hepiniz Gondorlu oldunuz, Theoden öldü hepiniz Rohanlı oldunuz, Isengard'ta on bin evladımız öldü, Hanginiz Uruk oldunuz?
       /
       0

       Tarihe Göre

       İçerik bulunamadı.