TikTok Çeken Anadolu İnsanıyla Empati
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   tucco
   Son birkaç yıldır Tiktok kullanan insanların videolarına 'bu ne lan' diyip gülüyoruz. İnsanlarla dalga geçiyor, onları küçümsüyoruz. Ama niye? Bu insanların çoğuna, sana bana verilen imkanlar verilmedi. Bırak üniversiteyi, liseye bile gitmedi belki çoğusu. Kim bilir bazıları belki genç yaşta, sevmediği bir insanla evlendirildi. Belki çok güzel sesi, çok iyi müzik kulağı vardı ama o sadece koyunlarına söyleyebildi en yanık türkülerini. Hayatını yaşayamamanın nasıl bir şey olduğunu biz hiç onlar kadar bilmedik. Haliyle Instagram'ın yapmacık muhteşem dünyasında kabul görmedi bu insanlar. Tiktok'ta içlerinden nasıl geliyorsa öyle video çekip kendilerini ifade etmeye çalıştılar ve orada kendileri gibi olan insanlarla etkileşime girdiler. Herkes Duygu Özaslan gibi olmak zorunda mı lan!
    hysosiri
    No father no ! Şimdi tam bahsettiğin videoları da bilemiyorum çok yüklenmicem ama şu yakın temaslı terbiyesizlik boyutunda olan küçük küçük çocukların gençlerin çektiği videolar var aklını kullanan yapmaz cinsinden hani bu insanlarla empati falan yapılmaz
     busrawashere
     Ona bakılırsa "Kimin kocası buuuuu" çeken kadınlarla da empati kurmak gerekir. Çünkü rutinlerinde; Uyanmak, kahvaltı hazırlamak, kocanın üstünü hazırlamak, evdekileri uyandırmak, çocukların üstünü hazırlamak, çocukları okula götürmek, evi temizlemek, yemek yapmak, kocayı kaybetmemek için muhabbet etmek, çocuğun ödevlerine bakmak, uyumak. Farkettiysen kadının sosyal ortamı sadece çocukların okulu. E o kadın da sosyallik, eğlence istiyor. Kadın forumlarından sonra tiktok çıkıyor ve rekabet başlıyor(sidik yarışı). Hangimizin evi daha düzenli, daha güzel, daha pembe daha daha daha... Hal böyle olunca olan çocuklara oluyor. Pembe ve mavi renklerinden başka renk bilmiyor, çalışma masası yerineplastik kaplar oluyor.
      busrawashere
      E gençleri de unutmamak lazım. Oyun alanlarının yerine bina dayatılmış haldeler. Tek çözümleri okumak ona da kafası yetmeyince sanata(!) yönelmek zorunda kalıyorlar ama orada da para yok. Belki sosyal mecralardan para kazanırım kafasıyla kendilerini rezil ediyorlar. Diğer genç grubuna ise diyecek hiçbir şey yok.
       redblack
       Kiz arkadasimdan ayrilma sebebimdi, hesabi oldugunu ogrendigimde bakmistim neler yapiyor diye ki bakmaz olaydim, dans ettigi videolar ve altinda karsi cinsin seni operimli vsli yorumlari ve bunlarin olabilecek normal şeyler oldugunu soylemesi, baktim iflah olacak gibi degil yollarimi ayirdim.
        noobzac
        Oynak milletiz vesselam. İşin bir de bulaşıcılık boyutu var. Hani esneyenin esnetmesi, gülenin güldürmesi gibi oynayanın da oynatması durumu mevcut. Hareketin bir kere fitili ateşlenip bunca insan katılınca geride kalanlar daha çok yürekleniyor ve çekingenlikten sıyrılıyorlar. Kaldı ki bir de kadın-erkek boyutu var ama onu konuşmaya bile gerek yok çünkü her şey bariz.
         sozdedegilgozde
         Çok haklısın. Bu insanlara ekranlarımızın arkasından bakıp, gülüp, dalga geçip duruyoruz ancak bu insanlaarın neden bunları yaptığını hiç sorgulamıyoruz. Görülme, fark edilme ihtiyaçlarını tiktok sayesinde karşıladılar. Ailelerinden görmedikleri tepkileri ilgiyi (kötü de olsa) tanımadıkları insanlardan görmek onların o görülme arzusunu karşıladı. Herkes görülmek duyulmak ciddiye alınmak ister. Unutmayalımç
          dr.rock
          Tiktok sivilce patlatmak gibi, osuruğunu koklamak , yün kazağı dişlemek, kara tahtaya tırnak sürtmek gibi
           delimiy
           Bu konuda çok doluyum. Bi insan kendi iradesiyle bunu yapamaz diye düşünüyorum. Küçücük çocuklardan tut yaşlı kesime kadar her insan mevcut. O kadar salak o kadar aptalca videolar var ki bazen utanıyorum onların yerine. Meslek haline getirmiş olmaları daha bir garip. Bazen boşuna bu kadar nöbeti tutuyorum diye düşünmüyor değilim. Tiktok fenomeni olmak yolunda ilerleyenler ilerlemeyin abi.
            kisi
            Birinin yaptığını sırf kısıtlı imkanla yaptı diye beğenmek zorunda değiliz. Ayrıca çok fazla algıda seçicilik yapıyoruz. Binbir çeşit tiktok videosu var. Bu tiktokta bağışlar sayesinde para kazanmak daha kolay olduğu için her kesimden talep geldi. Siz de normalde karşınıza çok çıkmayan kesime fazla odaklandınız.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.