25
27.6.2020
Tercihlerde Yazılmaması Gereken Bölümler
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   ozymandiase
   Şimdi size acı ama bir o kadar da gerçek şeylerden bahsedeceğim. Arkadaşlar öncelikle şunu bilmenizi isterim ki ilk 2 yıl çok büyük ihtimal işsiz kalacaksınız. Bu başka bir başlığın konusu olabilir. Geçiyorum. Bölümünüzü para kaygısıyla ya da iş bulurum bunda kafasıyla seçmeye kalkarsanız son sınıfa geldiğinizde gerçeklerle yüzleşir ve ben ne yaptım diyebilirsiniz. Yaş itibariyle masum düşünüyorsunuz tercih ederken ama o işler öyle yürümüyor artık. Ülkede bu yüzden milyonlarca mühendis işsiz. Çünkü mühendis para kazanır yanılgısı var. Ayrıca puanınız yüksek diye popüler bölümler seçmeyin. Her 10 bine giren hukuk okuyacak diye bir şey yok. Elinizi çarpsanız hukukçuya değiyor. Avukat olmak sanıldığı kadar kolay değil. Avukat olup para kazanmak hiç kolay değil hatta çok zor. Özellikle aile desteğiniz yoksa. Bunun dışında üniversiteyi okumak için okuyanlara da iki çift lafım var. Zamanınızı boşa harcayacağınıza gidin bir zanaat öğrenin ya da gidin bir yerde çalışmaya başlayın. Dört yılda mezun olduğunuzda gireceğiniz işten daha fazla para kazanıyor olursunuz. Sıkıntılı süreçleri yaşamak zorunda kalmazsınız. Düzeniniz oturur. Yani demek istiyorum ki işletme okumak yerine (çok iyi üniversitelerden bahsetmiyorum) gidip bir mağazada satış danışmanı olarak işe başlasanız 4 yılda şef olursunuz. Okumak elbette güzel şey. Her zaman desteklerim ama eğitimin bu kadar değersiz olduğu bir ülkede her şeye 2 kez düşünerek karar verin.
    lovewkoko
    işletme okumayın arkadaşlar. bunca işletmeci birbirinizi mi işleteceksiniz?
     z_uzumm
     Öğretmenlik yazmayız bakınız atanamıyoruz bizim hatamıza düşmeyin
      quashea
      radyo tv programcılığı net
       zeynebio
       Edebiyat fakültesinde olan tüm bölümler boşa okunuyor artık. Sonra iş ara dur :(
        roar
        Ağzına sağlık. Çok güzel özetlemişsin. Bu ülkede 1 Hukuk, 2 Gazetecilik okunmaz.
         beddualippa
         Türk Dili ve Edebiyatı bölümü. Atanmayı geçin özelde bile iş vermiyorlar. Çünkü öncelik sayısal dersler.
          tiroyitbezi
          Felsefe. Aç kalırsınız söyleyeyim.
           tiroyitbezi
           He bir de grafik tasarım. 2 yıllık grafik tasarım okuyup birşeyler öğrenemiyorsunuz. Onun yerine bir grafikerlik kursuna fotoşopun kurdu olursun üç ayda. İşveren okul puanına değil portfolyona bakıyor.Bakınız ben dört koca yıl okudum. Türkiye standartlarında iş bulup bulacağım butik bir ajans oldu. Mutlu muyum? Hayır. Kpss'ye gireceğim :|
            tiroyitbezi
            Ve son olarak daha geçen bahsi geçen sanat tarihi bölümü. Sözelci olmak zor. Ben de isterdim uzay bilimleri fln okumak . Nasa hayali kurmak :'(
             madashell
             arkadaşlar hobi olarak okuyun. gerçekten. kimse okuduğu bölümle alakalı iş sahibi değil. bu düzen böyle. gelecek internette yazılım falan derim de bu ülkede o işleri de hak edene vermezler.
              lilcat
              makina mühendisliği. kazananların yarısı mezun olamıyor.
               tucco
               İletişim Fakültesi Gazetecilik. Türkiye'de çalışamazsınız. Kendimden biliyorum gelin abi sözü dinleyin
                wb-
                Veterinerlik sakın yazmayın pis meslek okuması zor 3. sınıfa geldiğinizde beyninizin yarısı çoktan sulanmış oluyor konuşurken bile zorlanıyorsunuz. Mezun olunca saha ayrı dert klinik ayrı dert ortak noktaları ikisinde de 7/24 b*k temizliyorsun.
                 burakb_
                 Kimse de bölümünü sevmiyormuş :) Ben Mimarlık okuyorum bakın bunun karizmasına kapılıyorsunuz falan "Mimarlık çok zor" muhabbetleri dönüyor bunları bile bile yazıyorsunuz. Yazmayın aga. Heves yapın diye demiyorum bak çok zor bölüm adapte olamayanların psikolojisini bozabilir o kadar diyorum. Şimdi bir kaç şey sıralayayım : 1 - Hocalarının genelde burnu havadadır. Mimarlık çok öznel olduğu için her bokunuza bir şey diyebilirler ve adamın adının başında "Prof." yazdığı için cevap da veremezsiniz 70 kişilik sınıfta arkadaşlarınızın önünde sunumunuzu yaparken. 2 - İlk zamanlarda çok paranızı yer. Hele şimdilerde kırtasiyeye girince ciğerinizi bırakıp çıkıyorsunuz kasadan. Durduk yerde 90 - 100 TL para gidiyor. Sonra laptop alıp bazı masraflardan kurtuluyorsunuz ama çizim için bir laptop almaya kalkarsanız bu piyasada 7-8 bin aşağısı zor keser. İndirimle 5-6 bin arasını yakalarsınız ama belki. 2. seneden sonra her şey dijitale geçer genelde. 3 - Zaman. Genel olarak düzensiz bir insansanız tavsiye etmiyorum çok. Zeka bir işe yaramıyor Mimarlıkta yani sınavda matematik geometri fizik falan yardırmış olabilirsiniz ama onların bir numarası yok burada. Yaratıcılık, kendini geliştirme ve düzenli çalışmak. Hep çalışmak. Kafanı eğip çalışacaksın. Günlük 10 saat belki. Ha bu arada kendini geliştirme diyorum ama ona da vakit kalmıyor böyle bir paradoks işte. Mühendisler sınav haftası çalışır not alıp sizde öyle değil. Siz her hafta düzenli çalışır proje ilerletirsiniz hocanızla. Sonra hocanız geçen hafta söylediğinin tam tersini söyler tekrar çiz gel der. O hafta çizmezseniz bir de baskı olur üzerinizde herkes çizimlerini gösterir 15 kişilik grupta hocaya size gelince "Yapmadım" dersiniz bir de böyle bazı hocalara denk gelirsiniz nutuk yersiniz herkesin içinde hayata dair falan. 4 - Bölümün öğrenci avantajına olan hiçbir şeyi yok. Mimarsınız diye kızlar ölüp bitmiyor mesela kendi adıma konuşuyorum bunu düşünen kardeşlerim varsa diye. Sonra zaten tek gördüğünüz kız gene mimarlık fakültesindeki kız oluyor onlar zaten illallah etmiş mevzudan. Diğer fakülteden arkadaşlara çok vakit ayıramıyorsunuz. 5 - Eğitim sürecinin her bir şeyi stres içeriyor sizin için. Psikolojik baskı hissedebilirsiniz üzerinizde çok. Jurilerde herkesin önündesiniz arada ağlayanlar aşağılananlar oluyor. Proje dersinde küçük bir grupla çalıştığınızdan her hareketiniz gene meydanda. Proje teslim zamanı zaten 3 gün falan uyumayanları bilirim. Bizde bir şey vardır "Sıçtın mavisi" diye. Proje teslim sabahının ilk ışıklarındaki mavidir o. Çok iyi bilirsin o rengi sen. Projeyi yetiştirememişsindir ve sabahında sunumun varken gece projeyi bitirmeye çalışırsın sen. Sonra sunuma çalışamayınca kem küm eder gene bir kere de orada sıçarsın. Sonra belli üniversiteler vardır ben YTÜ deyim bizim alanda biraz sağlam bir üniversitedir ama aralarında en zoru olduğu efsanesi de dolaşır ortalıkta. Bir de puanınız iyiyse YTÜ falan bu işin hard modudur yani. Tıpçıya proje yolladım ben iyi ki yazmamışım dedi.
                  apollonia-corleone
                  Bölüm bazında değilde üniversite olarak bakacağım ben olaya.Tıp gibi iş bulma garanti gözüyle bakılan bir bölüm okumuyorsanız büyük üniversiteler dışına gitmeyin.İyi bir üniversitede işletme okuyorum diğer üniversitelerde işletme okuyanların öğrendikleri benimkinin yanında sıfır.Para sıkıntısından aileden zengin değilseniz zaten kendinizi geliştiremeyeceksiniz bari okulun adı olsun.
                   ritim
                   Bak genç kardeşim, buraya dünyanın en sikindirik bölümünü okuyan öğrenci bile gelse sana "çok zor yhaa yazma bu bölümü" diyecek. Onları ele önce. Herkesin bölümü kendine zor. İnan bana gereken emeği verirsen hepsi çocuk oyuncağı. Bölüm zormuş diye hayalindeki meslekten veya bölümden vazgeçeceksen zaten üniversite sana göre bir yer değil pek. Şu mesleğin önü açıkmış ileride çok para kazanırım diye girme sakın. Senin mezun olacağın yıla kadar o trend olan meslek grubu 5 kere değişecek. Sen de 4 sene öncesinin trendiyle mezun olmuş olacaksın. Üzülürsün sonra. Diploma para etmiyor çocuk adam. Bunu anlayarak ve baştan kabullenerek eğitim hayatına devam et. Özel sektör makine mühendislerinin yeni mezun maaşı 3.000 civarı, pazarda don satan abinin aylık cirosu 3.500. Umarım anlatabilmişimdir. Yapman gereken şey şu, üniversiteyi bir bilgi kapısı olarak gör. En çok merak ettiğin ve ilgili olduğun bölümleri yaz. Zaten kimse kendi mesleğini yapmıyor, en azından sen okurken gerçekten ilgini çeken bilgilerle kendine değer kat. Hem keyifli hem başarılı bir eğitim hayatı geçirirsin. İyi bir çocuk olursan belki akademisyen olarak kalıp şirinleri bile görebilirsin. Hayatta sana bol bol başarılar dilerim
                    sezen_kose
                    tıp pişmanlıktır... (bkz:ben)
                     sameet
                     Sayısalcıysanız sorun yok da sözelden hiç yazmayın aç kalırsınız yeminle
                      ilsasilem
                      Halka İlişkiler ve Tanıtım ve iyi bir okulda okumayacaksanız Reklamcılık ve Tanıtım
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.