21
5.10.2020
Teodise - Kötülük Paradoksu
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   damarcibasi
   Din felsefesinde kötülük paradoksu ya da kötülük problemi olarak bilinen kötülüğün nereden geldiği sorununa cevap bulma çabasına genel olarak teodise denilmiş ve bu sorunun çözümüne çalışılmıştır. Kötülük probleminin çok bilinen bir versiyonu çağdaş filozof John L. Mackie tarafından ileri sürülmüştür. 1- Tanrı vardır. 2- Tanrı mutlak iyidir. 3- Tanrı her şeye muktedirdir (Her şeye gücü yeter). 4- Kötülük vardır. Yukardaki maddelerden herhangi üçünü kabul eden kişi, dördüncüsünü reddediyor olmalıdır. Yani: Eğer Tanrı varsa (madde 1) ve mutlak iyiliği (madde 2) istiyorsa ve istediği her şeyi yapabilecek kadar güçlüyse (madde 3) kötülük olmamalıdır. Eğer Tanrı varsa (madde 1) ve sadece iyiliği istiyorsa (madde 2), fakat Dünya'da kötülük varsa (madde 4) Tanrı istediğini yapamıyor demektir. Böylece Tanrı her şeye kādir değil demektir. Eğer Tanrı varsa (madde 1) ve her şeye kādirse (madde 3) ve kötülük de varsa (madde 4), Tanrı kötülüğü yaratmış ve mutlak iyi değildir. Son olarak, eğer Tanrı aynı zamanda mutlak iyi (madde 2) ve her şeye kādirse (madde 3) ve buna rağmen kötülük varlığını sürdürüyorsa (madde 4) böyle bir Tanrı var olamaz. Son yıllarda ziyadesiyle zihnimi kurcalayan bir soru haline geldiği için buraya yazma ihtiyacı hissettim. Konu hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Ne diorsunuz bu düşünce akımı hakkında?
    meyvesebze
    İyilik olunca kendinden,kotuluk olunca baskasindan Dini,varolussal konularla kanita yada inkara gerek yok.İyilikte kotulukte insan dogasindadir diledigini kullanirsin Evli erkeklerin burda evli oldugunu gizleyip sartlari uygun insanlari goze kestirip yurumeleri mutlak kotuluktur(Kanitlanir) Damarcibasi... :)
     monaiman
     Tatava yapmışlar. İyliği de yapan insan kötülüğü de. Sonra her şeyi dine bağlarlar. Kardeşim seni hayvandan ayıran şey iraden değil mi? Ozaman yaptığının arkasında dur ve ona buna çamur atma. Belanı severim.
      gregory_
      Tanrı mutlak iyidir, yarattığı insanda kötülüğün ve iyiliğin bulunması bunu değiştirmez. İnsanların seçimleri insanları bağlar ve buna göre değerlendirilirler.Tanrının size seçim sunması onu kötü yapmaz, aslolan insan davranışlarıdır.
       me_out_bye
       Hatalı bakış açısı. Öğretmen dersi anlatır. Dinleyen, dikkat eden çalışan iyi not alan kişi alır. Dinlemeyen, umursamayan kişi kötü alır. Bu öğretmeni kötü yapmaz. Öğretmen sadece o an müdahale etmemiştir. Ortak kişiler öğrencileri başbaşa sınava bırakıp sonucu görmek istemiş olabilir. Al sana açıklama abisi. 🤨🤔🤷🏻‍♂️ -- Abisi size değil damarcı reis. Öylesine atar 😁 Vurgu olarak hoşuma gidiyor bazen 🙃.
        madashell
        her şeye kudreti yeten üstün bir varlığın bizi bu adaletsiz labirente sokup doğruyu buldurma çabası bana pek olası gelmiyor. ya tanrı yok ya da bildiğimiz her şey yalan.
         dr.rock
         Kötülük kötü olmayabilir Kötülük insan türünün, mevcut düşünsel evrenince tanımladığı ve nitelendirdiği bir sıfat Özü bakımından bakınca “doğadaki konumu” yanlış olmayabilir yani Bu nedenle var etmek ya da yok etmek değil dengelemek gerekir
          biristeri
          Tanrı yoktur düşüncesiyle sözü geçen tüm paradoksu yerle yeksan edebilirsiniz.
           papichulopapichulo
           Ying yang ile cuzi irade, kulli irade kavramlarini ogrenmelisin.
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.