Tek Başarısı Yaşlanmak Olan Bir İnsana Saygı Göstermek
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   acurrr
   yaşa hürmet göstermek, onların hayır dualarını almak, söylediklerini dinlemek falan hepsi boş iş. gidiyorsun yanına elini öpüyorsun diyor ki çok çalış, evlen, çok çalış evlen. bu insanlardan alınacak bir öğüt yok. eğitimsiz ve cahiller. sadece üremek ve tüketmek üzerine kurulu kafa yapıları var. bir tanesi de doğru akıl vermez bunların. hayallerinin peşinde koş demez. yaşlılara hürmet göstermeyin.
    the-architect
    Ellerine sağlık kardeşim. "Büyüklere hürmet/saygı göstermek " eski bir Türk geleneğidir; ve adı üstünde eskide kalmıştır. Geçmişte büyüklerin daha tecrübeli olduğu varsayılır, topluma yol göstericilik yapması beklenirdi. Şimdi ise böyle bir şeyin hükmü kalmadı. İnternet çağında yaşıyoruz; artık kimsenin kendinden yaşça büyük birinden öğüt almaya ihtiyacı yok; bir konuda bilgiye ihtiyacım varsa bunu öğrenmem birkaç dakikamı alır. Bir insan asla başka birinden birkaç yıl önce doğdu diye saygı talep edemez. Saygı verilmez, saygı hak edilir. Saygı görmek istiyorsan, sen de saygı göstereceksin. Ama yook, ben sana istediğimi söyleyeyim, istediğim gibi davranayım, seni aşağılamak, yaşım üzerinden ezmek için fütursuzca ve karşımdakinin gururunu, haysiyetini hiçe sayarak, narsistçe üste çıkmaya çalışayım, sen tek kelime edince " benle böyle konuşamazsın, ben senin büyüğünüm, saygısızlık yapma" diyeyim? Sıkışınca da toplumsal kontrol mekanizmalarını kullanır bu yavşaklar: " aa ne kadar ayıp!", "hiç utanmıyo musun?" " edepsiz, saygısız!" Bunların hiçbirine prim vermeyin, verin cevaplarını otursunlar aşağı. Bunların devri öyle ya da böyle bi-te-cek. Kimse kimseyi saygı ve yaşça büyük olma kılıfı altında ezme ve aşağılama hakkına sahip değildir, nokta. Bu arada, yaşım 41.
     mrsnl33
     Iclerinde, hâlâ çevresi için faydalı isler yapan, gençlere yol gösterenler de vardır elbet. Hepsini aynı kefeye koymak da yanlış bence.
      alengirik
      Gerizekalı.
       asit
       Haklılık payın var ama biraz sert yazmışsın bence. Kıçının üzerinde oturup insanlara akıl dağıtanlara ben de bir miktar uyuz oluyorum ama eğitimsiz ve cahil diye de hor görmemek lazım. Nasihat, öğüt vermek başka akıl satmak başka şeyler. İkisinin ayrımını yapabilenin nasihati değerlidir benim gözümde. İsterse mağara adamı olsun yaşanmışlığı ve tecrübe gerçeğini değiştirmez.
        me_out_bye
        Katılıyorum. Kibar olanları müthiş yüreklileri hariç hepsi zararlı. Bu kişiler hala kendilerinin memnun olması peşinde. Onun elini öpecen ona bi ihtiyacın var mı dicen onun fantezisi ne ise o olcan takke takcan islamik kız oğlan olcan. İş yerindesindir ben senin baban yaşındayım o kdr saçma bir şey söylesemde al bu bıçağın üzerine otur desemde dinlicen saygı göstercen ay ne terbiyesiz. Bokuma kadar yolunuz var. Size faydası olmayan kimseye saygı göstermek zorunda değilsiniz. Kullanıldık sadece. Bu kişiler mutsuzdur yaşlılıktan gelen huzursuzlukları vardır size bunu yansıtırlar. Yanında gülemezsin gülmenden hoşlanmaz ses olur sesten rahatsız olur. Önüne yemeğini koyup bırakıp gidecen resmen en iyisi bu , ne zaman ihtiyacı var o zmn gelip bakcan o da işte insanlık olsun diye. Bu kişide o ölmüş beyin hücreleriyle bunu akıl edip bak bu genç cocuk bana yardım ediyor bende ona güzel davranayım derse ne ala ? Demezse bunu yapmak zorunda bile degilsiniz. Giden sizin hayatinizdan giden anlar. Yatırın yaşlılar evine iyi bir yer olsun* verin parasını güzelce baksınlar. Sen eşinle günlerini geçir arkadaşlarinla konuş onlardan bilgi al kendini geliştir. Hayatında yalnızsın hiçbiri sena yardım edip seni kurtarmayacak. Bu kdr şey istiyorlar ama söz konusu sen olunca en ufak fayda görmezsin ketum ketum otururlar hala keyiflerine bakarlar. Çöp X kuşaģı ve oncesinden alacaginiz bir şey yok. Vakitleri dolmuştur bilgileri olsa bile gunumuze uygun degildir. Yaşlı yaşlıyla takılmalı. Genc gençle herkes kendi kategorisine 👉🏻 Uyumsuz insanlarla uyumlu olmak zorunda değilsin. Çıkra telefonunu diyenle terbiyeli konuşup tamam bey abi doğru söyluyorsun siz haklısınız diyip kendinden vermek zorunda değilsin.
         tsukyomi
         Biz yaşa değil kişiye hürmet gösteriyorduk ama sen bilirsin. Nihai kaderine de saydırmazsın be.
          maskoff
          gayet haklı adam boşuna çenenizi yoruyorsunuz.
           yagmur_ults
           Oh sükür bee biri bunu sonunda dedi Sevdiklerim ve iyi insanlar haric kimseye saygi duyamam sirf benden büyük diye, bu resmen sacmalik
            me_out_bye
            https://youtu.be/EPybk640Q6E
            https://youtu.be/EPybk640Q6E
            Büyük, yaşlı ooo yaşanmışlığı tecrübesi var vaov. Kız itiat etmeli. 18 yaşında default bir kız. Hayat için önünde en ufak engel yok zamana bırakarak beyni daha da açıldıkça isterse astronot bile olabilir 40 ından sonra. Ama neymiş? Yaşlıymış bu büyükmüş ovvv... Bktan bir işte çalışıp eve asgeri ucret getirip o çocuğa 1 yatak 1 yemek veriyor diye kendini TANRI bellemiş. CANINI BİLE KENDİSİNE AİT SANMIŞ. O çocuk muhtaçtı bunlara ? Bunlara tahammül rtmrk zorundaydı? Geçinmeye çalışmalıydı? Defol mk delisi deyip evden çıkıp kadin sıgınma evine gidemez miydi ? 1 yatak 1 yemege ihtiyaci vardı o da belli bir süre. Zaten sapasağlam bir kızdı hayatı ögrendikçe kendi hayatini kendisi kazanıp kendi evinde yaşayacaktı istedigi birisiyle yuva kuracaktı Kimse ona bunu demedi ?????? Babandır o büyügündür o yaşlıdır o olsun iyi geçin onlarla dediler ? ... Skeyim yaşınızıda başınızıda şerefinizise aq. Kader onu bu evde oyuna dahil etti diye bu delilerle ömür boyu uğraşacak aq? Terbiyedir aaa ayıptır. Örf adet örf örf yaşlı yaşlı SAYGI AQ Bakarsın insana ne bk yiyor. Karşısı sana aygı gösteriyorsa buna değer biriyse sende ona saygı gösterirsin bu kdr basit aq. Saygı karşılıksız verebilecegin bişe degil. - Doğru ya mk. Kimin ne avantajı varsa hemen o olmayan kişiye karşı kullanmalı bunu. Yatağını ben aldım oooo her türlü şeye dönüşebilirim saygı göstereceksin bana! Ben 50 yaşındayım saygı göstereceksin banaaaaa! Sktr aq. Herkes herşeyi oluyor ama insan olmak zor.Bi onu doğru duzgun olamıyorlar.
             patronicee
             Şu Onedio'yu ilaçlasın biri. Böcek basmış.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.