25
13.5.2020
Tanımadığımız İnsanlara Yolda Yürürken Günaydın Deme ya da Gülümseme Alışkanlığımız Neden Yok?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   ayse_
   Evet neden yok? Ben denedim birkaç kez. Daha doğrusu yaşlı teyzeler görünce günaydın dediklerinde iyi hissettim. Güzel bir şey insanın insanın ruhuna dokunması. Günaydın demesek bile gülümseme alışkanlığımız da yok. Neden yok! Bunlara ihtiyacımız var asıl! Yabancı olmayı bu kadar doruklarda yaşayınca suç oranı daha çok artıyor. Bir insana günaydın deyip gülümseyebilmek gayet normal olması gerekirken günümüz koşullarında toplumlarımızın geldiği noktada birbirimize çok yabancıyız. Avrupa ülkelerinde bu durum daha vahim. Düşsen çok fazla koşan olmuyor. Bizde en azından bu konuda merhametli ve hassasız. Günaydın konusuna tekrar dönecek olursak, ben de yolda gördüğüm adama günaydın demiyorum. Duruma göre yolda yürürken, metrodayken, spor yaparken ''Günaydın'', ''İyi akşamlar'' gibi sözcükleri söyleyebilecek kadar paylaşımımız olsa keşke yabancılarla da diyorum... İnsanız sonuçta. İnsandan insana geçen güzel enerjiler var. Tanımadığınız biri sabah iş ya da okul stresinizde size güzel bir tebessümle günaydın derse stresinizi paylaşmış oluyor bana göre... :) Daha önce birkaç kez bana yapılmasını deneyimlediğim bir olay. Güzeldi.
    transylvania
    Olamaz ki .. Benim sana yolda yürürken yada bekler bir durumda '' Günaydın '' kelimesini kullanmam hiç bir şekilde olağan ve doğal karşılanmaz.. Ya bana cevap vermezsin yada beni terslersin .. Bu çok açık dilediğin kadar polyanacılık oyna etrafına çiçek dağıt .. Herkes ister ben ve sen gibi .. Ama kimse ilk adımı atmaz Bizler & Sizler gibi .. Zor çok zor .. Ben yürürken mümkün mertebe kadınlarla göz göze bile gelmekten kaçınıyorum yanlış anlaşılır rahatsız olur gibi gibi .. Ama yanlışta anlaşılmasın bunu kesinlikle yanlış bulmuyorum ..
     a.l.p.o.l.l.o.n
     Ben denemeye çalıştım ama işin sonunda kendimi deli hissetmiştim sonra bunu araştırdım ve anladım ki bu durum kültürel etkenden kaynaklıymış yani çevremizde rastgele birine selam verip karşılık beklemen günümüzdeki kültür karmaşasını hesap edersen tamamiyle bir şans oyunu
      utumasasiilekayanadam
      Coğrafya kaderdir
       nursuduha
       Sanırım kültürel olarak bu kodlara sahip değiliz.
        fuind
        Elbette bazı durumlarda özellikle göz teması sağlandığında, yada çalışan birinin yanından geçerken selam vermek, kolay gelsin demek insana enerji veren ve mutlu eden bir durum. Gerçekten de refah seviyesi yüksek toplumlarda selam vermek genelde çok olağan ve tepki görmeyen/tepkisiz kalınmayan bir güzellik. Bence bizim insanlarımız kötü tepki almaktan yada tepkisiz kalınmasından korkuyorlar. Haksızlar mı? Değiller. Hepimizin birçok kere başına gelmiştir iyi niyetli yaklaşımının art niyetli bakışlarla toz duman olmasına. Malesef özellikler erkeklerimizin bir kısmı asabi, kadınlarımızın ise bir kısmı kibirli (bana mı yürüyor bu?) bir kısmı ise haliyle korkuyor (malum kadına şiddet ve tecavüzler). Bana sorarsanız bu yaklaşımı göstermenizde hiç bir beis yok. Sadece başka insanların günlerini güzelleştirme amacını es geçip kendi gününüzü güzelleştirmek için yapın bunu :)
         ferdiniz1
         Var aga
          dipsiz
          Demem de gülümserim. Onlar da analarına sövmüşüm gibi bakarlar. Erkek olsam ne gülüyon bilader diye çoktan öldürülmüştüm.
           bu-ne-simdi
           Çünkü korkuyoruz. Kim neyin nesi hiçbir fikrimiz yok. Bazen sokakta yürürken bile yalnızsam arkada tek bir insan varsa bile kalabalığa doğru gidiyorum. Bu bile yeterli bir sebep bence.
            miss_depressive
            Ben gülümsüyorum aslında fakat günaydın demiyorum çok anca tanıyorsam belki söylerim ama mesela iş yapan biri varsa tanımasam bile mutlaka kolay gelsin diyorum hoşuma gidiyor gülümsemek ve insanları mutlu etmek.
             mervenizz_
             Karşımızdaki insanı tanımıyoruz çünkü
              kuyinist
              Esnafa, temizlikciye, guvenlige gunaydin ve kolay gelsin derim de sokakta yururken gorduklerime iii bilemedjm
               imailahorsilah
               Toplumun %80i art niyetli çünkü iş atıyorsun falan sanıyorlar Tecrübeyle sabit
                leafgoat
                gayet basit Kadınlar İçin : tanımadığı birine günaydın diyen kıza kaşar motor yollu vb yakıstırmalar yapıldığı için. Erkekler İçin : tanımadığı birine günaydın diyen erkeğe sapık, ahlaksız, vb yakıştırmalar yapıldığı için doğal olarak insanlar bu gibi yaklaşımlardan haklı olarak kaçınıyorlar. Hatta bu durum ile ilgili '' Bana güldü kesin benden hoşlanıyor'' gibi yaşantımızda kalıplaşmış bir durum da söz konusudur .
                 yumitu
                 benim var valla 3 ü 5 i bu mal diyordur umurumda değil. ben kazandığım insanları gördükçe buna devam ederim... bencillik kötüdür kötü
                  tolgam44
                  terlendıkten sonra diyemiyosun .)
                   sevonu
                   Öyle bir alışkanlığım yok olamazda
                   /
                   0

                   Tarihe Göre

                   İçerik bulunamadı.