Suç ve Ceza (Dostoyevski)
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   merveevren6
   Okuduğum bir kitabı sizlere anlatmak istiyorum. Suç ve Ceza kurgusu güzel ve harika bir kitap. Eğer aşk romanları severseniz bunu okumakta biraz zorluk çekebilirsiniz. Şimdi kısaca kitabımızda değinelim. İnternetten araştırdığım kadarıyla iki ciltlik ve yedi bölümden oluşan bir kitap. İki cildi bir araya getirip tek kitap halini almış. Kitaptaki olayların hiç biri boşuna değil. Hepsi birbiriyle bağlantılı. Bunun için önceki karakterleri ve olayları unutmamaya çalışın. Roman bir genç üzerine inşa edilmiş. Eski üniversite öğrencisi Raskolnikaov üzerine kurulu. Şimdi okuduğum romanın özetini vereceğim. Fazla derine inmemeye gayret edeceğim. Çünkü şunu asla unutmayın bir kitabın özetini okuyarak anlayamazsınız. Onu okumalı ve yaşamalısınız. Raskolnikaov batıcı düşüncelerden etkilenen bir öğrenci. Kendi iç dünyasında yaşayan biri. Paranın yokluğu ve değişik psikolojik nedenlerden dolayı kocakarıyı öldürme kararı alıyor. Onu öldürmekle dünyanın bir parazitten kurtulacağını düşünüyor. Kabanının içine baltayı yerleştiriyor. Alyona İvanovna'nın, yani kocakarının, evine geliyor ve onu cani bir şekilde öldürüyor. Evden değerli bir kaç şey aldıktan sonra eve biri daha geliyor. Gelen kocakarının üvey kardeşini de öldürmek zorunda kalıyor. Raskolnikaov yaptığı işten pişmanlık duymamaktadır. Ama içinde hep endişe taşır. Bu endişeyi istemsiz bir şekilde dışarıya yansıtır. Çevresindekiler onun bu hallerinde pek anlam veremezler ve onun adına endişelenirler. Günler boyu yatağında hastalıkla savaşıp durur. Kendisiyle çatışmalar içerisindedir. Yaptığı hareketi bir yandan haklı buluyor diğer taraftan ise haksız olduğunu düşünüyordur. Kendi içinde yaşadıklarıyla cezasını kendisi veriyordur aslında. Romanın altıncı bölümünde katilin kendisi olduğunu açıklar. Raskolnikaov'u Sibirya'daki hapishaneye yollarlar. Dokuz yıl ceza alır ve romanımız burada biter.
    busrawashere
    ilkokulda okumaya başladığım kitaptı tabii ağır gelir derlerdi daha da hırslanıp bitirmiştim sonra lise birde tekrar okumuştum geçen ay tekrar bitirdim ezbere bilirim de belki okumayanlar vardır niye spoiler verdin ki?
     amakafamiznasiguzeel
     suç ve ceza okuyup havalı olduğunu sanıyor zannımca... yazık olmuş
      nykskaos
      "napolyon 1000 tane öldürüyor bir şey yok biz bi tane öldürüyoz auv, ne var amına koyim ya?" raskolnikov
       _gizem_
       spoiler yememek için okumadım
        lydia-bad-mood
        Ortaokulda okumuştum.Güzel kitap ama favorim Sefiller(victor hugo)
         benita
         Suç ve Ceza okuduğunu yazmak için dio hesabı açmış ya
          asit
          ohuyun guzum
           tsukyomi
           9 yaşındayken babamın kafama kakarak okuttuğu kitaptır. O zamanlar fazla bir şey anlamadım ama lisede tekrar okuduğumda en sevdiğim kitaplardan biri oldu. Razumihin'e salağına selam olsun.
            wall-street
            senden neden dinleyelim merak eden gidip kitabını okur ya da internetten araştırıp bakar kitap özetine
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.